Nézzük, hogyan és mire lehet felhasználni a fantasztikus aszték zsályát, vagyis a chiát! Mindenkinek ajánlom, hogy velem tartson, mindent elmondok a chiáról!
A chia részeinek felhasználása – Chia olaj
A chia magvakhoz hasonlóan a chia olaj is rengeteg olyan összetevőt tartalmaz, amelyek mind a bőr, mind a haj egészségéhez hozzájárulnak. Az E-vitamin, az omega zsírsavak, a fehérjék, a magnézium és az antioxidáns összetevők együttes erővel nyugtatják, hidratálják és gyógyítják a bőr felületét. Mindehhez hozzájárul még az antioxidáns és öregedésgátló hatás is, továbbá serkenti a kollagéntermelődést is.
A hajon használva erősíti a szőrtüszőket, serkenti a hajnövesztést és, vastagabb hajszálakhoz vezet. E mellett gyógyítja a száraz és sérült hajfürtöket is. Az olaj kinyeréséhez érdemes egy külön erre a célra készített prést vásárolni, vagy, ha van otthon kézi darálód, akkor a magvakat ezzel is feldolgozhatod, majd egy szövetdarabon átnyomkodva kinyerheted belőlük a nedvet, amit aztán néhány napig hagyni kell állni egy tiszta befőttesüvegben.
A chia részeinek felhasználása – Chia csírák
A mikrozöldek olyan fiatal, kifejletlen növények, amiket akár két hét alatt is fel lehet nevelni fogyasztási célból. Habár viszonylag kis mennyiséget képviselnek, a mikrozöldek általában intenzív ízűek és sokkal több bennük a tápanyag, mint a kifejlett változatokban. A chia magvakat könnyű kicsíráztatni. A chia csírái savanykás ízt kölcsönöznek a fogásoknak. Nyersen, felaprózva érdemes felhasználni őket levesekben, salátákban, vagy bármilyen más ételben, ízlés szerint.
A chia magok csíráztatásához áztass be egy tiszta terrakotta tányért vízbe néhány percig, majd szórj el néhány chia magot a felületén. Helyezd a tányért egy nagyobb tálkába, és önts alá egy kis vizet, hogy a terrakotta nedves maradjon. Enyhén fújd le egy kis vízpermettel a magokat de ne nedvesítsd be őket túlságosan, különben zseléssé válnak. Takard le a tálat műanyaggal vagy egy tányérral és helyezd sötét helyre. A magvak 4-7 napon belül kicsíráznak majd. A csírákat ez után vidd egy napos helyre, hogy mikrozöldekké nőhessék ki magukat.
A chia részeinek felhasználása – Chia levelek
Az azték zsálya levélzete is ehető, és a kutatások szerint számos flavonoidot, köztük két ritka antioxidánst - acetyl vitexint és acetyl orientint tartalmaz. A levelek íze enyhe, frissen pedig kiválóak salátákba, és zöld turmixokba is. Nyersen vagy szárítva is kifőzhetők teának – némi mézzel ízesítve kifejezetten finom és egészséges ital készíthető belőlük, aminek láz- és fájdalomcsillapító hatása van, és nyugtatja a torkot is.
A chia részeinek felhasználása – Chia talajtakaró
Ha mindent felhasználtál azték zsályádból, a maradék részeket sem érdemes kidobni. A szárak és levelek felapríthatók és talajtakaróként alkalmazhatók. Mivel organikus anyagról van szó, így tápanyagokkal is dúsítják a talajt. A chia talajtakarót legalább 2,5 cm mélyen kell elhelyezni a talajban ősszel, miután kitakarítottad az ágyásokat. Ahogy lebomlanak, ásványi anyagokkal és egyéb hasznos tápanyagokkal gazdagítják majd azt.
Markus Tries képe a Pixabay -en.