Az aszparágusz igényei
Április környékén, amikor már elmúltak a fagyok, kivihetjük a szabadba. Keressünk számára félárnyékos helyet, ne tegyük közvetlenül napos helyre, mert az erős napsütés megégetheti a leveleit. A legideálisabb, ha cserepestül felakasztjuk egy fára, így a fa lombja kellemese megszűri számára a fényt. Ha kivisszük, mindenképpen szoktassuk hozzá a napfényhez fokozatosan, meg fogja hálálni, sokkal sűrűbb lesz a lombozata, és még virágozni is fog. Télen vigyük be (-2 Celsius fokig bírja a hideget), és keressünk számára fényes helyet, hűvös helyet, ahol maximum 12-15 Celsius ok van – ennél magasabb hőmérsékleten sárgulnak a levelek, lehullanak, megnyúlnak, vékonyodnak. Ha egész évben bent tartjuk, akkor simán bírja a melegebbet is, 18-25 Celsius fok ideális számára.
Mint említettem, az aszparágusz szárazságtűrő növény, tehát, ha megfeledkezünk az öntözéséről, akkor sem kell kétségbeesni. Egyébként nyári időszakban érdemes többször (heti 2-3 alkalommal) öntözni, ekkor érdemes havi 1-2 alkalommal tápoldatozni is, egyéb időszakban nem kell ilyen sűrűn. A locsolásra akkor kerítsünk sort, ha a talaja tapintásra száraz, és még egy fontos dolog: alulról végezzük az öntözést. Ha túlöntözzük, akkor a lombja elkezd sárgulni, és le is hullik.
Az aszparágusz gondozása
Az aszparáguszt érdemes évente átültetni fiatal korában – válasszunk ehhez semleges kémhatású, gyengén savanyú virágföldet. Idősebb korában tarthatjuk 20-25 centiméter átmérővel rendelkező cserépben, és elég 3-4 évente átültetnünk. Átültetések idején a gyökérgumók egyrészét eltávolíthatjuk, hogy ne kelljen túlságosan nagy edénybe ültetünk. Sajnos az aszparágusznak gyorsan fejlődik a gyökere, ennek pedig az az eredménye, hogy szétnyomja a cserepet – erre mindenképpen figyeljünk oda.
Az aszparágusz szaporítása
Magvetéssel nem érdemes próbálkozni, sokkal eredményesebb megoldás az aszparágusz tőosztása. Erre a tél elmúltával keríthetünk sort, az újra erőteljes hajtásképződés megindulása előtt. A szaporított növényeket tartsuk világos, meleg helyen és figyeljünk arra, hogy a föld mindig nedves legyen. Fejlődésük alatt ültessük át többször, minden esetben nagyobb cserépbe és tápdús földbe. A kétéves növények már belekerülhetnek a 10-15 centiméteres cserépbe.
Az aszparágusz betegségei
Leggyakrabban levél-, pajzstetvek és takácsatkák támadják meg ezek ellen rovarölőszerekkel védekezhetünk. Sok sikert kívánok mindenkinek az aszparágusz neveléséhez, remélem, hogy cikkemmel tudtam nektek segíteni!