Akácvirágszörp készítése – Melyik akácvirágot használhatjuk?
Meglepődve tapasztaltam, hogy nagyon sokan háromféle akácot ismernek: a fehéret, a lilát, és a sárgát. Éppen ezért elmondom, hogy a sárga akác igazából aranyeső, erről a növényről pedig illik tudni, hogy minden egyes része mérgező, tehát a virága is – semmiképp ne készítsetek belőle semmit. A lila akác virága ugyan nem mérgező (minden más része viszont az), de nagyon sok embernél okoz gyomor-, és bélrendszeri panaszokat, rosszullétet – ezt sem javaslom senkinek. Maradt tehát a fehér akác, ami fogyasztható, isteni finom és jótékony hatásokkal bír.
Akácvirágszörp készítése – A hozzávalók
Szükségünk lesz hozzá öt liter vízre, öt kilogramm kristálycukorra, 140-150 akácfürtről lehúzott virágra, két közepes darab bio citrom reszelt héjára, tíz dekagramm citromsavra, valamint 5-6 szárított hibiszkusz virágsziromra a színezéshez (de ez elhanyagolható).
Akácvirágszörp készítése – Hasznos tanácsok
Először is fontos, hogy csak onnan szedjünk akácvirágot, ahol nincs autós forgalom, ugyanis csak ez lesz megfelelően tiszta. Érdemes papírdobozba gyűjtenünk a szárakról lehúzott szirmokat és úgy hazavinnünk, de ne mossuk meg. Fontos továbbá, hogy a szedéshez száraz időt válasszunk, és ne rázzuk a szirmokat, mert könnyedén elveszíthetjük az értékes virágport.
Akácvirágszörp készítése – Az elkészítés menete
Keressünk egy megfelelő méretű, hibátlan zománcú edényt, forraljuk fel a vizet, majd adjuk hozzá a cukrot és forraljuk tovább pár percig. Ezután hűtsük le kissé, majd tegyük bele az akácszirmokat, a reszelt citromok héját és a hibiszkusz szárított virágszirmát. Jöhet az áztatás, 5-6 órán keresztük fedjük le, közben többször keverjük meg – ezért is jobb, ha a délelőtti órákban kezdjük a szörp készítését.
Ezt követően műanyagszűrőn szűrjük le, nyomkodjuk ki a szirmokat. Öntsünk 2-3 deciliter szörpöt egy pohárba, ebben oldjuk fel a citromsavat. Az egészet öntsük vissza a szörphöz és keverjük el jó alaposan. Nincs más dolgunk, mint tiszta üvegekbe tölteni a szörpöt, majd szorosan az üvegekre csavarni a tetőt és mehet a helyére (hűvös helyen tároljuk).
Az így elkészített szörp hónapokig eláll, de felbontás után érdemes hűtőben tárolni. Fogyasztáskor a hígítási arány 1:7, tehát 1 deciliter szörphöz 7 deciliter víz dukál. Remélem ízleni fog mindenkinek, kóstoljátok meg idén mindenképp!