Ismerd meg a csicsókát - elfeledett zölségünket

Feledésbe merülő zöldségünk - bemutatkozik a csicsóka

TK, ZH
hirdetes

Ez a régi növényünk bővelkedik nem csak vitaminokban, hanem ásványi sókban egyaránt. Ez még több ok arra, hogy megismerjük e természet adta szépséget, megtanuljuk, hogyan kell őt gondozni, és termeszteni. Cikkünkből minden kiderül.

A csicsóka bemutatása

Mire tudjuk felhasználni?


Pépesítve, fánkban, levesben, sütve… A csicsóka sokféleképpen kerülhet tányérunkra, viszont minden esetben könnyű ízé tetszeni fog ízlelőbimbóinknak. Emellett fogyaszthatod akár vékonyra szeletelve gyömbérrel, esetleg egy kis citromlével ízesítve. Kiváló helyet szolgál majd étrendünkben édeskés ízvilágával és lágy aromájával, ami az articsókára emlékeztethet. Innen kapta másik nevét, ami a jeruzsálemi articsóka. 


Ez a növény az elmúlt években kezdett visszatérni a köztudatba, de hamar újra a veteményeskert alaptermékévé vált. Más részről, elegáns sárga virágaival, zöld leveleivel, díszkertünknek is szerves részét képezheti.


Hogyan termesszük?


Mi sem egyszerűbb – a csicsóka minden földhöz képes alkalmazkodni, lehet az meszes, vagy savas. Egyetlen hátránya van, hogy csak közepes, illetve egész gumók ültetésével termeszthető. Az ültetés megtörténhet február közepétől május közepéig. Hogy elérd megfelelő növekedését, trágyázd, illetve elhelyezés szempontjából tarts a növények között minimum 80 cm helyet. 

hirdetes


A csicsóka rendkívül tolakodó növény. Ez az oka, hogy ajánlatos elszigetelni a többi ültetvényedtől, ugyanis képes azokat is elnyomni, elfojtani. Végül, e zöldség 10 cm mélyen húzódik a földben. Évelő, egyik évről a másikra termesztődik. Fontos, hogy betakarítás szempontjából – ami megtörténhet ősszel illetve télen – figyelnünk kell, ugyanis ez a növény nagyon rosszul viseli a szabad levegőt, nehezen raktározható. 


Hogyan gondozzuk?


A csicsóka gondozása nem is lehetne egyszerűbb. Elegendő neki a folyamatos kapálás és gyomtalanítás. Mégis, télen egy kisebb talajtakarást igényel, illetve az erős naptól is óvnunk kell. Ha kedvében szeretnél járni, feltöltheted a növény környezetét 25 cm-ig, ezzel védve őt. A locsolás kérdésköréhez érve sem igényel nagy odafigyelést. Havonta kétszer megöntözve már jól fejlődik. Nyáron, ezzel ellentétben, amennyiben a nap sugarai erősebbek, öntözd meg heti kétszer. Nem kell különösebben óvni megbetegedésektől, viszont a levéltetvek nagyon szeretik, úgyhogy vigyázz… Ne habozz ezek ellen az erre megvásárol szert a növényre locsolni, spriccelni, így távol tartva őket csicsókádtól. 
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-10-18

Ízletes fekete retek receptek: így készíts egészséges finomságokat

Fekete retek receptek segítségével könnyedén készíthetünk egészséges és finom ételeket ebből a tápláló zöldségből. Használjuk ki a fekete retek gyógyhatásait!

2024-10-03

Őszi magaságyás tipp: 2 népszerű spenót, amit még időben elültethetsz

Két népszerű spenót, amelyeket még pont időben elültethetsz az őszi magaságyásba, hogy friss zöldséget szüretelhess az őszi-téli és a tavaszi szezon során.

2024-09-29

Lyukas és kukacos a répa? Így kezeld a talajt és a kártevőket

Lyukas és kukacos a répa? Sok esetben a sárgarépalégy vagy drótférgek okozzák a gondot. Így szabadulj meg a kártevőktől egyszerűen és tartsd tisztán a kertet!

2024-11-22

Téli sarjadékhagyma termesztés: friss zöldség a leghidegebb hónapokban

A téli sarjadékhagyma termesztése egyszerű és praktikus módja annak, hogy a hideg hónapokban is friss, vitaminokban gazdag zöldség kerüljön az asztalodra.

2024-10-23

A tűzvirágfa: egy madagaszkári csoda, ami pillanatok alatt megnő

A tűzvirágfa egy egzotikus kincs, gyors növekedésével és káprázatos, lángoló virágaival lenyűgöző dísze lehet kertünknek. Ismerd meg te is lángfa szépségét!

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

kelesztő öntözés

az idényen kívüli öntözésnek az a változata, amikor a száraz talajba történt vetésnél a... Tovább

116/2008. (IX. 5.) FVM rendelet

A 2008. évi iskolatej program szabályozásáról szóló 158/2007. (XII. 28.) FVM rendelet... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Zöldség