A borsók gondozása
A borsókat a szüretelés időpontja és a borsószemek formája szerint szokás csoportosítani: a kerekebb szemű borsók strapabíróbbak, mint a ráncos felületűek. Amikor a virágzásuk megkezdődik, kapjanak egy jó nagy öntözést, illetve két hét múlva még egy ekkorát. A talaj nedvességének megőrzése érdekében teríts köréjük talajtakarót. Hacsak nem törpe változatokat termesztesz, szükséged lesz valamiféle támasztékra, amire borsóid felmászhatnak. A magasabb fajták számára a legideálisabb és legegyszerűbb megoldás egy növényfuttató rács, néhány bambuszrúd és némi növénytartó háló. A kisebb változatokat szintén megtámogathatod ilyen hálóval. A virágzást követően a borsóknak egy jó adag vízre lesz szükségük, hogy kellően megduzzadhassanak. Ellenőrizd gyakran a talaj nedvességtartalmát gyökérmélységben.
Borsómoly
A borsómoly hernyóival általában a hüvelyek fejtésekor találkozhatunk. A nőstény molyok a virágzó borsókra rakják le petéiket. A korán és későn érő borsók, amelyek a molyok peterakó időszakán kívül virágzanak, általában nem veszélyeztetettek. Éppen ezért ajánlatos márciusban és júniusban ültetni őket. Egy rovaroktól védelmet biztosító háló szintén segíthet.
Egerek
Az egerek az elültetett magvakat célozzák meg. Érdemes egércsapdákat elhelyezni az ágyás közelében.
Galambok
Az örvös galambok gyakran okoznak fejfájást a kertészeknek, mert rendszeresen lecsipkedik a leveleket és gyakran csak a csupasz szárakat hagyják meg. A borsók és a káposzták külön veszélyben vannak. Az egyetlen hosszútávon is hatékony megoldás védőhálót húzni a borsók fölé.
A borsó szüretelése
Attól függően, hogy melyik fajtát választottad a termesztéshez, a borsók szüretelése júniustól októberig történhet. A hüvelyek akkor készek a szüretelésre, amikor teljesen megtelnek. Ha azt szeretnéd, hogy növényeid rendszeresen virágozzanak és teremjenek, akkor gyakran szedd le az érett hüvelyeket.