A betyárkóró elszaporodásának okai, illetve, hogy mit tehetsz ellene

Az egész országban uralkodik a betyárkóró – Ezt tehetjük ellene!

Szélesi Ferenc - Főkertész, SFV
hirdetes
Védekezés a betyárkóró ellen

A betyárkóró elterjedésének okai

A betyárkóró sokat tesz azért, hogy mindenhol ott legyen…Egyéves növényről van szó, ami már ősszel csírázik. Virágzása május végétől november elejéig tart, ez az idő pedig elég arra, hogy számtalan magot érleljen – még az sem ritka, hogy egyetlen növény 100-150 00 magot hoz. A termése kicsi, bóbitás, a szél nagyon könnyen repíti, ezáltal pedig gyorsan terjeszti. Kora tavasztól késő őszig csíráznak, ha biztosítva van számukra a kellő nedvesség, ráadásul tőlevélrózsában át is telel. Az apró csíranövények nyirkos talajon érzik magukat a legjobban, az ősszel kelt növények okozzák a legnagyobb gondot. 

Védekezés a betyárkóró ellen

A betyárkóról tudni kell azt is, hogy olyan kémiai anyagokat termel, amivel képes meggátolni más növények csírázást, fejlődését, tehát képes elpusztítani a körülötte lévő gyomokat. Kezdetben még hatásosak voltak a betyárkórók ellen bevetett gyomirtók, viszont később a herbicidek hatására rezisztencia alakult ki, amire sajnos nem figyeltek fel időben a szakemberek – ez a másik oka annak, hogy mindenhol megtalálható Magyarországon.

hirdetes

Azt már az előző korábban is elmondtam, hogy az ősszel kelt növények okozzák a legnagyobb gondot, tehát már ősszel el kell kezdenünk a védekezést! Ekkor érdemes mindent megtennünk azért, hogy a betyárkóró ne hozzon virágot, és ne szaporodjon el. Védekezni gyomirtókkal lehet még mindig, de ehhez ismernünk kell, hogy mely készítménnyel szemben rezisztens az adott területen található gyomnövény. Jelenleg a Finale 14 SL totális gyomirtó az, ami megoldást jelenthet, ez viszont kettes kategóriába tartozik, de természetesen ki lehet próbálni más szabadforgalmú szert is.

Mi kezdetben sokat küzdöttünk a betyárkóró ellen, gyökerestől téptük ki – ez segített is visszaszorítani -, de később muszáj volt hozzányúlnunk a Glialka nevű totális gyomirtóhoz. A kellő hatást nem értük el vele, ezután következett a Finale 14 SL, azóta jelentősen csökkent a betyárkórók száma. Remélem, hogy nektek is segíteni fog, küzdjetek meg a gyomokkal eredményesen!

Forrás: Fotó: Pixabay

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-06-25

A paradicsom vírusos megbetegedései: a rettegett vírusos és fitoplazmás betegségek

A paradicsom vírusos megbetegedései nem véletlenül rettegettek. Az a baj, hogyha felüti fejét kertünkben, akkor nagyon gyorsan nagyon nagy mértékben elterjed.

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2023-12-31

Autópálya-matrica árak 2024-ben: Holnaptól már érvényben!

2024-től az e-matrica árak emelkednek, és további útszakaszok válnak fizetőssé, ezért érdemes időben beszerezni a matricát, és tervezni az útvonalat az esetleges költségek miatt.

2024-06-27

Mit tehetünk, ha megjelennek a poloskák a kertben?

A ploska az egyik legidegesítőbb rovar a világon. Nemcsak sokan vannak és könnyen szaporodnak, de büdösek és kártékonyak is. Így irtsd ki őket kertedből.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Gombaölo Zato Plus WG

Zato 50 WG + Merpan 80 WDG gombaölő permetezőszerek az almavarasodás, almalisztharmat és a... Tovább

.../2006. (...) FVM rendelet a szõlõ szaporítóanyagok elõállításáról, minõsítésérõl és forgalomba hozataláról

A növényfajták állami elismerésérõl, valamint a szaporítóanyagok elõállításáról és... Tovább

Tovább a lexikonra
Növényvédelem permetezés