Bár a bundásbogarak hasznos beporzók lehetnek, lárváik károsíthatják a gyepet és más növényeket a gyökerek megrágásával. A kertészeknek érdemes figyelniük jelenlétüket és szükség esetén beavatkozniuk. A tavaszi virágzással együtt érkeznek meg a bundásbogarak is, amik ellen nagyon nehéz védekeznünk. Érdemes mindent megtennünk azért, hogy sikeresen felvegyük velük a harcot, mivel könnyedén végezhetnek az egész kerttel!
Amit feltétlenül tudnod kell a bundásbogárról
A bundásbogár (Tropinota hirta vagy Epicometis hirta) a mindenevő bogarak (Polyphaga) alrendjébe, a ganajtúrófélék (Scarabaeidae) családjába tartozó rovarfaj. Nagyjából téglalap alakú, 8–13 mm hosszú, feketésszürke színű bogár. Egész teste fehéres-sárgás szőrökkel sűrűn borított. Szárnyfedőinek alapszíne fekete, rajta egyedenként különböző számú és elhelyezkedésű fehéres-sárgás foltok vannak.
Néha szintén bundásbogárnak nevezik az igen hasonló, a Tropinota alnembe tartozó Tropinota squalida-t (Scopoli, 1783), melytől úgy lehet megkülönböztetni, hogy a Tropinota squalida hím példányainak hasi oldalán hosszirányú vágat van (ez utóbbi dél-európai faj, Magyarországon nem honos). A színezés és a foltozottság miatt hasonlít a sokpettyes virágbogárra (Oxythyrea funesta), de annak tetején hosszabb szőrök vannak, előtorán pedig nincsenek foltok.
A bundásbogarak világszerte elterjedtek, különösen a mérsékelt övi régiókban. Kedvelik a virágoskerteket, réteket és erdőszéleket. Nevüket a testüket borító finom, sűrű szőrzetről kapták, amely gyakran barna vagy fekete színű. A kifejlett példányok virágporral, nektárral és lágy növényi részekkel táplálkoznak, míg a lárvák a talajban élnek és növényi gyökereket fogyasztanak.
A bundásbogár életmódja: titkok és tények
A bundásbogár lárvája gyökerekkel táplálkozik, kártétele nem jelentős. Tavasszal, a gyümölcsfák virágzásának idején rajzik. Az imágó polifág, alapjában virágporevő (a pollen rá is tapad, ezzel tulajdonképpen segíti egyes növények megporzását), de a gyümölcsfák, a szőlő és a gabonafélék, elsősorban a rozs virágrészeit is rágja, amivel terméketlenséget okoz. Szívesen táplálkozik a keresztes- és fészkesvirágú lágyszárú növényeken is.
Főként laza talajú vidékeken él, időnként tömegesen jelenik meg, imágója március végétől vagy április elejétől júliusig látható, különféle virágok belső részeit rágja (sokszor látható például tavaszi héricsen, martilapun, boglárkákon, gyümölcsfákon, stb.). A lárva korhadó növényi anyagokon él, már őszre kifejlődik, de csak a következő év tavaszán elő a talajból. Általában csak napsütéses időben repül. A kora tavasz első bogarai közé tartozik. Most pedig nézzük, mit tehetünk a bundásbogarak kártétele ellen, a következő oldalon megosztom a legjobb védekezési módokat, érdemes lapozni egyet!