A banán metszése
A banán metszésével elősegítheted a növény növekedését, ami több gyümölcsöt is eredményez majd. A banánt évente két alkalommal, egyszer tavasszal, mielőtt nőni kezdene, egyszer pedig szüretelés után ajánlott metszeni. A metszés elsődleges célja, hogy eltávolítsd a banánokról a felesleges hajtásokat, amik a talajból nőnek ki a növény tövénél. Ez azért fontos, mert ezek a hajtások rengeteget felélnek a fa erőforrásaiból, amiket bizonyára jobb szeretnéd, ha a gyümölcstermésre fordítana. Fogj egy éles kést, és vágd vissza őket egészen a talajig. Ezeket a hajtásokat el is ültetheted, ha több banánt szeretnél. Fontos, hogy 5-6 hajtást mindig meghagyj, mert ezek lesznek azok, amik gyümölcsöt fognak teremni a növényen. Ha egy hajtásról már minden gyümölcsöt leszüreteltél, vágd le, mert többször nem fog teremni. A levelekből csak az elhalt, vagy fertőzött darabokat kell eltávolítani – egyéb metszést nem igényelnek.
Hogyan kell megtermékenyíteni (megporozni) a banánt?
Szerencsére az ehető termésű banánok mind önmegporzók, tehát ezzel különösen nem kell foglalkoznod. Akár egyetlen egy példány is képes teljesen önállóan megtermékenyíteni saját magát, minden külső beavatkozás nélkül.
Kell-e ritkítani a banánfürtöket?
Erre nincs szükség – a hajtások, amin a termések megjelennek csupán egyszer fognak teremni. Ha megfelelően metszed banánjaidat (5-6 hajtást hagysz meg rajtuk szezononként), akkor ideális mennyiségű, méretű, és ízű gyümölcsöt teremnek majd. Arra esetleg jó odafigyelni, hogy ha a termések súlya lehúzza őket, akkor kösd egy karóhoz banánjaidat.
Mikor szüreteljem a banánt?
Habár sokak számára magától értetődő, hogy a banánok sárgára érnek, ez valójában nem igaz minden változatra. Tény, hogy a legtöbb változat először sötét-, majd világoszöld színt vesz fel, végül pedig sárgává érik, de vannak olyan banánok is, amelyek tökéletesen érett formájukban is zöldek maradnak, és sosem sárgulnak be. Értelemszerűen nézz utána, hogy az általad választott fajtára mi jellemző, és persze egy-egy ízpróbát is érdemes tartani néha.