A bab gyakori kártevői és betegségei
Babzsizsik – A babzsizsik mind az élő, mind a szárítva tárolt babokat megtámadja. Ha a tárolt babok közé férkőznek be, akkor fagyaszd le a készleteket pár napra, hogy elpusztuljanak benne. A szabadban ügyelj a növények trágyázására, hogy jobban kibírják az inváziókat. Tavasszal a palánták letakarásával is védekezhetsz a zsizsikek ellen.
Molylárvák – A molylárvák mind a növények szárát, mind a gyökereiket megtámadják, és gyakran már csak akkor lehet észrevenni őket, mikor a növények már az utolsókat rúgják. Ha tudod, hogy ilyenek veszélyeztetik kertedet, akkor szórj kovaföldet növényeid szárának tövébe, és azonnal szedj fel minden lárvát, amit csak találsz kertedben.
Japán cserebogarak – Ha már berendezkedtek a kertbe, a japán cserebogaraktól nehéz megszabadulni, habár a neem olaj segíthet védekezni ellenük. A legjobb megoldás védőhálót húzni az ágyásokra, amíg csak lehet – egy idő után a babok úgyis túl nagyra nőnek majd ehhez.
Levéltetvek – A levéltetvek habár minden növényt megtámadhatnak, szerencsére viszonylag egyszerűen kezelhetőek. Mindenképpen lépned kell ellenük, mert betegségeket terjeszthetnek. Egy erős vízsugár a kerti csapról, vagy kedvenc házi készítésű organikus rovarirtód segíthet ebben.
Fehérpenész – Ez a gombás betegség hűvös, párás körülmények között alakul ki. A fertőzött növényektől azonnal meg kell szabadulni, így talán még megállítható a betegség terjedése.
Mozaikvírus – A mozaikvírustól az újonnan megjelenő levelek kisebbekre nőnek, a már meglévő, régebbi levelek pedig felgöndörödnek és gyűrötté válnak. A hüvelyeken sárgás foltok jelennek meg. Sajnos nem gyógyítható fertőzés, csak annyit tehetsz, hogy megszabadulsz a beteg növényektől, nehogy tovább terjedjen. Néhány babfajta jól ellenáll ennek a vírusnak.
Peronoszpóra – A peronoszpóra szintén hűvös, nedves helyeken jelenthet problémát. Ez a betegség fehér foltok formájában jelenik meg a növények levelein, de szerencsére több babfajta is jól ellenáll neki. Mindenképpen érdemes forgatni a növényeket, hogy elkerüld.
A bab társültetése
A babok nagyon sok más kerti növénnyel jól kijönnek, ráadásul nitrogénnel gazdagítják a talajt, amivel a közeli növények is jól járnak. A babok mellett jól érzi magát a répa, a káposztafélék, a padlizsán, a kukorica, sok fűszernövény (ezek segíthetnek távol tartani a rovarokat), a bársonyvirág (ezek is), a burgonya, az uborka, a macskamenta, a sarkantyúka, a zeller, a paradicsom, a borsó, a cékla, és az eper is. Ne ültesd a babot semmilyen hagyma, paprika, bazsalikom, édeskömény, és napraforgó közelébe.
A bab szüretelése és tárolása
Légy türelmes, amikor babot szüretelsz. Habár sokan ösztönösen megpróbálják letépni a hüvelyeket, egy erős rántás az egész növényt leszakíthatja a helyéről. E helyett használj inkább egy éles ollót, és óvatosan vágd le a hüvelyeket.
Friss szüretelés
Ha a babokat frissen, puhán szeretnéd enni vagy másképpen felhasználni, akkor még fiatal, de ehető méretű korukban kell leszüretelned őket. A legjobb íz érdekében a frissen szüretelt babokat azonnal érdemes elfogyasztani, de választhatod a fagyasztást (ehhez először blansolni kell őket) vagy az ecetes tartósítást is.
Száraz szüretelés
Ha szárítani szeretnéd a magokat, akkor meg kell várnod, míg a babok maguktól el nem kezdenek száradni – ez látható lesz a száradó leveleken, és a hüvelyekből is kidüllednek majd a babszemek. Idővel aztán hallani fogod, hogy rázásra a száraz magok csörögnek a hüvelyekben. Teljesen kiszárítva kényelmesen el lehet tenni őket a következő évig.