A bazsarózsa gondozása
Tavasszal, mielőtt a levélzet megjelenne, szórd be a talajt egy kevés csontliszttel, majd húzz rá egy 5 cm vastag komposztréteget. Ez lesz az új növekmény tápláléka a következő tenyészidőszakban. A teltvirágú fajták extra karózást igényelnek, hogy a szárak képesek legyenek megtartani a méretes virágok súlyát.
A karózást minél előbb végezd el, mert a tavaszi esőzések hamar lenyomhatják az ágyásokat. Ősszel szükség szerint válaszd szét azokat a kifejlett növényeket, amelyek túlságosan zsúfolttá válltak vagy nem hoznak annyi virágot, mint korábban (ez általában 8-10 éves korukban jelent csak problémát). Miután a levélzet elhalt a szezon végén, fogj egy vasvillát, lazítsd fel a talajt a növények körül, és emeld ki őket a földből.
Óvatosan mosd le őket, hogy a kicsiny, piros gumók (a következő év növénykezdeményei) láthatóvá váljanak, majd válaszd szét a gyökereket egy éles késsel. Ügyelj rá, hogy minden szétválasztott gyökérdarabon legalább 3 gumó (vagy „szem”) maradjon. Ez után a fent leírtak szerint elültetheted őket a kert egy másik pontjába.
Bazsarózsa és a betegségek
A bazsarózsákat leggyakrabban megtámadó fertőzés a botrytis (botritisz), ami leggyakrabban a nedves, tavaszi időjárás során jelent problémát. A laza elhelyezés segít a növények közötti szellőzésben, ami csökkenti a gombás betegség kialakulásának esélyét.
Tavasszal rendszeresen ellenőrizd rózsáidat, és azonnal távolítsd el a levélzet fertőzött részeit (általában fekete, égettnek tűnő levelek formájában jelenik meg). A botrytis nagyon gyorsan terjed, ezért a fertőzött levelek azonnal kerüljenek egy zárható szemetes zsákba, majd egy lecsukható kukába, és soha ne a komposzt közé. Az elzártan tárolt, kiszáradt, fertőzött leveleket el is égetheted, de ne használd őket talajtakaróként.