A tavasz hírnöke, az egyik legszebb látvány nyújtó növény, üde színfoltja a tél utáni időszaknak, éppen ezért ott a helye mindenkinek a kertjében. Mostani cikkemben nagyon hasznos információkat osztok meg veletek az aranyvessző gondozásáról, valamint az aranyvessző metszéséről!
Néhány szóban az aranyvesszőről
Az aranyvesszőt (Solidago) az őszirózsafélék családjába tartozik, azon belül is az őszirózsaformák alcsaládjába. Az aranyvessző évelő virágos növény, amit nagyon sokszor (helytelenül) aranyesőnek is neveznek. Érdemes tudni, hogy az aranyvessző egyike a kert leghamarabb virágba boruló bokrainak, sárga virágzuhataga a tavaszt jelzi, üde színfoltja a telet búcsúztató kertnek, éppen ezért érdemes helyet szorítani számára.
Aranyvessző a nagyvilágban
Mintegy nyolcvan aranyvessző fajt tartunk számon, melynek döntő többsége észak-amerikai, viszont élnek egyedei Észak-Afrikában, valamint Kelet-Ázsiában is. Összesen négy faja honos az európai kontinensen, ezek közül a közönséges aranyvessző (Solidago virgaaurea) terjedt el a Kárpát-medence síkvidéki területein, a havasokban pedig a Solidago alpestrist találhatjuk meg.
Az aranyvessző jellemzői
Általában két-három méter magasra nő meg, karcsú, sűrű levelű, a tövénél bokrosodó növény. Érdekesség, hogy több faja gondozás nélkül is mesésen fejlődik a mérséklet égövön – nem igényelnek sok csapadékot és a talajra sem érzékenyek. Ebből adódik az is, hogy például a kanadai aranyvessző (Solidago canadensis) már Magyarországon több helyen is elvadult, hasonlóképpen a magas aranyvesszőhöz (Solidago gigantea), ami főként a Nyugat-Dunántúlon települt meg.
Az aranyvessző felhasználása
A közönséges aranyvesszőt gyógynövényként tartják számon, de tömegesen nyíló, élénksárga virágai miatt leginkább dísznövényként termesztik. Legjellemzőbb hatóanyagaik a flavonoidok, a szaponinok és az illóolajok, ezen kívül tartalmaznak még nyálkaanyagokat, fahéjsavszármazékokat, valamint cserzőanyagokat is. Az aranyvesszőt külsőleg használják toroköblítésre, teaként fogyasztva pedig magas vérnyomásra, epe-, vese-, hólyag-, és májproblémákra.
Valamint használják havivérzés, szamárhurut, reumás és ízületi fájdalmak esetén, továbbá izzasztás és vizelethajtás céljából. A magas aranyvessző drogja több hatóanyagot tartalmaz és jobb minőségű, mint a közönséges aranyvesszőé. Most pedig nézzük, mit kell tudnunk az aranyvessző gondozásáról, valamint tavaszi metszéséről, a következő oldalon folytatom!