Látnivalók Aggteleken, ha nem csak a cseppkőbarlangot néznéd meg!

Elképesztő természeti kincsekkel vár Aggtelek a cseppkőbarlangon kívül is!

ZH
hirdetes

Aggtelek községe nem messze található Miskolctól, egy szép napsütéses napon pedig az Aggteleki Nemzeti Park az egyik legjobb választás lehet, ha kirándulni indulnánk, ugyanis megannyi elképesztő természeti kinccsel vár minden természetjárót.

Aggtelek

Aggtelek látnivalói

Aggtelek leginkább a cseppkőbarlangjáról híres, aminek szépségét nem is vitatjuk, azonban a Miskolchoz közeli község több érdekes látnivalóval is szolgálhat minket egy kirándulás alkalmával. Az Aggteleki Nemzeti Park a világörökség részét képezi, most pedig vegyük sorra, hogy mely látnivalói kihagyhatatlanok, ha erre járunk.

1.    Aggtelek települése

Az aggteleki látogatásunkat kezdjük a település felfedezésével és tegyünk egy idilli sétát a város látnivalói között, mielőtt egyenest a Nemzeti Parkba mennénk. Kezdjük sétánkat a református templomnál, ahonnan elsétálhatunk a Kopjafa Emlékparkba, hogy megismerkedhessünk a község történelmének nagyjaival. A község egyik műemléki védelem alatt álló harangtornyához is érdemes ellátogatni, amit még az 1800-as években építettek és persze ne hagyjuk ki az Aggteleki-tavat se község határában!

2.    Vörös-tó

Ha a Baradla tanösvényt követjük, eljuthatunk a Vörös-tóhoz, ami az országban egyedülállóan dolinában összegyűlt álló tava. Neve onnan származik, hogy korábban marhák legeltek a környékén, akik gyakran felkeverték a vizét és a vörös színű talaj megszínezte a vizet. A tó partjánál találhatjuk a Medve-sziklákat, amely ősi paleokarsztos formákból áll.

hirdetes

3.    Hucul Ménes

A Gömör-Tornai-karszt területén Magyarország legnagyobb hucul ménesét fedezhetjük fel az Aggteleki Nemzeti Parkban, és ráadásul történelmileg is jelentős, ugyanis ez a faj közel áll az ősi honfoglaló magyarok lovaiéhoz. Mivel a 2. világháború után senki nem foglalkozott a hucul fajta tenyésztésével ezért igazán ritkának számítanak. Az Aggteleki Nemzeti Parkhoz 1986-ban került az akkor 10 kancából fennmaradt ménes, amit az 1970-es években a Fővárosi Állat-és Növénykert igazgatója, Dr. Anghy Csaba gyűjtött össze. A fajta hazai tenyésztése ezután újra beindult néhány külföldről vásárolt egyeddel. A ridegen tartott ménes egész évben megtekinthető a Gergés-lápai legelőkön, lovagolni pedig Jósvafőn, a Kúria Lovasbázis területén lehet.

4.    Baradla-barlang

Persze, ha Aggteleken járunk, akkor a földalatti látnivalókat se hagyjuk ki, és látogassunk el a mindenki által ismert aggteleki cseppkőbarlang is, ami az UNESCO világörökség részét képezi már 1995 óta. Körülbelül 230 millió évvel ezelőtt keletkezett és azóta is egyedülálló látványosságokkal kápráztat el mindenkit több, mint 25 km-en.

5.    Kossuth-barlang

A másik barlang, amit semmiképp ne hagyjunk ki az Aggteleki-karszt hatodik leghosszabb barlangja, a Kossuth-barlang, ami az ország egyik fokozottan védett területe és leginkább hidrológiai szempontból jelentős a szerepe. 1956-ban fedezték fel és a jelenlegi végpontját csak 2010-ben érték el. Legmélyebb pontja 33 méter és 1610 méter hosszú. A lezárt barlangot az Aggteleki Nemzeti Park által szervezett csoportos túrák keretében lehet látogatni.


 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

ellés rendellenességei (nehézellés)

okai a magzat v. az anyaállat részéről keresendők; lehet a magzat túlságosan nagy, esetleg... Tovább

Rovarölo Match 50 EC

Környezetkímélő kitinszintézis gátló szer.Hatóanyag: 50 g/l lufenuronFelhasználható: -... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek