Tudj meg mindent allelopatikus növényekről

Mik azok az allelopatikus növények (és hogyan bánj velük)

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
hirdetes
Az allelopatikus növények megismerése

További védekezési módok

Használj hasznos takarónövényeket

Sok takarónövény hasznát pont, hogy allelopatikus tulajdonságaik adják. A jégcsapretek („daikon”), a búza, a rozs, illetve a már említett hajdina és mustár mind remek példák erre.

A búza és a rozs

Ezek a növények remek általános gyomgátlók, ezért remek téli takarónövények. Azonban mivel allelopatikusak, így jobb őket már hetekkel az előtt gyökerestől eltávolítani a talajból, mielőtt bármi mást ültetnél a helyükre, vagy a közelükbe (ne felejtsd el feltakarítani kisebb maradványaikat is).

A jégcsapretek

A jégcsapretket, ami kiválóan alkalmas az agyagos talajok fellazítására gyakran alkalmazzák allelopatikus tulajdonságai miatt is a gyomok megelőzésére. Idővel aztán kutatók megállapították, hogy valójában e retekfajta dús levélzete felelős a gyomok visszaszorításáért, ugyanis nem engedi őket elegendő napfényhez jutni. Érdemes azonban megjegyezni, hogy az is kiderült a jégcsapretekről, hogy sűrű kivonatai képesek gátolni a salátamagvak csírázását, így a biztonság kedvéért érdemes ezt a két zöldséget távolra ültetni egymástól.

hirdetes

Használj vetésforgót

A vetésforgó számos előnyét már rég óta ismerjük, ezért általánosságban érdemes alkalmazni a kertben. A termőidőszakok során azonban az allelopatikus vegyületek összegyűlhetnek a talajba, ami a kert egészségének általános romlásához vezethet. Például napraforgót két egymást követő évben ugyan oda ültetni még elfogadható, de ha túl sokáig szivárogtathatják vegyületeiket a talajba, akkor a későbbiekben még talán a napraforgómagok sem lesznek képesek majd kicsírázni ezeken a helyeken néhány éven keresztül.

Tartsd életben a talajt

Ha megvan az a jó szokásod, hogy rendszeresen gazdagítod kerted talaját komposzttal, és odafigyelsz annak élővilágára, akkor ezzel egy időben természetes módon csökkented allelopatikus anyagok negatív hatásait is. Habár az allelopatikus anyagok még egy ideig a talajban maradhatnak, miután a növénymaradványokat eltávolítottad, idővel lebomlanak majd, és teljesen ártalmatlanná válnak. Ha rendszeresen karban tartod a kerti talaj élővilágát, és minden évben komposzttal támogatod azt, akkor e káros vegyületek sokkal gyorsabban bomlanak majd le a talajban.

Továbbá ha leterítesz egy néhány 5-10 centis réteg komposztot a talajra, azzal egy természetes védőréteget képezel az erre újonnan elültetett magvak és a talajban lappangó allelopatikus anyagok között. A magvak így elkezdhetnek kicsírázni, és néhány héttel később, mire a palánták gyökerei elérik a valódi talajréteget, az allelopatikus anyagok addigra már nem jelentenek igazi veszélyt rájuk. Nézzük, melyek a legveszélyesebb növények, a következő oldalon folytatom! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Luca (Liza)

Burgonya Cél: Téli tárolású étkezési burgonya Leírás:A növény közepes-magas, lomb... Tovább

oktánszám

a motorbenzinek (—>kőolaj) minőségét jelölő szám, a hajtóanyagok... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem