Rajta kell hagynunk fáinkon a borostyánt, vagy inkább szedjük azt le? Ez a kérdés már hosszú ideje sokakat foglalkoztat. Néhányan úgy vélik, hogy egy partnerkapcsolat, jó szövetség alakulhat ki kettejük kapcsolatából, még mások parazitaként tekintenek rá. Viszont úgy érdemes kezelnünk ezt a helyzetet, mint egy lehetőséget, melyet hasznosíthatunk, ráadásul még esztétikai értékkel is bír. Itt az ideje tisztában lennünk néhány dologgal, az érvekkel, amik mellette, illetve ellene szólnak…
Érvek a borostyán mellett
A borostyán nem egy parazita, hiszen egy önmagában is elélő növény, nem szívja el más növények energiáit. Mindössze arra használja fel a gazdatestet, hogy az egy „menekülő terepet”, és „liftet” biztosítson számára, hogy több fényhez jusson. A felfelé való mászást gyökerei biztosítják, viszont ezek sose ártanak a társnövényének.
Ez a növény remekül szigetel. Amellett, hogy védi a talajt, amibe kapaszkodik. a fatörzs általa fedett részeit is megvédi a különböző időjárásváltozásoktól, mind a fagytól, mind az erős napsugaraktól, viharoktól, erős esőzésektől… A borostyán minden tekintetben csökkenti a fedett növényre gyakorolt hatásokat.
Természetesen ez a növény megújuló, leveleit 3 – 4 évente újra növeszti. Élete végén levelei elgyengülnek, lehullajtja azokat, majd a fa lábánál landolnak: a növény tehát hozzájárul a talaj dúsításához, azáltal, hogy tápanyagforrást biztosít neki.
Ezek mellett ez a szövetség esztétikai szempontból is kifizetődő, hiszen betakarja a törzsnek nem feltétlenül szép részeit, felöltözteti a már halott részeket, illetve feldobja a szomorúbb területeket kertedben.
De ugyanakkor az ökoszisztémának is jót tesz. Rengeteg rovarnak, pókféléknek, és hüllőknek nyújtanak levelei menedéket. A madarak is nem csak elbújni tudnak benne, de akár a legszilárdabb indákon még fészkelni is. Tehát táplálékot és búvóhelyet kínál számos élőlénynek, csakúgy, mint a méheknek.
Viszont mivel a fiatalabb indák mérgezőek, így amennyiben a gyümölcsfáidon kezdenek el növekedni, az képes lesz majd megvédeni a rügyeket, illetve a fiatal gyümölcsöket a rágcsálóktól.
Hogyan szabadulj meg a borostyán indáitól?
A fent említett összes ok mellett, a borostyán ritkán gyengíti meg a gazdafát. Amennyiben észreveszed, hogy az általa borított fa halott, vagy haldoklik, az nem a borostyán végett történik, az csak felgyorsíthatta a folyamatot.
A gyengítés olyan esetekben lehetséges, bár akkor sem nagy mértékben, amikor a gazdanövény még túlzottan fiatal és gyenge.