Ritkaság Tihanyban

Lencsevégre kapták a ritkaságot Tihanyban!

hirdetes

Egyre több ritka és csodaszép madár választja lakhelyéül Magyarországot, szerencsére Tihanyban is felbukkant egy ritka szépség, a most következő cikkből megismerhetitek őt ti is! 

Egy nagyon ritka madár Tihanyban

A Tihanyi-félszigeten két csodálatos állandó tó is található, az egyik a Külső-tó, a másik pedig a Belső-tó. A Külső-tó egy korábbi vulkán főkráteréből alakult ki, mára már fokozottan védett természeti területként tartják számon. A tó vize elég sekély, átlagosan mindössze 1-2 méter mély, területének jelentős részét növényzet borítja, mely helyet ad számos ritka és csodaszép állat-, illetve növényfaj számára. A tó közepén hatalmas gémtelep alakult ki az évek során, elsősorban gémek, nagy kócsagok lakják ezt a területet.

A Külső-tó területén költ azonban a bölömbika, a törpegém és sok más érdekesebbnél érdekesebb madárfaj. A tihanyi Külső-tavon azonban feltűnt egy újabb gyönyörű és ritka madárfaj. Jelenlétét eddig nem tudták bizonyítani, mivel nem sikerült lencsevégre kapni, most viszont ez is megtörtént! A következő oldalon megtudhatod te is, melyik csodálatos madárról van szó!

hirdetes

(Címlapfotó: Vers József, tájegység-vezető, Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság, Tihanyi tájegység)

Egy nagyon ritka madár Tihanyban

Az üstökösréce elsősorban Európában, Ázsiában vizek közelében fészkel, télen Észak-Afrikáig is eljut. A Kárpát-medencében fészkelő faj, első alkalommal a Fertő mellett költött 1983-ban. Nyugati irányból terjeszkedik, a jelentősebb dunántúli vizes élőhelyeken időközben rendszeresen fészkelő fajjá vált, az utóbbi években jelezték a Kiskunságból és a Hortobágyról is. Testhossza 53-57 centiméter, a szárnyfesztávolsága 84-88 centiméter, testtömege 900-1400 gramm. A tojó valamivel kisebb, mint a hím.

Elsősorban növényevő. Táplálékszerző magatartása az ún. úszórécék (úszva, esetleg fejüket a víz alá merítve táplálkoznak) és a bukórécék (teljes testükkel a víz alá merülve, a fenékről táplálkoznak) jellegzetességeit egyaránt mutatja. Rendszerint a sekély vízben, szegélyekben legeli a vízi növényzetet vagy az elszaporodó algákat, de előfordul, hogy víz alá bukva szerzi vízinövényekből, magvakból álló táplálékát. Elkapja az ebihalat és a vízi rovarokat is. Enyhe teleken Közép-Európában – Magyarországon is – néhány példány áttelelhet, de jellemzően elvonul. A Fertőnél, hazánkban egyedüli jelentős vonuló helyén tavasszal májusban akár 600-1200 példány is látható egyszerre, őszi vonulása alkalmával ritkább. Ma már, 25 évvel első hazai költése után az országban bárhol felbukkanhat, sőt fészkelhet is az arra alkalmas költőhelyeken.

(Wikipédia)

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-05

A liba gondozása és tolltépése: régen mindennapos volt, ma már tiltják

A liba gondozása eltér a többi baromfiétól. A libák tolltépése egykor mindennapos gyakorlat volt, ám ma már tiltják. Ismerkedjünk meg a libatartással.

2024-09-13

Régi, jól bevált házi praktikák és trükkök a baromfik egészségéért!

A háztáji baromfitartás régi hagyományokkal és jól bevált praktikákkal rendelkezik. Bemutatunk néhány házi praktikát, amik a baromfik egészségét szolgálják.

2024-10-14

Bio sertéstartás és GMO mentes hús: a természetes sertéshús titka

A bio sertéstartás segítségével biztosítható a GMO-mentes hús, amely a természetes sertéshús titka és egyben a fenntartható, egészséges állattenyésztés kulcsa.

2024-12-20

5 lenyűgöző arborétum télen Magyarországon

Fedezd fel Magyarország legszebb téli arborétumait, és élvezd a természet csodáit! Ismerd meg az Andrássy út melletti Callas House szállást is!

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-12-10

Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz

A mikulásvirág nemcsak karácsonyi dísz, hanem a téli otthonod színpompás dísze – tudd meg, hogyan varázsolhatod pirossá! Fedezzük fel a gondozás részleteit.

2024-11-26

Aloe vera gondozása lakásban: így lesz hosszú életű a gyógynövényed

Az aloe vera gondozása egyszerű, ráadásul ez a csodanövény nemcsak az otthonodat díszíti, hanem számos jótékony hatásával a mindennapjaidat is gazdagítja!

2024-11-20

Téli kerti munkák: Hogyan gondozzuk kertünket a hideg hónapokban?

A téli kerti munkák célja, hogy kertünk egészségesen és készen várja a tavaszi megújulást. A tél közeledtével nézzük át a legfontosabb teendőket a kertben.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

farkerék

ált. az eke hátsó önbeálló kerekének a neve, amely a másik két (barázda- és tarló-)... Tovább

Ceglédi Földhivatal

Földhivatal Földhivatal Cím: Cegléd Kossuth tér 7. 2700 Magyarország Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Állatorvos Állattenyésztés Érdekességek