Nagyszüleink kedvelt szobanövénye volt, manapság már a divatjamúlt növények közé sorolják. Én viszont még mindig szeretem, mert kellemes emlékeket ébreszt bennem, ha te is szeretnél egy hasonló szépséget, tarts vele, és tudj meg mindent az aszparáguszról!
Az aszparágusz nemzetség
Az aszparágusznak több fajtája (a nemzetségbe több mint 500 tag van) is létezik, manapság legtöbben a név hallatán a spárga zöldségre asszociálnak. Az Asparagus név görög eredetű, a könnyezés igéhez kapcsolható, ez leginkább a szúrósságára utalhat. A nemzetség tagjai leginkább örökzöldek, hosszúéletű évelők, cserjék, kúszónövények, liánok – ezek megtalálhatók a félsivatagokon át az esőerdőkig. Mostani cikkemben nem térek ki a nemzetség egyes tagjaira, mivel csak és kizárólag a szocreálnak tartott aszparágusszal akarok foglalkozni, nézzük is, mit kell tudnunk erről a növényről!
Az aszparágusz bemutatása
Az kláris aszparágusz (Asparagus densiflorus) az a növény, ami ott volt szinte minden egyes lakásban régen. Eredetileg Dél-, és Kelet-Afrikából származik, leginkább a páfrányhoz hasonlít. Egyaránt jól mutat cserépben, dézsában, de még függőkosárban is. Kedvelt szobanövényként tartották számon régen és ma, amit viszont sokan nem tudtak: nyárok kiültethető a kertbe is!
Az aszparagusz levélnek látszó módosult szára alkotja a lombozatát, ami idővel nagyon szépen és dúsan lecsüng a növényről. Szára fásodó, tüskék – ezek a tüskék segítik a szárak megkapaszkodását, elég kellemetlen a velük való találkozás. Idősebb korában apró, illatos, fehér virágai nyomán először borsónyi méretű zöld bogyók jelennek meg, amik érésükkor élénkpiros gyöngyszemekké alakulnak át, belsejükben pedig három fekete bogyót rejtenek. Sajnos minden jóban van valami rossz, el kell mondanom, hogy az aszparágusz minden része mérgező: bogyói enyhén mérgezők, hányást, hasmenést, gyomorpanaszokat okoznak, a növény nedvei pedig bőrirritációt.
Az aszparágusz gyökerén jellegzetes koloncos képződményt találhatunk, ezek kitűnő tápanyagraktározók, ezen felül viszont vizet is tartalmaznak. Ennek köszönheti a növény a szárazságtűrését, ugyanakkor ez segíti elő a fenyőtűszerűen kemény, viaszbevonattól fényes lombozat kialakulását is. Most, hogy kicsit megismertük az aszparáguszt, nézzük, mit kell tudni a gondozásáról, neveléséről, a következő oldalon ezt mondom el nektek, érdemes tehát lapozni egyet!