Korai vagy késői szezon, lisztes vagy viaszos, vörös vagy fehér burgonya? Ismerd fel a burgonyafajták közötti különbségeket, és válaszd ki az igényeinek legjobban megfelelő burgonyavetési technikát. Most megmutatjuk melyik burgonyát mikor kell elvetni.
Mikor kell burgonyát ültetni?
A különféle burgonyafajták közötti választás bonyolult lehet, mivel több ezerfajta létezik, különböző osztályozásokra, típusokra, formákra, sőt színekre is bontva. Azonban minden burgonyafajtát általában két külön kategóriába sorolnak, nevezetesen a korai és a késői szezonban.
Vannak további alkategóriák, más kifejezésekkel a különböző típusokhoz, sőt, kulináris célú leírásokkal is. Ha már megismerkedtünk a rendelkezésre álló különféle fajtákkal, évről évre élvezhetjük a burgonyatermesztést. A rengeteg különféle lehetőségnek köszönhetően pedig a saját termesztésű gumók világát fedezhetjük fel.
Melyek a főbb burgonyafajták?
Ha a termesztendő burgonya különböző fajtáiról van szó, három fő csoportot különböztetünk meg. Ezek aszerint vannak csoportosítva, hogy mikor kell általában ültetni és begyűjteni. A burgonya ültetésének pontos időpontja a helytől függően változik.
Korai szezonális burgonya
Más néven első korai burgonya az első burgonya, amelyet ebben az évben elültetünk, és az első, amely készen áll a betakarításra. Gyakran nevezhetjük újburgonyának is, kora tavasszal ültetik, majd nyár elején szüretelik. Ezek az elsők az éves burgonyabetakarítások közül, és az ültetés után 10-12 hétig tartanak. Az ajánlott első korai fajták közé tartozik a Rio Grande Russet vagy a Rocket.
Középszezon burgonya
Ezt másodkorainak is nevezik. Nagyon hasonlít a korai szezonális burgonyához, és csak néhány héttel később ültetik el. Körülbelül 13 hétig tart a betakarítás. A korai és a középszezoni burgonyát általában a korai betakarítás érdekében használják. A burgonya csírázása egy egyszerű eljárás a vetőburgonya korábbi csíráztatására beltéren, amikor a külső talaj még nem elég meleg az ültetéshez. A szezon közepén ajánlott fajták közé tartozik a Yukon Gold és a Red Pontiac.
Későszezoni burgonya
A főtermesztésű burgonyának is nevezik, ennek hosszabb a tenyészideje, így nagyobb burgonya és nagyobb termés érhető el. Ezeket a fajtákat tavasz végén ültetik el, és hagyományosan nyár végén és ősszel készen állnak a betakarításra. Az ajánlott későszezoni fajták közé tartozik a Kennebec, a Maris Piper és a Russet Burbank.
Késői szezonban vagy a főtermésű burgonya jobban tárolódik és tovább tart, mint a korai fajták. A burgonya hatékony tárolásának ismerete azt jelenti, hogy a lehető legtöbb ideig élvezhetjük ki a saját termesztésű burgonyát. Az újburgonyával ellentétben a főnövények jó méretűre duzzadnak. Addig maradnak a talajban, amíg a bőrük megköt, ekkor betakarítjuk, és tároljuk őket az őszi, téli és kora tavaszi használatra.
Amikor a szezonra tervezzük a zöldségtermesztést, vegyük figyelembe a burgonya betakarításának időpontját fajtánként. A korai és késői szezonban termő fajták kombinálásával a lehető leghosszabb burgonyaszezon érhető el, kora nyártól késő őszig.
A 7 különböző burgonyakategória
A több ezer termeszthető burgonyafajta között több olyan kategória is van, amelybe minden burgonya beleillik. Hét különböző típus létezik, amelyek méretük, alakjuk, héjuk és húsuk szerint alakul. A méret és az alak kulcsfontosságú tényezők lehetnek, amelyeket figyelembe kell venni, például ha van egy kis veteményeskerted, és burgonyát kell tartályban vagy zacskóban termeszteni.
Rozsdaszín: Közepestől nagy, hosszúkás burgonya hálós bőrrel és fehér hússal.
Piros: Piros héjú, ropogós fehér húsú kis burgonya. Kerek alakúak, vékony bőrrel.
Fehér: Kis és közepes méretű kerek burgonya szeplős bőrrel és fehér hússal.
Sárga: Hosszúkás burgonya világos arany héjú és sárga húsú.
Lila: Közepes méretű, hosszúkás burgonya kék-lila héjjal és kék húsú.
Aprók: Kis ujj alakú, hosszúkás burgonya, amely 2-4 hüvelyk hosszú és 1 hüvelyk átmérőjű. Több színben is kapható - fehér, lila, piros vagy sárga - és vékony héjúak, így hámozatlanul is főzhető.
Petite: Bármilyen színű kis, márvány méretű újburgonyának adott név.
Vannak más megkülönböztető jellemzők is, amelyeket gyakran látni a kulináris célú burgonya leírásában. A burgonyafajták leírása szerint lisztes vagy viaszos.
Ebben az esetben a viaszos burgonya megtartja formáját és szilárd, míg a lisztes, gyakran keményítőnek is nevezett burgonya főzés közben puhává válik. Ez teszi őket alkalmasabbá a különböző célokra a konyhában.