Az áfonya, egy igen ízletes gyümölcsöt termő fás szárú bokor, fajtái száma nagyon sok, több mint 200 is megvan, termesztésben inkább a magas bokrú kék áfonyát használják, de nem ritka a rózsaszín termésűek, valamint a tőzegáfonyák sem. Ültetését április végén-május elején javasoljuk, így nem is lehetnének ennél aktuálisabbak Kósa Dániel gyümölcs szakirányú kertész tippjei és tanácsai.
Áfonya betakarítása
A bokor hajtásrendszer igen törékeny, felfelé törő, zöld hajtások adják, levelei aprók, rövid levélnyélen ülnek. Virágai aprók fürtökben fejlődik, májustól nyílnak. A termése júliustól takarítható be egészen augusztus végéig, szeptember közepéig. Gyökérzete bolyhos, sekélyen gyökerezik, így többször kissebb dózisokban célszerű öntözni, erre a csepegtető öntözés a legalkalmasabb. Gyümölcsei 1,5-2 gramm közötti nagyságot érhetnek el, ez fajtától függ.
Milyen talajt kedvelt az áfonya?
Talajban a tápanyagdús, mélyrétegű talajokat kedveli, a savanyú talajokat kedveli, ott fejlődik legjobban, és hozza a legbőségesebben a termést. Szabadföldbe ültetve, gondoskodnunk kell a talaj savanyításáról, vagy ha lehetőségünk van akkor cserépbe neveljük. Vízigénye nagy, így ügyeljünk a bőséges öntözésre, viszont így a talaj felsőbb rétegében a pH a semlegeshez közelíthet, így folyamatosan figyeljük, ha kell pótoljuk. Jó levegőgazdálkodású talajokat kedveli, tehát gondoskodjunk a lazításról, hogy ne tömörödjön meg nagyon. Fényigénye közepes, inkább a félárnyékos helyeket szereti, ahol szűrt fényt kap.
Áfonya trágyázása
Kétévente trágyázzuk a gyökerek környékét, vagy év közben folyamatosan adagoljunk akár speciálisan áfonyáknak kifejlesztett tápoldatot. Fiatal korban érzékeny a fagyokra, így télre takarni kell akár mulccsal, vagy lomblevelekkel, szalmával, tőzeggel. a tövek takarását a időzítsük akkorra, ha már a hőmérséklet leesett, tartósan 0 fok körüli.
Áfonya ültetése
Szabadföldbe ültetéskor használjunk áfonyaföldet, melynek kémhatása megfelelően van beállítva, valamint, ha van lehetőségünk akkor fenyő forgácsot vagy darálékot. Utóbbiak bomlás során savanyítják a talajt, valamint használhatjuk a talajfelszín mulcsolására is, így a párologtatást csökkenthetjük. Házi praktika még, hogy a savanyúság levét elkeverve 10 liter vízben s evvel öntözve savanyíthatjuk a talajt. Ha konténerbe ültetünk akkor kevesebb mennyiségbe savanyítsuk a talajt, és tőzeges tápdús áfonyaföldbe telepítsük a töveket.
Áfonya gondozása
Gondozása egyszerű, tél végén, tavasz elején esedékes. Telepítés után 3-5 évig nem kell metszeni. Későbbiekben is inkább ritkítani szükséges, valamint a sérült elszáradt hajtásokat távolítsuk el akár tőből. Ritkítás célja a lomb lazítása, hogy átjárja a fény. Mivel egy bokor akár 25-30 évig is teremhet, így az idő alatt ifjításra is szükség van. Ifjító metszésnél az 5 éves vagy annal idősebb részeket kell eltávolítani.
Az áfonya növényvédelme
Növényvédelme nem bonyolult, viszonylag ellenálló faj. Kórokozóik főleg olyanok, amelyek széles körben fertőznek. Gombák között a Botrytis, azaz a szürkepenészes rothadás, mely a gyümölcsöket támadja, és a fitoftórás gyökérrothadás. Pszeudomonászos ágelhalás is megtámadhatja. Kártevői között is főleg polifág fajok vannak, így a levéltetvek, pajzstetvek, gubacsszúnyogok, vincellérek, pettyes szárnyú muslicák ellen kell védekeznünk. Növényvédelmében jobb a rendszeres megelőző kezelés, így 2-3 hetente kezeljük rovar, valamint gombaölővel. A szerek adagolási, keverési, felhasználási utasításait maradéktalanul tartsuk be.
Az áfonya felhasználása sokrétú
Felhasználását tekintve sokrétű, a friss fogyasztástól a dzsemeken, lekvárokon át egészen az italokig mindenhol megtaláljuk. Beltartalmi anyagaiban magas a C vitamin, béta-karotin, foszfor, magnézium, kalcium. Jelentős az antioxidáns tartalma.
A nagyon sok áfonya fajtájából pár példa:
• ’Berkeley’ : lassú növekedésű, júliusban érő fajta, tömött fürtökben hozott bogyói nagyok, 1,5 gramm körüliek, ízletesek, kékek.
• ’Brigitta’ : közepes növekedésű, nyár közepétől szeptemberig érő fajta, tömöttebb fürtökben nevelt bogyói nagyok, 1,5-2 gramm közöttiek, savasabb, roppanós, kékek.
• ’Spartan’ : középerős növekedésű, korán, júniusban érő fajta, laza fürtökben nevelt bogyói nagyok, lapítottak, hamvasak, kiváló zamatú.
• ’Darrow’ : gyors növekedésű, korai júniustól elhúzódóan érik, közepesen laza fürtökben bogyói nagyok, 2gramm körüliek, lapítottak, kékek, édesebbek.
• ’Pink Lemonade’ : közepesen erős növekedésű, kései augusztusi érésű fajta, tömött fürtökben hozott bogyói közepesen nagyok, 1,5 gramm körüliek, gömbölyű, sötét rózsaszínűek, édeskés ízűek.
• ’Patriot’ : erős növekedésű, nagyon fagytűrő, nyár közepén júniusban érő, tömöttebb fürtökben bogyói nagyok, 1,5-2 gramm közöttiek, roppanós kék színűek, kifejezetten édesek