A bonsaiok nem mások, mint különleges növénytartókban nevelt, miniatűr hétköznapi fák. A bonsaiokat szándékosan kicsire szokás metszeni, hogy minél jobban hasonlítsanak nagyobb, a természetben is megtalálható verzióikra. Ha szeretnél többet tudni ezekről az apró fákról, vagy éppen most tervezel belekezdeni egy bonsai nevelésébe, akkor az alábbi tippek neked szólnak!
Az alapok
A bonsai kifejezés a kínai „pun sai,”azaz „fa a cserépben” szavakból származik. Habár lehetséges, inkább csak a szakértők számára ajánlott a bonsaiok beltéri nevelése. Ezen növények alapjaként szolgálhatnak magok, dugványok, fiatal fák, cserjék vagy indák is. Magasságuk néhány centistől egészen 90 cm-ig is terjedhet, persze ez sok mindentől függ. A nevelési folyamat részét képezi az ágak és gyökerek rendszeres és óvatos metszése, az időnkénti átültetés, az új hajtások lecsípése, illetve a törzs és az ágak drótokkal való kimerevítése a kívánt forma elérése érdekében.
A bonsai fák formálása során érdemes figyelembe venni a fa természetes sajátosságait annak érdekében, hogy a legmegfelelőbb metszési módszereket alkalmazhasd rajta. A stílustól függően továbbá szükség lesz egy ideális cserépre is. Ne feledd, hogy a legtöbb bonsait nem a cserép közepébe, hanem kissé oldalra szokás ültetni.
A kis méret megtartása érdekében a bonsaiok rendszeres metszést igényelnek, ez azonban nem csak az ágakra vonatkozik. Megfelelő gyökérmetszés hiányában a bonsaiok idővel belenőnek a cserépbe. A bonsaioknak évente vagy legalább kétévente átültetésre van szükségük. Mint minden más növénynek, úgy nekik is nedvességre van szükségük a túléléshez, így érdemes napi szinten ellenőrizni, hogy szükség van-e öntözésre.
Bonsai metszési módszerek
Többféle bonsai stílus létezik, ezek közül a leggyakoribbak a szabályos egyenes, a nem szabályos egyenes, a döntött, a seprű, a szélfútta, a lépcsőzetes, a félig lépcsőzetes és a kéttörzsű. A szabályos egyenes, a nem szabályos egyenes és a döntött stílusok esetén a három a legfontosabb szám. Az ágakat hármas csoportokba szokás szétválasztani, a törzs egyharmadánál. Ezen kívül úgy szokás nevelni őket, hogy a fa magasságának egyharmadával érjen a lomb a törzs fölé.
Szabályos egyenes
A szabályos egyenes stílus lényege, hogy a fa egyenlően elosztottnak tűnjön, akárhonnan is nézi az ember. Ideális esetben a törzs egyharmada egyenletesen szűkül felfelé haladva, az ágak pedig egy szabályos mintában helyezkednek el rajta. Az ágak egészen a fa felső harmadáig nem néznek előrefelé, és vagy vízszintesek, vagy enyhén lefelé hajlóak. A boróka, a lucfenyő és a tűnyalábos fenyő számára ideális ez a stílus. A következő oldalon mindent elmondok a bonsai metszéséről!