A gyümölcsfák egyik jellegzetessége, hogy magról nem lehet ugyan olyan fajta fát nevelni, mint amilyen fáról az eredeti gyümölcs származott, aminek a magját felhasználtuk. Például egy almafa magjából ugyan szintén egy almafa fejlődik majd ki, de az nem ugyan olyan almafa lesz, mint amilyen az eredeti volt.
De mi a helyzet akkor, ha mi mindenképpen az eredeti fát szeretnénk szaporítani? Van megoldás? Van bizony, méghozzá az úgynevezett oltás. Az oltás kategóriájába tartozik minden olyan technika, amely során egy levélrügyekkel rendelkező ágat egy másik fába illesztenek bele, hogy azzal összenőhessen. Az oltás azonban más célokra is alkalmazható. Sérült gyümölcsfákat is megmenthetsz vele, de használható egy kifejlett fa átoltására is egy vagy több különböző kultúrfajtára. A faiskolák gyakran alkalmazzák az úgynevezett szemzés módszert a gyümölcsfák sokszorosítására.
Átoltással a következő dolgok érhetők el…
Egy nemkívánatos kultúrfajta megváltoztatható, ha ágaira egy másik kultúrfajtát oltasz át. A kevésbé ellenálló, vagy gyenge elágazásokkal rendelkező kultúrfajták felerősíthetők, ha náluk erősebb kultúrfajtákra oltod át őket. A beporzó kultúrfajtákat sokkal előbb kitenyésztheted átoltással, mintha fiatal fákat ültetnél. Az új, kipróbálásra szánt kultúrfajták akár 2-3 év alatt is termőképessé válhatnak, ha egy már termő fára oltod át őket. Különleges fajták hozható létre, ha egy fára több kultúrfajtát is sikeresen átoltasz.
A legfontosabb oltással kapcsolatos kifejezések és jelentésük
Átoltás: Egy kifejlett fa felső részének és ágainak visszavágása, majd egy másik fa átoltása vagy szemzése rá.
Alany: A fa azon része, amelyre az oltvány rákerül – az oltás alatti rész.
Gyökéralany: A fa azon része, ami az oltott vagy szemzett fa gyökérrendszerévé válik.
Oltvány: Egy tavalyi növekmény, amin 3 vagy 4 rügy látható. Ez kerül bele az alanyba.
Kambium: A fa növekvő része, ami a szár és a kéreg között helyezkedik el.
Nyugalmi állapot: Amikor a fák télen „megpihennek”.
Szemzés: Az oltás egy olyan fajtája, amely során egyetlen rügyet helyeznek az alanyba. Általában júliusban és augusztusban szokás így oltani, a tenyészidőszak második felében.
Alanyvessző: Az idei növekmény egyik hajtása, amin a szemzést elvégzik. A leveleket eltávolítják róla, és csak kb. 1 cm levélszárat hagynak meg.
Kultúrfajta: Egy külön kitenyésztett fajta (néha egyszerűen csak „kitenyésztett fajta”).
A következő oldalon mindent megtudhatsz a sikeres oltásról, illetve szemzésről!