A magyar mezőgazdaság számára elérhetővé vált az Agrár Széchenyi Kártya MAX+ folyószámlahitel, amely kamattámogatással segíti a gazdálkodókat az ukrán gabonaválság miatti piaci nehézségek kezelésében.
Támogatás a gabonaválságban szenvedők számára
Az ukrán gabonaválság kihívásaira válaszul a magyar mezőgazdaság számára elérhetővé vált az Agrár Széchenyi Kártya MAX+ folyószámlahitel konstrukció, amely jelentős kamattámogatást nyújt a gazdálkodóknak - tájékoztatta Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára.
A most elérhető hitelkonstrukció eredményeképpen a mezőgazdasági vállalkozások könnyebben tudják finanszírozni a forgóeszközeiket, és a kamatterhelés jelentősen csökkenthető. Jelenleg a KAVOSZ regisztráló irodáiban már elérhető hiteltermék évi 5 százalékos kamattámogatást nyújt, és legfeljebb 100 millió forint összegig igényelhető.
„A konstrukció keretében a legfeljebb 3 éves futamidejű hitelszerződések megkötésére 2024. június 29-ig van lehetőség. A megemelt kamattámogatás a normál Agrár Széchenyi Kártya Folyószámlahitellel már rendelkezők számára is elérhető, hiszen most mindenkinek szüksége van további segítségre”
- fűzte hozzá Feldman Zsolt.
Milyen támogatásról is van szó pontosan?
A hitelszerződések legfeljebb 3 éves futamidővel köthetők meg, és a konstrukció 2024. június 29-ig vehető igénybe. Fontos megjegyezni, hogy a kamattámogatott hitel lehetőséget nyújt az Agrár Széchenyi Kártya Folyószámlahitel már rendelkező vállalkozásoknak is.
Feldman Zsolt az intézkedés fontosságát hangsúlyozva kifejtette, hogy az Agrár Széchenyi Kártya MAX+ segít a mezőgazdasági szektor szereplőinek a nehéz gazdasági környezetben és a magas kamatkörnyezetben. A kormány célja az, hogy a kamattámogatott hitellel hozzájáruljon a munkahelyek megtartásához és az agrárvállalkozások versenyképességének növeléséhez.
Mit tehetnek még a gazdák a nehéz időkben?
Az ukrán gabonaválság okozta kihívások ellenére a gazdák számára is fontos, hogy proaktívan lépjenek fel. Ebben az időszakban érdemes diversifikálni termelésüket, más növényekre, például kukoricára vagy szójára koncentrálva csökkenteni a gabonafélék termesztését. Emellett az exportpiacok sokszínűsítése és új partnerek keresése is kulcsfontosságú lehet az állományok megőrzése és a gazdaságok fenntartása érdekében. Az Agrár Széchenyi Kártya MAX+ hitel konstrukció mellett a gazdák számára elérhető támogatások és szakmai segítségnyújtás is segíthet a válságkezelésben.
Ezenkívül a gazdák számára fontos, hogy szorosan együttműködjenek az agrárszövetkezetekkel és más szakmai szervezetekkel, hogy közösen megoldásokat találjanak a válság kezelésére. Az innovációra és hatékonyságnövelésre való törekvés, valamint az agrártechnológiai fejlesztések követése is segíthet a termelékenység és a jövedelmezőség növelésében. A gazdálkodóknak továbbá érdemes figyelemmel kísérniük az agrártámogatások és pályázatok aktualitásait, hogy minden elérhető lehetőséget kihasználhassanak a válság enyhítésére és a gazdaságuk stabilizálására.
Az Agrár Széchenyi Kártya MAX+ konstrukció részletes információi, az üzletszabályzat és az igényléshez szükséges dokumentumok a www.kavosz.hu weboldalon érhetők el. A hitelkonstrukció segíthet a magyar gazdáknak a gabonaválság okozta piaci kihívások leküzdésében.