Mit tegyünk az évelőkkel, ha jön a hideg? – Ne dobd ki őket!

Ne dobd ki az évelőket, így teleltetheted át őket!

Szélesi Ferenc, NA
hirdetes

Nem kell kidobnod az évelőket akkor sem, ha közeleg a hidegebb időszak. Mostani cikkemben elmondom, mit kell tenned ahhoz, hogy az évelők átvészeljék a telet és tavasszal még szebben viruljanak! 

Ne dobd ki az évelőket, ha jön a hideg!

Évelők teleltetése

Amikor az idő ősszel hűlni kezd, valószínűleg te is megszabadulsz konténerekben nevelt növényeidtől, vagy legalább megpróbálod egy dugvánnyal, esetleg kiültetéssel megőrizni őket. Ez nem éppen egy kellemes feladat, elvégre bizonyára oly sok időt és erőt fektettél abba, hogy növényeidet felneveld. Azonban nem ez az egyetlen opció, amikor beköszönt a szezon vége! Sok évelő növény hosszú évekig képes növénytartóban éldegélni, ezzel rengeteg időt, erőfeszítést, és nem kevés pénzt spórolva neked.

Ezek a növények egész évben esztétikai értéket biztosítanak portádnak, attól függően persze, hogy milyeneket választasz. Egy konténerben gondozott növény élete sokban különbözik kerti rokonaiétól. A növénytartók kiváló vízelvezetést biztosíthatnak, azonban lakóik víz- és tápanyagellátásáért szinte kizárólag te felelsz, hiszen ezekhez nem igazán juthatnak hozzá természetes úton. A bokrok és a lágyszárú évelők általában kisebbre nőnek meg egy növénytartóban, habár ez függ a körülményektől, a növénytől, és a konténer méretétől is.

hirdetes

Fontos szempont továbbá, hogy a növénytartók nem nyújtanak elegendő szigetelést, hogy megóvják a növények gyökereit a téli hőmérsékletektől. Általánosságban ahhoz, hogy egy növény képes legyen növénytartóban is túlélni a téli hideget, legalább két szinttel hidegebb körülményeket is tűrnie kell az adott terület USDA zónájához képest. Ebből következik, hogy a számodra ideális (konténerben áttelelhető) növények listája attól függ majd, hogy milyen USDA zónában szeretnéd tartani őket. 

Tippek a konténeres növények átteleltetéséhez

Fontos, hogy fagyálló növénytartókat használj. Válassz olyan cserepeket, amelyek üvegszálból, ólomból, vasból, vagy kőből készültek- ezek sokkal jobban szigetelnek, mint a fa, vagy a vékonyabb műanyagok. Érdemes megjegyezni, hogy a legtöbb agyag növénytartó szétrepedhet a hidegben. Szerezz kifejezetten konténerben nevelt növények számára készített talajkeveréket.

Ezeket kifejezetten úgy alakítják ki, hogy jó vízelvezetést biztosítsanak a növénytartók lakóinak. Amennyiben vízben oldódó műtrágyát használsz, már ősszel állj le a trágyázással, legalább 6-8 héttel az első várható fagy előtt. Ezzel megelőzheted, hogy a növény új, zsenge hajtásokat növesszen, amelyek nem élnék túl a telet. Amikor aztán a növények újra növekedni kezdenek tavasszal (az utolsó fagy után), újra elkezdheted trágyázni őket. Amint a talaj megfagy a növénytartókban, hagyj fel az öntözéssel – a víz csak ráfagy majd a talajra, és a növények nem lesznek képesek felszívni.

Használj kiszáradás gátló készítményeket széles levelű örökzöldjeiden és tűlevelű növényeiden, hogy megvédd őket a száraz, téli szelektől. Habár a legtöbb növény tovább képes élni konténerekben, érdemes háromévente átültetni őket a biztonság kedvéért. A következő oldalon olyan növényeket sorolunk fel, amelyek hazánkban is megfelelnek a fenti „USDA zónánál kettővel hidegebb” kritériumnak!

Forrás: Fotó: Pixabay

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Országos Mezõgazdasági Könyvtár és Dokumentációs Központ

Könyvtár Az Országos Mezõgazdasági Könyvtár és Dokumentációs Központ országos... Tovább

amur (Ctenopharyngodon idella)

a pontyfélék (Cyprinidae) családjába tartozó, ún. növényevő hal. Természetes hazája... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem