A begónia ültetése és gondozása – Legyen színekkel elárasztva a kerted!

A begónia népszerű növény, amely fényes és színes virágzásáról, egyedi szirmairól és beltéri és kültéri sokoldalúságáról ismert. Akár tapasztalt kertész vagy, akár csak most kezdtél kertészkedni, a begónia termesztése és gondozása kifizetődő és egyszerű folyamat. Ebben a cikkben bemutatunk néhány tippet a begónia termesztésére és gondozására.

begónia ültetés

A begónia fajtái

 

Több mint 1500 különböző begóniafaj létezik, amelyek alakja, mérete és színe változatos. A begónia leggyakoribb típusai a következők:

 

Rostos gyökerű begónia: Ezek a leggyakrabban termesztett begónia, és jellemzően egynyári növényként termesztik. Kicsi, viaszos leveleik vannak, és többféle színben kaphatók.

 

Gumós begónia: Ezeknek a begóniáknak nagy, mutatós virágai vannak, és általában egynyári növényként termesztik. Gumókból nőnek, amelyeket télen hűvös, száraz helyen kell tárolni.

 

Rex begónia: Ezeknek a begóniáknak nagy, texturált levelei vannak, amelyek különféle színekben és mintázatokban kaphatók. Általában szobanövényként termesztik.

 

Rizómás begónia: Ezeknek a begóniáknak vastag, húsos száruk van, amelyek a talaj felszínén nőnek. Különböző színekben kaphatók, és jellemzően szobanövényként termesztik.

 

 

Begónia termesztése

 

A begóniát magról, dugványról vagy gumóról lehet termeszteni. A begónia magból történő termesztéséhez kora tavasszal vessük el a magokat zárt térben, majd a fagyveszély elmúltával ültessük ki a szabadba. Alternatív megoldásként megvásárolhatjuk a telepített növényeket egy faiskolában vagy kertészeti központban.

 

A begónia ültetésekor válasszunk olyan helyet, amely fajtától függően részleges vagy teljes árnyékot kap. A begónia kedveli a jó vízelvezetésű, szerves anyagokban gazdag talajt. Ássunk egy lyukat, amely valamivel nagyobb, mint a gyökérgolyó, és ültessük el a begóniát ugyanabba a mélységbe, mint ahogy nőtt az edényben. ültetés után alaposan öntözzük meg a növényt.

 

Begónia gondozása

 

A begónia rendszeres öntözést igényel, különösen a vegetációs időszakban. Hetente egyszer öntözzük mélyen a növényt, vagy meleg, száraz időben gyakrabban. Kerüljük el, hogy víz kerüljön a levelekre, mert ez gombás betegségekhez vezethet.

 

A begóniák számára is előnyös a rendszeres megtermékenyítés. A tenyészidőszakban havonta egyszer kiegyensúlyozott, vízben oldódó műtrágyát alkalmazzon. Kerüljük a túltrágyázást, mert ez gyenge, lábszáras növekedéshez vezethet.

 

A kimerült virágzás elpusztítása arra ösztönzi a növényt, hogy több virágot termeljen. A szárak visszacsípése szintén elősegíti a bokrosabb növekedést.

 

A begónia fogékony lehet számos kártevőre és betegségre, beleértve a lisztharmatot, a takácsatkát és a lisztes poloskát. Tartsuk szemmel a sérülés jeleit, és ha szükséges, kezeljük a növényt megfelelő peszticiddel.

 

 

Áttelelő begónia

 

A fagyos telű területeken a gumós begónia kiásható és télen beltérben tárolható. Várjuk meg, amíg a lombozat természetes módon elpusztul, majd ássuk ki a gumókat, és hagyjuk néhány napig száradni. A gumókat télen hűvös, száraz helyen tároljuk, tavasszal ültessük át.

 

Összefoglalva, a begónia egy gyönyörű és könnyen termeszthető növény, amely beltéren és szabadban egyaránt termeszthető. Megfelelő gondozással és odafigyeléssel a begóniái évről-évre fényes és színes virágzással jutalmaz meg minket.