Hogyan gondozd, hogyan metszd tavaszi aranyvessződ? Most mindent megtudhatsz róla.

Érdemes elvégezni az aranyvessző metszését – Itt a teljes útmutató

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
hirdetes
Minden, ami aranyvessző

Az aranyvessző gondozása

Mint már említettem, az aranyvessző eléggé igénytelen növény, ebből adódón a gyenge, tápanyagban szegény talajon is jól fejlődik. Érdemes tudni az aranyvesszőről, hogy saját maga is szétszórja a magjait, tehát nagyon könnyen szaporodik (ott is, ahol nem szeretnénk). Humuszban gazdag talajon gyorsan terjed, fajtaválasztásánál érdemes a nemesített változatokat előnyben részesíteni, mivel azok nem annyira invazívak, mint a vadon előforduló alapfajok. Betegségekkel szemben is ellenálló, csak nagyon ritkán támadja meg lisztharmat, ezen kívül viszont semmire sem érzékeny. 

Az aranyvessző metszése

Sajnos eljön az az időszak, amikor az aranyvessző már nem a régi – egyre kevesebb virágot hoz, és nagyon hamar el is virágzik. Ha ezt tapasztaljuk, akkor biztosak lehetünk benne, hogy eljött a fiatalítás, vagyis az alapos visszametszés ideje! Erre tavasszal kell sort kerítenünk, de mindenképpen várjuk meg a virágzást – a legjobb időpont a metszésre közvetlenül virágzás után van. Ha ekkor végezzük el a fiatalítást, akkor az aranyvesszőnk még abban az évben új, rügyekkel berakott hajtásokat fog fejleszteni (őszi metszés esetén a friss hajtásokon kialakuló rügyek könnyedén elfagyhatnak).

hirdetes

Hogyan végezzük el az aranyvessző metszését? 

A metszés során ügyeljünk arra, hogy az idősebb, elágazó ágak vissza legyenek vágva, lehetőség szerint egy rügyre. A túlnyúló, valamint az elvékonyodó ágakat is vissza lehet metszeni egész nyugodtan. Én ezt a metszést el szoktam végezni egy-két évente, ha viszont valaki már hosszú ideje nem tette ezt meg, akkor érdemes radikálist metszést alkalmazni.

Ez annyit jelent, hogy nagyon vissza kell vágnunk a hajtásokat, nem szabad tétováznunk, néhány erősebb ág kivételével az összes hajtást, ágat vissza kell vágnunk a talaj közelében. A következő évben se sajnáljuk a növényt, a gyengécske hajtásokat ismét vágjuk vissza. Ezzel elérhetjük, hogy az aranyvesszőt újra kompakt, erőteljes állapotba hozzuk, gazdagon elágazó lesz és hamarosan óriási virághozammal fogja meghálálni a gondoskodást.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-12-07

Öreg karácsonyi kaktusz? Mutatjuk, hogyan fiatalíthatod meg

Egy öreg karácsonyi kaktusz az évek során elveszítheti formáját, kevésbé lehet virágzó. megmutatjuk a fiatalítás technikáit az öreg karácsonyi kaktusznál.

2024-12-05

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Segítünk dönteni, hogy idén is tökéletes legyen az ünnepi hangulat – fedezd fel mindkét opció előnyeit és hátrányait!

2024-12-11

A legnépszerűbb karácsonyi cserepes virágok bemutatása és gondozása

Merülj el a karácsonyi cserepes virágok varázslatos világában, és ismerd meg, hogyan hozhatnak ünnepi fényt otthonodba. Eközben gondozásukról is olvashatsz.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-11-30

A karácsonyi kaktusz locsolása és 7 tipp a virágzás megőrzéséhez

A karácsonyi kaktusz locsolása az ünnepi szezon egyik legfontosabb gondozási feladata. Megmutatjuk hogyan csináld és tippekkel segítünk a virágzás megőrzésében.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

okula

szm.-n a szemet fehér alapon körkörösen körülvevő, színes folt. Tovább

anaerob szervezetek (anaerobionták)

alacsonyabb fejlettségű élőlények. Vannak közöttük olyanok, amelyek oxigén jelenlétében... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert kert Növénytermesztés virág