Te is ismerd meg a sokszínű bangiták családját: fajtól függően illatos virágokkal, pompás bogyókkal, és figyelemre méltó lombozattal ajándékozhatnak meg.
Bemutatásuk
A bangiták lombhullató cserjék, a pézsmaboglárfélék családjába tartoznak. Nagyon változatos fajtáik ellenére mindnek van egy-két általános tulajdonsága; bordázott levelek, fehér, vagy rózsaszín virágzat, illetve mérgező termések, melyek többé kevésbé dekoratívak. Ennek van néhány kivétele, melyeknek nincs termésük.
A bangiták minden évszakban vonzóbbá tudják tenni kertedet.
Télen például remekül mutatnak ezek az illatos növények egy mahónia társaságában. Májusban meghozzák nagyobb, rózsaszínes virágaikat. Ősszel a termésekkel rendelkezők is nagyon szépek lesznek, ahogy a bogyóit színes narancssárgás leveleik körül veszik.
A bangiták egyébként a vidéki sövények kulcsszereplőik, más gondtalan virágzó cserjékkel együtt, mint például az aranycserje, vagy a ribiszke.
Ültetése
A bangiták értékelik a friss, de rendesen kiszárított talajt, illetve a napos, vagy félárnyékos elhelyezést. A talaj típusa viszont fajtáinál eltérő lehet, példának okáért a redős levelű bangita csak olyan talajban virágzik megfelelően, ami nem meszes. Az ültetetés időszaka is változó, fajtától függ: általában tavasszal kell az örökzöldeket, ősszel a lombhullatókat.
Először növényedet áztasd vízbe, hogy megfelelően nedves legyen a földlabdája, majd a már kiásott lyukba helyezz komposztot, majd jó alaposan keverd azt el. Ezután növényedet helyezd a cserepéből a végleges helyére, úgy, hogy a földlabdája a talajszinttel legyen egyvonalban. Enyhén nyomd össze a talajt körülötte, majd, ha végeztél alaposan öntözd meg.
Gondozása
Kedveli, amikor frissnek érzi talaját, tehát érdemes talaj takaróval, vagy szalmával fedni a fiatalabbakat, és akkor öntözni, amennyiben már a környezete kiszáradt. Ezekre ugyanúgy figyeljünk akkor is, amennyiben cserépben neveljük.
Amennyiben szaporítani szeretnéd, ezt dugványozással teheted meg. Ezt általában nyáron érdemes elvégezned.
Metszése
A bangitákat érdemes a virágzásuk után metszeni, főleg abban az esetben, amikor már zavaróak ágaik. Még a télen virágzó fajtáikat március körül kell megmetszeni, ezzel ellentétben a redős levelű bangita metszésének csak júniusban jön el az ideje. Viszont mindegyik körültekintőbb karbantartást igényel: távolítsuk el a függőleges ágakat, melyek miatt a növény már nem átlátható, illetve amik már túlságosan össze vannak akadva.
Betegségei, kártevői
Ezt a növényt rendkívül kedvelik a fekete levéltetvek. Figyelj arra, hogy ezek ellen küzdened kell, akár olyan rovarok telepítésével, melyek ezek természetes ellenségeik, mint például a katicabogár, emellett rendszeresen mosd le ágait, így is megszabadulva a tetvektől.