Egy beltéri kert levegőztetése
Beltéri kertednek megfelelő szellőzésre is szüksége van. Ez az, amit nagyon sokan figyelmen kívül hagynak, pedig fontos tényező, ugyanis a nem megfelelő szellőzés növeli a penész és más gombás fertőzések kialakulásának veszélyét. Ha növényeid egy balak közelében vannak, és kint nincs túl hideg, akkor a légmozgást az enyhe (de nem túl erős) huzat is biztosíthatja. Ha nincs otthonodban elegendő természetes légmozgás, akkor az egyik legjobb opció ennek pótlására egy kisméretű ventilátor. Ezt még csak nem is a növények felé kell fordítanod, csak biztosítsd vele, hogy mozogjon a levegő a szobában. Nézzük pár hasznos tanácsot még!
Hogyan spórolj beltéri kerteden
Egy saját beltéri kert megtervezésével és elkészítésével rengeteg pénzt takaríthatsz meg, ráadásul egy olyan kertet alakíthatsz ki magadnak, ami tökéletesen alkalmazkodik otthonod adottságaihoz és szükségleteihez. Például vehetsz egy fém polcot (például olyat, amikbe szerszámokat szokás pakolni – és azt alakítod át állvánnyá úgy, hogy lámpákat és öntözőrendszert szerelsz rá. Ha nincs sok helyed, vagy egyelőre nem szeretnél jobban beruházni egy beltéri kertbe, akkor szerezz néhány műanyag tálcát és egyetlen egy nevelőlámpát néhány fűszernövény gondozására.
Vond be a családot is
Ha gyerkőcök is vannak a családban, akkor egy beltéri salátakert egyszerre kínálhat közös szórakozást és hasznos leckéket a növénytermesztésről és önellátásról.
Kézi beporzás
Fontos észben tartani, hogy egy beltéri kertben több növénynek is szüksége lesz arra, hogy te magad végezd el a beporzásukat. A burgonyafélék családjának tagjai (pl. paradicsomok és paprikák) számára elengedhetetlen, hogy a virágpor egyik virágról a másikra „szálljon”. Míg a szabadban ezt a szél és a rovarok biztosítják, házon belül neked kell gondoskodnod kell a feladatról. Ezt megteheted azzal, hogy napi 1-2 alkalommal néha óvatosan megrázod a növényeket, amikor már virágzanak. Egy másik opció fogni egy tiszta fülpiszkálót, vagy egy ecsetet (amit semmi másra nem használtál még) és annak a végével nagyon óvatosan sorban egymás után megdörzsölni a virágok belsejét.
Díszítés beltéri kerted növényeivel
Akárcsak egy kinti, egy beltéri kert sem kell, hogy unalmas és taszító legyen. Otthonod esztétikai értékét számos ehető termésű növénnyel javíthatod. A függő vagy éppen kúszónövények például nagyon jól mutatnak egy erre ideális növénytartóban (gondolunk itt például az eperre, a borsóra, vagy a spenótra). Ezen kívül kifejezetten olyan állványokat is beszerezhetsz, vagy készíthetsz magadnak, amik passzolnak többi bútorodhoz. Továbbá a virágládák nem csak a kinti párkányra helyezhetők – emeld őket az ablakon belülre, hogy egész télen gyönyörködhess bennük!