A betyárkóró elszaporodásának okai, illetve, hogy mit tehetsz ellene

Az egész országban uralkodik a betyárkóró – Ezt tehetjük ellene!

Szélesi Ferenc - Főkertész, SFV
hirdetes

Elképesztő mértékben szaporodott el Magyarországon a betyárkóró, míg korábban szinte csak parlagterületeken találkozhattunk vele, most már odáig fajult a helyzet, hogy a házikertek többségében is ott van, ráadásul elég nagy mennyiségben. Szakértőnk most elmondja, miért kell védekeznünk ellene és hogyan tehetjük ezt meg! 

Védekezés a betyárkóró ellen

A betyárkóró bemutatása

A betyárkóró (Conyza canadensis, (Betyár-kóró, juhfark-kóró, kónizs, seprence küllőrojt) az őszirózsafélék (Asteraceae) családjába, az őszirózsaformák (Asteroideae) alcsaládjába tartozó növényfaj. A betyárkóró Észak-, és Közép-Amerikában honos, ezt igazolja neve is, mai kanadait jelent. Európában a XVII. század környékén jelent meg, először 1653-ban, Franciaországban telepedett meg. Mára viszont világszerte elterjedt, gyakori növény legelőkön, szántókon, és házikertekben egyaránt. 

A betyárkóró jellemzői

Érdes-szőrös dudvaszára egy méter magasra is megnő, hegyes szárlevelei lándzsásak, ép-, vagy fűrészes szélűek. Orsógyökerű. Elálló szőrök borítják. Virágzata összetett, sokfészkű fürt, az egyes virágzatok három-öt milliméter szélesek, a fürtök hengeres alakúak. Kögvirágai sárgásak, nem feltűnő nyelves virágai fehéres vagy halványlila színűek. Május végétől október elejéig virágzik, termése lapos, hosszúkás kaszat, hosszú fehér bóbitával.

hirdetes

A betyárkóró Gyógyhatása

Hatóanyagai limonén-tartalmú illóolajok, cserzőanyagok, flavonoidok, az orvostudomány nem használja fel. A népi gyógyászat a virágzó betyárkóró föld feletti részét használja, elsősorban hasmenésgátló és vizeletelhajtó hatása miatt, de elősegíti a húgysav eltávolítását is. Illóolaja gyulladáscsökkentő és vérbőséget gátló. Sikeresen alkalmazzák reumás fájdalmak, mint például a sokízületi gyulladást (poliarthritis) és az ízületi kopást (artrózis).

Húgysav-eltávolító tulajdonságával megelőzheti a köszvényes rohamot. A betyárkórónak nem ismert semmiféle káros mellékhatása. Az ízületi kopás kezelésében hosszasan alkalmazható. Az állatoknál kólikás tüneteket okozhat. Most pedig nézzük, mit tehetünk akkor, ha kertünkben nagyon elszaporodott a betyárkóró, a következő oldalon megmutatom a legjobb védekezési módokat! 

Forrás: Fotó: Pixabay

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-06-25

A paradicsom vírusos megbetegedései: a rettegett vírusos és fitoplazmás betegségek

A paradicsom vírusos megbetegedései nem véletlenül rettegettek. Az a baj, hogyha felüti fejét kertünkben, akkor nagyon gyorsan nagyon nagy mértékben elterjed.

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2023-12-31

Autópálya-matrica árak 2024-ben: Holnaptól már érvényben!

2024-től az e-matrica árak emelkednek, és további útszakaszok válnak fizetőssé, ezért érdemes időben beszerezni a matricát, és tervezni az útvonalat az esetleges költségek miatt.

2024-06-27

Mit tehetünk, ha megjelennek a poloskák a kertben?

A ploska az egyik legidegesítőbb rovar a világon. Nemcsak sokan vannak és könnyen szaporodnak, de büdösek és kártékonyak is. Így irtsd ki őket kertedből.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

66/2006. (IX. 15.) FVM rendelet

az állati eredetû élelmiszerekre vonatkozó egyes élelmiszer-higiéniai szabályokról Az... Tovább

81/2008. (VI. 24.) FVM rendelet

A baromfi ágazatban igénybe vehetõ állatjóléti támogatások feltételeirõl szóló 139/2007.... Tovább

Tovább a lexikonra
Növényvédelem permetezés