Egy beltéri kert öntözése
Ha beltéri kertedet egy csap közelébe helyezed el, azzal sok időt, fáradtságot, és kilögybölt vizet spórolhatsz meg magadnak. Hogy milyen sűrűn kell öntözni a növényeket, az attól függ, hogy milyen talajban nevelkednek, mekkora a szoba páratartalma, és persze hogy milyen növényekről van szó. Persze minden növényednek kivétel nélkül jó vízelvezetésre van szüksége, szóval ügyelj rá, hogy növénytartóid alján legyenek vízlevezető nyílások.
Ha saját magadnak készítesz állványt, akkor vigyáz, nehogy az extra kicsepegő víz elérje a lámpákat. A növénytartók aljára kis kavicsokat is helyezhetsz, hogy a víz ne a gyökerek körül gyűljön össze. Ha otthonod levegője száraz, átlátszó műanyag fóliával letakarhatod az állványt, hogy ritkábban kelljen öntözni a növényeket. Vigyázz azonban, mert a párás, fülledt körülmények elősegítik a gombás betegségek kialakulását és terjedését!
Honnan tudod, hogy növényeid öntözésre szorulnak?
Nézd meg, hogy a növénytartó aljában lévő talaj száraz-e, vagy nyirkos. Ezen kívül fel is emelheted a növénytartókat – a nehezebbekben több a víz. A növényeken is észreveheted, ha szomjasak, például azért, mert lekonyulnak, vagy hervadnak a leveleik. Növényeidet számtalan módszerrel öntözheted, de persze a hagyományos kannás megoldás is mindig opció.
Hidroponikus öntözés
Egy másik lehetőség hidroponikus öntözést alkalmazni. Egy hidroponikus rendszer előnye, hogy egyszer kell elkészíteni, és utána lényegében sosem kell többet a növények öntözésével foglalkoznod. Ráadásul viszonylag kevés hely kell hozzájuk, és karbantartást sem nagyon igényelnek. A hidroponika lényege dióhéjban annyi, hogy növényeidet egy nyirkos termőközegben neveled egy zárt rendszerben, a vízhez pedig néha tápanyagot kell hozzáadnod, hogy legyen miből gazdálkodniuk ezeknek a növényeknek.
A hidroponikus rendszereknek egy halas akvárium is a része lehet, ami a halak ürülékét trágyaként használja a növények számára. További előny, hogy mivel a hidroponikus rendszerben nevelt növények folyamatosan víz- és tápanyag-utánpótlást kapnak, a növények általában gyorsabban is fejlődnek bennük. Ezen kívül nem kell félned a talajban élősködő fertőzésektől sem.