Ez a régi növényünk bővelkedik nem csak vitaminokban, hanem ásványi sókban egyaránt. Ez még több ok arra, hogy megismerjük e természet adta szépséget, megtanuljuk, hogyan kell őt gondozni, és termeszteni. Cikkünkből minden kiderül.
Mire tudjuk felhasználni?
Pépesítve, fánkban, levesben, sütve… A csicsóka sokféleképpen kerülhet tányérunkra, viszont minden esetben könnyű ízé tetszeni fog ízlelőbimbóinknak. Emellett fogyaszthatod akár vékonyra szeletelve gyömbérrel, esetleg egy kis citromlével ízesítve. Kiváló helyet szolgál majd étrendünkben édeskés ízvilágával és lágy aromájával, ami az articsókára emlékeztethet. Innen kapta másik nevét, ami a jeruzsálemi articsóka.
Ez a növény az elmúlt években kezdett visszatérni a köztudatba, de hamar újra a veteményeskert alaptermékévé vált. Más részről, elegáns sárga virágaival, zöld leveleivel, díszkertünknek is szerves részét képezheti.
Hogyan termesszük?
Mi sem egyszerűbb – a csicsóka minden földhöz képes alkalmazkodni, lehet az meszes, vagy savas. Egyetlen hátránya van, hogy csak közepes, illetve egész gumók ültetésével termeszthető. Az ültetés megtörténhet február közepétől május közepéig. Hogy elérd megfelelő növekedését, trágyázd, illetve elhelyezés szempontjából tarts a növények között minimum 80 cm helyet.
A csicsóka rendkívül tolakodó növény. Ez az oka, hogy ajánlatos elszigetelni a többi ültetvényedtől, ugyanis képes azokat is elnyomni, elfojtani. Végül, e zöldség 10 cm mélyen húzódik a földben. Évelő, egyik évről a másikra termesztődik. Fontos, hogy betakarítás szempontjából – ami megtörténhet ősszel illetve télen – figyelnünk kell, ugyanis ez a növény nagyon rosszul viseli a szabad levegőt, nehezen raktározható.
Hogyan gondozzuk?
A csicsóka gondozása nem is lehetne egyszerűbb. Elegendő neki a folyamatos kapálás és gyomtalanítás. Mégis, télen egy kisebb talajtakarást igényel, illetve az erős naptól is óvnunk kell. Ha kedvében szeretnél járni, feltöltheted a növény környezetét 25 cm-ig, ezzel védve őt. A locsolás kérdésköréhez érve sem igényel nagy odafigyelést. Havonta kétszer megöntözve már jól fejlődik. Nyáron, ezzel ellentétben, amennyiben a nap sugarai erősebbek, öntözd meg heti kétszer. Nem kell különösebben óvni megbetegedésektől, viszont a levéltetvek nagyon szeretik, úgyhogy vigyázz… Ne habozz ezek ellen az erre megvásárol szert a növényre locsolni, spriccelni, így távol tartva őket csicsókádtól.