Átoltás február végétől egészen március végéig!

Átoltás február végétől egészen március végéig!

Szélesi Ferenc - Főkertész, NA
hirdetes
Itt az átoltás ideje – Szakértőnk elmondja, hogy csináld sikeresen!

Milyen oltási módszereket szokás alkalmazni?

Nyelves lapozás

A nyelves lapozást főleg fiatal alma- és körtefákon szokás alkalmazni, amikor az ágak még meglehetősen kicsik (átmérőjük nem több 1,2 cm-nél), és az alany vastagsága megegyezik az oltványéval.

Nyerges lapozás

A nyerges lapozást öregebb, kifejlett alma- és körtefák átoltására szokás alkalmazni, egy kisebb fa törzsén vagy egy nagyobb fa ágain. Ideális esetben 2,5-5 cm átmérőjű ágakhoz érdemes illeszteni őket. Az oltás helye 60-90 centire kell kerüljön a törzstől vagy a főbb ágaktól és lehetőleg maximum másfél méterre a talajtól (különben az új fa túl magas lesz majd).

Oldallapozás

Habár az oldallapozás számos ágméret mellett használható (0,6 cm-től 1,9 cm-ig). általában olyan ágaknál szokás alkalmazni, amik túl nagyok a nyelves lapozáshoz, de túl kicsik a nyergeshez. Az oltvány ilyenkor az alany oldalába kerül behelyezésre, ami átmérőjében általában nagyobb, mint az oltvány.

Szemzés

A szemzés az oltás azon fajtája, amiben egy rügyet használunk oltványként, nem pedig egy egész szárrészt. Ez a legelterjedtebb módszer a gyümölcsfák oltására a faiskolákban, de a szilvák, cseresznyék, kajszibarackok, sárgabarackok, körték ás almák átoltása is elvégezhető vele. A szemzést nyáron szokás végezni, általában július és augusztus 15 között, amikor az alany kérge könnyedén leválasztható és jól kifejlett rügyeket láthatunk rajtuk.

hirdetes

Áthidalás

Amikor egy fa kérgét teljesen eltávolítják a törzs körül, az lecsupaszított szekció feletti farész elpusztul. Habár még a teljesen lecsupaszított törzsű fák is leveleket hozhatnak és életben maradhatnak egy szezon erejéig, a fa felső része és gyökere legkésőbb a második évben elhal majd, hacsak új hajtások nem jelennek meg a lecsupaszított területek alatt. A gyűrű alakú kéreglehántásért felelősek lehetnek például különböző kártevők.

Néha a fa még akkor is lecsupaszítottnak tűnhet, ha az állatok nem rágtak elég mélyre benne. Esetenként a csupaszított rész nem éri teljesen körül a fát. Az ilyen részleges károk még nem feltétlenül okozzák majd a fa kipusztulását, és a régi helyére idővel új kéreg nő majd a kambiumból. Az ilyen károkat azonnal le kell fedni ragasztószalaggal vagy valamilyen oltások kezelésére használt bevonattal. Az áthidalás célja az ilyen problémák megoldása.

Az oltás védelme

Az oltás befejezése után azonnal óvintézkedéseket kell tenni, hogy az oltvány ki ne száradjon. Ehhez oltások kezelésére használt bevonatot kell alkalmazni.

Miért mehet tönkre egy oltás?

  • Az oltvány és az alany nem férnek össze egymással – az alma és a szilva például nem olthatók egymásba.
  • Az oltást nem megfelelő évszakban végezték.
  • Az alany nem volt egészséges.
  • Az oltvány nem volt elég erős.
  • Az oltványok szárazak voltak, vagy a hideg tönkretette őket.
  • Az oltványok nem voltak nyugalmi állapotban.
  • Az oltvány és az alany kambiuma nem értek össze rendesen egymással.
  • Az oltvány fejjel lefelé került az alanyra.
  • Az oltás nem jól lett bevonva.
  • Az oltványokat elmozdította a szél, a madarak, vagy egy vihar.
  • Az oltvány nem kapott elég napfényt, miután növekedni kezdett.
  • Az új növekményt elpusztította egy betegség vagy valamilyen kártevő.
hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-07

Öreg karácsonyi kaktusz? Mutatjuk, hogyan fiatalíthatod meg

Egy öreg karácsonyi kaktusz az évek során elveszítheti formáját, kevésbé lehet virágzó. megmutatjuk a fiatalítás technikáit az öreg karácsonyi kaktusznál.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-12-11

A legnépszerűbb karácsonyi cserepes virágok bemutatása és gondozása

Merülj el a karácsonyi cserepes virágok varázslatos világában, és ismerd meg, hogyan hozhatnak ünnepi fényt otthonodba. Eközben gondozásukról is olvashatsz.

2024-12-12

Agyaggolyók a növénygondozásban: Minden, amit tudnod kell

Az agyaggolyók nemcsak egyszerűek és praktikusak, de valódi segítséget nyújtanak a növények egészséges fejlődésében – fedezd fel, hogyan használhatod őket!

2023-12-31

Wasabi: Tudtad, hogy a világ egyik legnehezebben termeszthető fűszernövénye?

A világ egyik legdrágább és legnehezebben termeszthető fűszernövénye, a wasabi, különleges ízével és egyedi jelenlétével hódítja meg a gasztronómia szerelmeseit.

2023-12-31

Látványos égi jelenséggel kezdődik az Új Év – Itt a Quadrantidák Meteorraj

Készüljünk fel a természet egyik leglenyűgözőbb show-jára, és merüljünk el az égi csillagok varázslatos világában! Látványosan indul az Új Év!

2023-12-31

Rothad a karácsonyi kaktusz gyökere - Mit kell tenni?

Ha a karácsonyi kaktusz gyökerei rothadnak, ne essen pánikba! Ez a cikk praktikus tippekkel és tanácsokkal szolgál, hogy visszaállítsa ezen ünnepi növények egészségét és szépségét.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

államilag törzskönyvezett nemesített fajta (T)

az előzőleg már állami elismerésben részesült fajta; amely mind a kisparcellás... Tovább

díjugratás

versenyszám, amelynek során a verseny kiírásától függő magasságú akadályokat kell a... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény gyümölcs Házi kert Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés