Tudj meg mindent allelopatikus növényekről

Mik azok az allelopatikus növények (és hogyan bánj velük)

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
hirdetes
Az allelopatikus növények megismerése

Gyakori allelopatikus növények a kertben

Mint említettük, jó eséllyel te magad is foglalkoztál már allelopatikus növényekkel anélkül, hogy tudtad volna, hogy egyáltalán létezik ez a fogalom. Íme, néhány példa ezekre, amik talán a te kertedben is előfordulnak.

Búza

Ha használtál már szalmát talajtakarónak, vagy ültettél búzát takarónövényként, akkor bizony te magad is alkalmaztad már az allelopátia erejét kertedben. A búza kiválóan alkalmas a különféle széles levelű és fűszerű gazok visszaszorítására. A szárított búza (szalma) némi allelopatikus vegyületet ereszthet ki magából, ahogy szép lassan lebomlik.

Kis büdöske

A kis büdöskék gyökerei egy alfa-tertienil nevű vegyületet bocsátanak ki magukból a talajba, ami megakadályozza, hogy talajban leledző, gyökércsomósodást okozó fonálférgek petéi kikeljenek. Sok kertész éppen ezért ültet kis és egyéb fajtájú büdöskéket kertjébe.

Napraforgó, dió, és cirok

Ezek és más allelopatikus növények képesek számos más növény növekedését is gátolni. A napraforgó, a dió, és a cirok mind gyökereiken keresztül, mind lebomlásuk során allelopatikus vegyületeket juttatnak a talajba. A diófa levelei remek talajtakarót alkothatnak, ha szeretnéd lefojtani a legtöbb gyomot kertedben. Hasonlóképpen, a napraforgók szárai és gyökerei is nagyszerű gyomfojtó takarók lehetnek, amelyek akár hónapokig is képesek visszaszorítani a kéretlen növényeket.

hirdetes

Hajdina

Néhány allelopatikus növénnyel célzottabb támadást lehet indítani szűkebb növénycsoportok ellen. A hajdina például képes gátolni a disznóparéj magvainak kicsírázását.

Káposztafélék

A káposztafélék családjának tagjai (káposzta, mustár, kel, repce, retek, és még sokan mások) mind rendelkeznek allelopatikus tulajdonságokkal. A talajba beleszántott mustár például remek megoldás számos gombás kórokozó ellen.

A retek több változata képes visszaszorítani a fenyércirokot. A fekete mustár kivonata különféle hüvelyesek csírázását gátolja (úgymint az takarmánylucernáét, a lencséét, vagy a hüvelyes tulajdonságokkal rendelkező abrakzabét). A brokkoli egy érdekes növény, ugyanis az érettebb példányok fiatalabb társaikra (és más káposztafélékre) is veszélyesek lehetnek. Ha tehát brokkolit is termesztesz kertedben, alkalmazz vetésforgót, és ne ültess a helyére más káposztaféléket a következő évben!

Vannak olyan káposztafélék is, amelyek növekedést serkentő hormont (brassinolide) termelnek magukban – a repcében például meglepően sok található belőle. Amennyiben ez a hormon belekerül a talajba (például belebomlással), akkor a következő szezonban segítheti más növények fejlődését. Előfordulhat, hogy a repcéből kiszivárgó növekedéshormonok káros növények fejlődését segítik elő, így ilyen értelemben ezek a hormonok is károsaknak tekinthetők.

További allelopatikus növények

Rengeteg növény rendelkezik allelopatikus tulajdonságokkal – valószínűleg jóval több, mint amennyiről jelenleg tudunk. Ez többek között annak köszönhető tudomány e területe első sorban az ipari jelentőségű növényekre összpontosított (úgymint a kukoricára, a búzára, vagy épp a napraforgókra).

Íme, néhány további allelopatikus növény: évelő őszirózsa, árpa, cédrus, uborka, bodza, eukaliptusz, páfrányok, aranyfa, aranyvessző, boróka, rozs, rozmaring, oregánó, szömörce. Mielőtt bármit ültetnél kertedbe, nézz utána az interneten, hogy milyen más növényeknek okozhat problémát, és ügyelj rá, hogy ezeket ne ültesd egymás közelébe.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

savanyúfüvek

a ->gyep kevésbé értékes összetevői. Alaktanilag abban térnek el az—>édesfüvektől,... Tovább

allergiás próbák

olyan gyak. ->-diagnosztikai eljárások, amikor a szervezetnek valamely baktériummal való... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem