A május elejétől június közepéig nyíló csodás rózsaszínekben pompázó, óriási habos-babos virág sokunk kedvence a tavaszi kert virágzás során. A peóniát nevezhetjük pünkösdi rózsának és bazsarózsának is, de akkor ez egy és ugyan az a virág?
Bazsarózsa vagy pünkösdi rózsa?
A tavasz egyik kedvenc virága itthon, a májusban virágzó pünkösdi rózsa, amit sokan bazsarózsának is neveznek. De ez a két virág igazából egy és ugyan az? Az óriási habos-babos virágokat hozó peóniát nevezhetjük pünkösdi rózsának és bazsarózsának is, ugyanis minden pünkösdi rózsa és minden bazsarózsa peónia, de nem minden bazsarózsa pünkösdi rózsa. Cikkünkben most elmagyarázzuk mi is a különbség a két peónia faj között, hogy felkészülhess a legszebb tavaszi virágzásra, akár a kertedet díszítenéd, akár az asztali vázába helyeznéd ezeket a csoda szép virágokat.
Peónia virágok fajtái – Nem minden bazsarózsa pünkösdi rózsa
Tudtad, hogy világszerte majdnem harminc bazsarózsafajt különböztethetünk meg? Ezen nemzetségek, a Paeonia-k mind a bazsarózsafélék családjába (Peaoniaceae) tartozik. A legtöbb fajta Ázsiából és Európából származik, csak kétfajta van, amelyek az USA-ban őshonosak, a Paeonia brownii és a Paeonia californica.
A bazsarózsák elnevezésükkel ellentétben nem tartoznak a rózsák családjába, sőt nem is rokonok, csak a hasonlóság miatt kapta ezt a nevet.
A bazsarózsák többségben lágyszárúak, de létezik fás szárú cserje is. Nagy méretű virágai álatlában egyedül állnak a szórt állású levelek között, fehér, sárga, rózsaszín, piros vagy lila színben is tündökölnek. Gyakran találkozhatunk vele a házi kertekben, de Ázsiában inkább a fás szárúak az elterjedtek, amelyeknek hibridjei 2000 éve részét képezik a kertkultúrát. Európában leginkább a ’paraszt’ bazsarózsa, a Paeonia officinalis terjedt el, ami pünkösd környékén virágzik pirosas-lilás színben, innen az ok, hogy pünkösdi rózsának nevezzük. Nevét eredetileg tükörfordításban a német Pfingstrose névről kapta.
Mi pontosan a pünkösdi rózsa?
A pünkösdi rózsa kinézetében nagyon hasonlít minden bazsarózsához, viszont kisebb méretű és szárának sejtfelépítése is más. Elnevezése is csak erre a fajra helytálló.
A bazsarózsákról
Kertekben leggyakrabban a teltvirágú bazsarózsával találkozhatunk, a Paeonia officinalis subsp. officinalis. Ez a bazsarózsa egy nemes faj, ami illatos, színes rózsákat hoz, az őse pedig a kínai bazsarózsa, Paeonia lactiflora, ami hegyvidéki erdőiből és sztyeppei régióiból, a mérsékelt és szubtrópusi éghajlati övezetből származik. Ez a fajta rendkívül változatos színű és formájú virágokkal rendelkezik, ami miatt annyira népszerűek nem csak kertekbe, de vágott virágként is.
Sokan nem tudnak róla, de Magyarországon is található egy szigorúan védett őshonos bazsarózsa faj. A bánáti bazsarózsa (Paeonia banatica) a Mecsekben, a Zengő gerincén és a Bánságban fordul elő.
Található egy bazsarózsa bemutató kert, vagyis egy több hektáros Paeoniarium Vekerden, ahol Kovács Péter és Povázsay Zsuzsa gyűjteménye tekinthető meg, ami mintegy 1250 tőből áll. Érdemes ide májusban ellátogatni, hiszen az egyszerre virágzó tarka bazsarózsa-tenger elképesztő látványt nyújt.