A babok gondozása
Öntözés – A babokat rendszeresen kell öntözni, és érdemes talajtakaróval is biztosítani, hogy a talaj folyamatosan nedves maradjon. Hetente durván 1,3 cm vízre van szüksége egy-egy példánynak. Mindig a babok tövénél öntözz, ne a leveleket!
Trágyázás – A baboknak nem szabad magas nitrogéntartalmú trágyát adni, mert ez leállíthatja a termést. Használj kiegyensúlyozott trágyákat, a termőszezon alatt havonta egy alkalommal.
Metszés – A karósbabok tetejét időnként muszáj leszel lecsípni, nehogy túlnőjék a támasztékot, amire felfutottak. A bokorbabokat nem kell külön metszeni.
Szakaszos ültetés – Attól függően, hogy lakhelyeden milyen hosszú a termőidőszak, illetve hogy milyen babokat ültetsz, a babokból akár egymás után többet is ültethetsz bizonyos időközönként, hogy ilyen időeltéréssel érjenek be, és folyamatosan szüretelhesd őket.
Vetésforgó – A babokat erősen ajánlott minden évben forgatni. A babok megkötik a talajban a nitrogént, ezért érdemes olyan növényeket ültetni a következő évben a helyükre, amelyeknek sok nitrogénre van szükségük. A forgatás továbbá segít a babot megtámadó betegségek elkerülésében is.
A bab gyakori problémái (és megoldásuk) – Ha az alábbi problémákat tapasztalod, akkor jó tudni, hogy mi áll mögöttük, hogy orvosolni tudd őket.
Lepotyognak a virágok – Ez főleg nyáron történik, amikor a hőmérséklet már a baboknak is túl meleggé válik. Ilyen időben biztosíts félárnyékot palántáidnak.
Nem jönnek a hüvelyek – Ha bab tele van levelekkel, de hüvelyek sehol, akkor a talaj tápanyagegyensúlya nem ideális a terméshez. Trágyázás előtt érdemes letesztelni a talajt, és ügyelni rá, hogy ne kerüljön bele túl sok nitrogén, különben a bab nem terem majd hüvelyeket.
Törött szárak – A babok habár törékenyeknek tűnnek, valójában meglehetősen erős, stabil növények. Azonban egy erősebb széllökés ledöntheti, vagy akár el is törheti őket. Éppen ezért kerüljenek szélvédett helyekre, vagy legalább biztosíts nekik (szükség esetén a bokroknak is) erős támasztékot.
Nem csíráznak a magok – Ha a csírák 10 nap elteltével sem bújnak ki a talajból (vagy igen, de hamarosan el is tűnnek), akkor annak több oka is lehet. Elképzelhető, hogy a magok már túl öregek, vagy valamilyen rágcsáló, esetleg madár elcseni őket mielőtt vagy miután kicsíráznak. Ezek ellen hálóval védekezhetsz. Érdemes lapozni még egyet, a következő oldalon ugyanis a gyakori kártevőkről fogok beszélni!