Cékla ültetése
A céklák nem alkalmasak átültetésre, és mindig közvetlenül magból szokás termeszteni őket. A csomagolt céklamagok valójában 4-6 magból álló kis csomók, amiket akár ilyen formában is elültethetsz. Később aztán ritkíthatsz rajtuk, ha már néhány centi magasra megnőttek, vagy akár külön magokként is elültetheted őket, ha óvatosan szétválasztod a csomókat.
A ritkítási folyamat egyszerűbb, mint a magok külön történő elültetése, ráadásul a ritkítás során szüretelt céklaleveleket salátákban is fogyaszthatjuk. A céklamagok kemény külső héjuk miatt viszonylag lassan csíráznak ki. Ezt a folyamatot felgyorsíthatod, ha egy éjszakára vízbe áztatod őket, így kissé megpuhítva a héjukat.
A céklák közé gyorsan fejlődő retket ültetve egyrészt megjelölhetjük, hogy hová ültettük a lassabban fejlődő céklákat, másrészt mire azok előbújnak, a retkek már szüretelhetők, így elegendő hely marad a céklák között a növekedésre, miután eltávolítottuk a retkeket közülük. Egy másik csíráztatási módszer lehet a magokat vermikulitba, tőzegmohába vagy más olyan anyaggal beborítani, ami nem szárad rá és nem képez egy második kemény héjat a magok körül. Ez segít nedvesen tartani azokat és a csírázás során nem akadályozza a gyökeret a fejlődésben.
A cékla egy része a felszín felett fejlődik, ezért nem érdemes túl mélyre ültetni őket. 1,5-2,5 cm mélység ideális lehet a céklamagok számára. Melegebb időkben javasolt 2,5 cm mélyre ültetni a magokat. Az ültetett céklák közötti távolság 5-8 cm legyen. A gyökereknek csak ennyi helyre van szükségük, és amikor a levelek fejlettebbé válnak, egy árnyékos, hűs takarót képeznek majd, ami segít a gyökerek fejlődésében. Sorokba, szélesebb sorokba és blokkokba is ültethetők. A teljes kifejlettség elérése fajtától függően változik, de általában 55 nappal kell számolnunk az ültetés után.
Forrás: Fotó: Pixabay