Csodás növény, bemutatjuk az amazonasi tündérrózsát

Egy csodálatos növény, ami csak két napig virágzik

hirdetes

Az amazonasi tündérrózsa minden évben nyár közepén örvendezteti meg a hazai arborétumok látogatóit gyönyörű, csak két napig nyíló virágával. A Füvészkertben a virágzás idején a gyerekek kipróbálhatják, hogy kit bír el a tündérrózsa levele.

Két napig virágzik ez a csoda! Ne maradj le róla!

A trópusi tündérrózsa felfedezésének kalandos története

Th. Hänke osztrák botanikus 1801-ben az Amazonas vidékén fedezte fel, a francia Obrigny be is gyűjtötte, az angol Sir Richard Schomburgh 1837-ben új nemzetségként mutatta be, Viktória királynő tiszteletére kapta a Victoria nevet. A regia fajnevet később kapta, így lett a tudományos neve: Victoria regia, később Victoria amazonica, amazóniai tündérrózsa. Ugyanis kiderül, hogy az Amazonasz folyó holtágaiban élő faj mellett, Paraguay folyóiban él egy közeli rokon, a Santa Cruz-ról elnevezett Victoria cruziana, a paraguaji tündérrózsa.

A Victoria amazonica Európában először 1847-ben virágzott egy London közeli főúri kastély üvegházának vizes medencéjében. Hamarosan Európa botanikus kertjeiben sorra épülnek a külön erre a célra létesített üvegházak, az un. Viktória-házak.

Victoria Magyarországon

Kassáról került Nyíregyházára és Budapestre, az Egyetem Botanikus Kertjében 1893-ban épül fel a Viktórai-ház, az amazonászi tündérrózsa virágzásában először 1894-ben gyönyörködhetett a nagyközönség. Hamarosan újra virágzik! Ne mulasszák el figyelni a Füvészkert honlapját!

hirdetes

Nyíregyházán most virít! Ezért július 25-éig meghosszabbították a Nyíregyházi Főiskolán a botanikus kert nyitva tartását. További érdekességek a következő oldalon!

Két napig virágzik ez a csoda! Ne <a class="autolinkeles" title="mar" href="https://www.agraroldal.hu/mar-kifejezes.html">mar</a>adj le róla!

Az eredeti hazájában évelő növény hatalmas, 2-3 m átmérőjű, tányér alakú leveleket fejleszt. Az Amazonas vidéki indiánok e növényt „vízi tepsinek” nevezték. A Victoria amazonica visszahajló levélpereme 4-5 cm magas, rozsdavörös. A levél fonáka, nyele és a virág kocsánya erősen tövises. Jó védelmet biztosít ez hazájában a növényevő halak ellen. Nem véletlenül nevezték hazájában, a halak “szemszögéből” nézve mindenképpen találóan a növényt “ördög tüskéjének”. Az erős erezettel sűrűn behálózott levelek nagy terhet is elbírnak, akár egy 25-30 kg-os gyerek is ráültethető.

A víz színe fölé emelkedő 25-40 cm átmérőjű virágai már kinyílásuk előtt intenzív ananászillatot árasztanak, így csalogatva a rovarokat. A kezdetben fehér virágok naplemente után nyílnak, majd másnap hajnalban, korareggel összecsukódnak. A második napon estefelé újra kinyílnak – most már sötétrózsaszínben, s a következő reggelen a víz alá merülnek. A kétivarú, porzókat és termőleveleket is fejlesztő virágok érdekes módon kerülik el a genetikai szempontból káros önbeporzás lehetőségét. A virágnyílás első napján csak a termőlevelek képesek megtermékenyülésre. A porzók csak a második napon termelnek ivarérett pollent, virágport. Az első napon kinyíló virág bibéje csak egy “másodnapos” virág pollenjétől képes megtermékenyülni.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-08-26

Természetes vízforrások: Így öntözd kerted ingyen, fenntartható módon

Tudd meg, hogyan használhatod a természetes vízforrásokat, mint a fúrt kút, esővíz vagy patakvíz, a kerted fenntartható és takarékos öntözéséhez.

2024-12-01

A mélymulcs készítése: magyar ökológus által kifejlesztett módszer

A mélymulcs technológia, amelyet Dr. Gyulai Iván ökológus fejlesztett ki egy innovatív megközelítés, amely a természetes ökoszisztémák működését veszi alapul.

2024-06-27

Mit tehetünk, ha megjelennek a poloskák a kertben?

A ploska az egyik legidegesítőbb rovar a világon. Nemcsak sokan vannak és könnyen szaporodnak, de büdösek és kártékonyak is. Így irtsd ki őket kertedből.

2024-09-23

Így védekezz az őszi kertek ellensége, a kékalga ellen

Tudd meg, hogyan védekezhetsz hatékonyan a kerted őszi ellensége, a kékalga ellen! Tippek megelőzésre és kezelésre kertészeknek és hobbi kertészeknek.

2024-09-06

Bokashi komposztálás: konyhai hulladékból készíts tápanyagot a kertnek

Forradalmi komposztálás Bokashi-val: Erjessz és tápláld kertedet! Eltűnik a konyhai hulladék egyszerűen, szagmentesen és tápoldat,komposzt készül a növényeknek.

2024-07-04

A sok esőzés után a te kertedben is megjelent a közönséges gyíkfű? - Hasznosabb, mint gondolnád

Egy-egy nagyobb esőzés után gyakori, hogy a kertekben megjelenik a közönséges gyíkfű az apró, lilás-rózsaszínes virágaival. Ne gyomláld ki, nagyon hasznos!

2024-07-22

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

5/2006. (I. 20.) FVM-EüM-ICsSzEM együttes rendelet

az élelmiszerek jelölésérõl szóló 19/2004. (II. 26.) FVM-ESzCsM-GKM együttes rendelet... Tovább

ES Astrid (EGH 021)

Õszi káposztarepce Cél: olajipari Leírás:Erukasavmentes fajta. A levél közepesen zöld... Tovább

Tovább a lexikonra
Kertészet Környezetgazdálkodás Környezetvédelem