Az amazonasi tündérrózsa minden évben nyár közepén örvendezteti meg a hazai arborétumok látogatóit gyönyörű, csak két napig nyíló virágával. A Füvészkertben a virágzás idején a gyerekek kipróbálhatják, hogy kit bír el a tündérrózsa levele.
A trópusi tündérrózsa felfedezésének kalandos története
Th. Hänke osztrák botanikus 1801-ben az Amazonas vidékén fedezte fel, a francia Obrigny be is gyűjtötte, az angol Sir Richard Schomburgh 1837-ben új nemzetségként mutatta be, Viktória királynő tiszteletére kapta a Victoria nevet. A regia fajnevet később kapta, így lett a tudományos neve: Victoria regia, később Victoria amazonica, amazóniai tündérrózsa. Ugyanis kiderül, hogy az Amazonasz folyó holtágaiban élő faj mellett, Paraguay folyóiban él egy közeli rokon, a Santa Cruz-ról elnevezett Victoria cruziana, a paraguaji tündérrózsa.
A Victoria amazonica Európában először 1847-ben virágzott egy London közeli főúri kastély üvegházának vizes medencéjében. Hamarosan Európa botanikus kertjeiben sorra épülnek a külön erre a célra létesített üvegházak, az un. Viktória-házak.
Victoria Magyarországon
Kassáról került Nyíregyházára és Budapestre, az Egyetem Botanikus Kertjében 1893-ban épül fel a Viktórai-ház, az amazonászi tündérrózsa virágzásában először 1894-ben gyönyörködhetett a nagyközönség. Hamarosan újra virágzik! Ne mulasszák el figyelni a Füvészkert honlapját!
Nyíregyházán most virít! Ezért július 25-éig meghosszabbították a Nyíregyházi Főiskolán a botanikus kert nyitva tartását. További érdekességek a következő oldalon!
Az eredeti hazájában évelő növény hatalmas, 2-3 m átmérőjű, tányér alakú leveleket fejleszt. Az Amazonas vidéki indiánok e növényt „vízi tepsinek” nevezték. A Victoria amazonica visszahajló levélpereme 4-5 cm magas, rozsdavörös. A levél fonáka, nyele és a virág kocsánya erősen tövises. Jó védelmet biztosít ez hazájában a növényevő halak ellen. Nem véletlenül nevezték hazájában, a halak “szemszögéből” nézve mindenképpen találóan a növényt “ördög tüskéjének”. Az erős erezettel sűrűn behálózott levelek nagy terhet is elbírnak, akár egy 25-30 kg-os gyerek is ráültethető.
A víz színe fölé emelkedő 25-40 cm átmérőjű virágai már kinyílásuk előtt intenzív ananászillatot árasztanak, így csalogatva a rovarokat. A kezdetben hófehér virágok naplemente után nyílnak, majd másnap hajnalban, korareggel összecsukódnak. A második napon estefelé újra kinyílnak most már sötétrózsaszínben, s a következő reggelen a víz alá merülnek. A kétivarú, porzókat és termőleveleket is fejlesztő virágok érdekes módon kerülik el a genetikai szempontból káros önbeporzás lehetőségét. A virágnyílás első napján csak a termőlevelek képesek megtermékenyülésre. A porzók csak a második napon termelnek ivarérett pollent, virágport. Az első napon kinyíló virág bibéje csak egy “másodnapos” virág pollenjétől képes megtermékenyülni.