az ökológia gazdálkodás lényege, módszere

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

GI
hirdetes

Öko, bio, organikus…mi ez? Egy újabb humbuk? Egy és ugyanaz vagy három különböző dologról van szó? Most utánajártunk a rejtélynek, hogy tisztázhassuk ezeket a fogalmakat!

Az ökológiai termesztés előnyei

Mi is az az ökológiai gazdálkodás?

Az ökológiai vagy más néven bio- vagy organikus gazdálkodás az agrár és élelmiszertermelés környezeti, szociális, gazdasági szempontból egyaránt fenntartható változata. Rendkívül fontos, hogy a köznyelvben használatos ”vegyszermentes”, „natúr”, „hagyományos”, „reform”, „őstermelői”, „termelői”, „házi” szavak nem egyenértékűek a bio fogalmával! 

Az organikus gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát. Így ezzel a módszerrel mikroelemekben, vitaminokban gazdag, lényegesen kisebb környezetterhelésű élelmiszereket, termékeket állíthatunk elő, melyek hosszú távon, fenntartható módon képesek kielégíteni szükségleteinket. 

hirdetes

Tesszük mindezt anélkül, hogy bolygónkat, vagyis a természeti környezetet, a talajt és a vizeket erőteljesebben megterhelnénk, mint amennyire azok önmaguktól regenerálódni képesek. Ebből is jól látszik, hogy hosszú távon az ökológiai gazdálkodás sokkal kifizetődőbb, hiszen egy felelős gazdálkodási formáról beszélünk.  

Mit is jelent az organikus gazdálkodás a gyakorlatban

Míg a szokványos gazdálkodásban a károkozók elleni védelmen van a hangsúly, addig a biogazdálkodásban a megelőzésé a főszerep. Ebből kifolyólag a rendszer  tiltja és korlátozza bizonyos növényvédő szerek, műtrágyák, talajjavító szerek használatát. Ennélfogva nem engedélyezett az azonos károkozók által pusztított növényeket egy helyre ültetése sem. 
 

Forrás: biokontroll.hu

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-22

Fenntartható gazdálkodás: hogyan csökkentsd az energiafelhasználást a termelés során?

Csökkentsd a gazdaságod energiafelhasználását tippjeinkkel. Ismerd meg az energiatakarékos rendszerek, megújuló energiaforrások és új technológiák előnyeit!

2024-09-13

Régi, jól bevált házi praktikák és trükkök a baromfik egészségéért!

A háztáji baromfitartás régi hagyományokkal és jól bevált praktikákkal rendelkezik. Bemutatunk néhány házi praktikát, amik a baromfik egészségét szolgálják.

2024-08-01

Agrárhírek: Aktuális hírek a dinnyetermés és a takarmányozás témában

Agrárhírek: Utánajártunk milyen aktuális hírek és érdekességek vannak az agráriumban. A dinnyével, termesztésével és takarmányozással kapcsolatos hírek jönnek!

2024-08-26

Természetes vízforrások: Így öntözd kerted ingyen, fenntartható módon

Tudd meg, hogyan használhatod a természetes vízforrásokat, mint a fúrt kút, esővíz vagy patakvíz, a kerted fenntartható és takarékos öntözéséhez.

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-07-22

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban.

2024-09-23

Így védekezz az őszi kertek ellensége, a kékalga ellen

Tudd meg, hogyan védekezhetsz hatékonyan a kerted őszi ellensége, a kékalga ellen! Tippek megelőzésre és kezelésre kertészeknek és hobbi kertészeknek.

2024-12-01

A mélymulcs készítése: magyar ökológus által kifejlesztett módszer

A mélymulcs technológia, amelyet Dr. Gyulai Iván ökológus fejlesztett ki egy innovatív megközelítés, amely a természetes ökoszisztémák működését veszi alapul.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

takarmányliszt

a ->gabonafélék (->búza, ->rozs, ->kukorica stb.) étkezési célú malomip. feldolgozása során... Tovább

függesztett munkagépek

az erőgép hidraulikus emelőszerkezetéhez úgy csatlakozó munkagépek, hogy azok teljes tömege... Tovább

Tovább a lexikonra
Agrárjog Állatok Állattenyésztés Érdekességek Gazdaság Környezetgazdálkodás Környezetvédelem Mezőgazdaság Növénytermesztés Növényvédelem oktatás Talajművelés Zöldség