Az aszparágusz gondozása, az aszparágusz nevelése

Nagyanyáink kedvelt szocreál szobanövénye – Az aszparágusz

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
hirdetes
Minden az aszparáguszról

Az aszparágusz igényei

Április környékén, amikor már elmúltak a fagyok, kivihetjük a szabadba. Keressünk számára félárnyékos helyet, ne tegyük közvetlenül napos helyre, mert az erős napsütés megégetheti a leveleit. A legideálisabb, ha cserepestül felakasztjuk egy fára, így a fa lombja kellemese megszűri számára a fényt. Ha kivisszük, mindenképpen szoktassuk hozzá a napfényhez fokozatosan, meg fogja hálálni, sokkal sűrűbb lesz a lombozata, és még virágozni is fog. Télen vigyük be (-2 Celsius fokig bírja a hideget), és keressünk számára fényes helyet, hűvös helyet, ahol maximum 12-15 Celsius ok van – ennél magasabb hőmérsékleten sárgulnak a levelek, lehullanak, megnyúlnak, vékonyodnak. Ha egész évben bent tartjuk, akkor simán bírja a melegebbet is, 18-25 Celsius fok ideális számára. 

Mint említettem, az aszparágusz szárazságtűrő növény, tehát, ha megfeledkezünk az öntözéséről, akkor sem kell kétségbeesni. Egyébként nyári időszakban érdemes többször (heti 2-3 alkalommal) öntözni, ekkor érdemes havi 1-2 alkalommal tápoldatozni is, egyéb időszakban nem kell ilyen sűrűn. A locsolásra akkor kerítsünk sort, ha a talaja tapintásra száraz, és még egy fontos dolog: alulról végezzük az öntözést. Ha túlöntözzük, akkor a lombja elkezd sárgulni, és le is hullik. 

hirdetes

Az aszparágusz gondozása

Az aszparáguszt érdemes évente átültetni fiatal korában – válasszunk ehhez semleges kémhatású, gyengén savanyú virágföldet. Idősebb korában tarthatjuk 20-25 centiméter átmérővel rendelkező cserépben, és elég 3-4 évente átültetnünk. Átültetések idején a gyökérgumók egyrészét eltávolíthatjuk, hogy ne kelljen túlságosan nagy edénybe ültetünk. Sajnos az aszparágusznak gyorsan fejlődik a gyökere, ennek pedig az az eredménye, hogy szétnyomja a cserepet – erre mindenképpen figyeljünk oda. 

Az aszparágusz szaporítása

Magvetéssel nem érdemes próbálkozni, sokkal eredményesebb megoldás az aszparágusz tőosztása. Erre a tél elmúltával keríthetünk sort, az újra erőteljes hajtásképződés megindulása előtt. A szaporított növényeket tartsuk világos, meleg helyen és figyeljünk arra, hogy a föld mindig nedves legyen. Fejlődésük alatt ültessük át többször, minden esetben nagyobb cserépbe és tápdús földbe. A kétéves növények már belekerülhetnek a 10-15 centiméteres cserépbe. 

Az aszparágusz betegségei

Leggyakrabban levél-, pajzstetvek és takácsatkák támadják meg ezek ellen rovarölőszerekkel védekezhetünk. Sok sikert kívánok mindenkinek az aszparágusz neveléséhez, remélem, hogy cikkemmel tudtam nektek segíteni! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-11

A legnépszerűbb karácsonyi cserepes virágok bemutatása és gondozása

Merülj el a karácsonyi cserepes virágok varázslatos világában, és ismerd meg, hogyan hozhatnak ünnepi fényt otthonodba. Eközben gondozásukról is olvashatsz.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-12-07

Öreg karácsonyi kaktusz? Mutatjuk, hogyan fiatalíthatod meg

Egy öreg karácsonyi kaktusz az évek során elveszítheti formáját, kevésbé lehet virágzó. megmutatjuk a fiatalítás technikáit az öreg karácsonyi kaktusznál.

2024-11-30

A karácsonyi kaktusz locsolása és 7 tipp a virágzás megőrzéséhez

A karácsonyi kaktusz locsolása az ünnepi szezon egyik legfontosabb gondozási feladata. Megmutatjuk hogyan csináld és tippekkel segítünk a virágzás megőrzésében.

2024-12-01

Orchideabetegségek: Hogyan ismerd fel és mit tegyél ellenük?

Az orchidea betegségek megnehezíthetik a növény gondozását. Gyakorlati tanácsokkal segítünk az egészséges és gyönyörű növényekért. Olvasd el mit tehetsz!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

comb

a hátulsó végtag csípő- és térdízület közötti, jól izmolt tájéka. Háziállatainkon a... Tovább

hemoglobinémia (haemoglobinaemia)

a vérpályában széteső vörösvérsejtekből szabaddá váló oldott hemoglobin megjelenése a... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem virág