Nem meglepő, hogy globálisan egy biodiverzitási válság közepén vagyunk. Rengeteg különféle, összetett fenyegetés sújtja a növény- és állatvilágot, és számos faj minden évben egyre nagyobb veszélynek van kitéve - legyen szó sivatagokról, szavannákról, dzsungelekről vagy vidéki területekről. Most bemutatok 10 olyan állatot, amik nagyon ritkák, extrémen veszélyeztetettek, és még talán sosem hallottál róluk.
A jegesmedvék, tigrisek és orrszarvúk veszélyeztetettségéről sokan hallottak már, de az ebben a cikkben bemutatott kevésbé ismert állatok legalább ugyanilyen fontosak. Ezek között találkozhatunk a világ egyik legritkább kígyójával, valamint a sziámi krokodilokkal, amelyek sajnos egykori élőhelyeik 99%-áról eltűntek.
A világ legritkább állatai
1. Fekete-barna sólyomsas
A sasok a világ legikonikusabb fajai közé tartoznak, és főként Eurázsiában és Afrikában találhatók. Mindössze néhány faj él az amerikai kontinensen, köztük a ritka fekete-barna sólyomsas is, amelyből kevesebb mint 250 felnőtt egyed él vadon. Az Andok egyik legnagyobb ragadozó madara, amely majdnem kétméteres szárnyfesztávval büszkélkedhet. Kolumbiától Argentínáig a montán erdőkben él, ahol közepes méretű emlősökre, például mókusokra, oposszumokra és sünökre vadászik. Az elszigetelt közösségek terjeszkedése miatt konfliktusok is előfordulnak, mivel a sasok néha csirkéket zsákmányolnak, ami a helyi gazdáknak jelentős veszteséget jelent. Konfliktuskezelő intézkedések vannak folyamatban, hogy biztosítsák a sasok és a helyi lakosok békés együttélését.
2. El Rincon patakbékái (Pleurodema somuncurense)
Dél-Amerika déli csücskén, az argentin Patagónia egyik fennsíkján találhatóak az El Rincon patakbékák. Ezek a békák a hideg téli hónapokat meleg termálpatakokban töltik, és a kritikusan veszélyeztetett fajok közé tartoznak. Az invazív szivárványos pisztráng és az élőhelyvesztés fenyegeti őket. Halakadályok, kerítések és visszatelepítési programok segítik visszatérésüket azokba a patakokba, ahonnan már természetes úton kihaltak.
3. Északi folyami teknősök
Az északi folyami teknősök (Batagur baska) a világ egyik legveszélyeztetettebb édesvízi teknősei. Egykor széles körben elterjedtek Nyugat-Bengál és Odisha mangrove mocsaraiban, folyóiban és torkolataiban Indiában, de a felnőtt egyedek és tojások túlzott gyűjtése, valamint a homokbányászat és szennyezés miatt számaik drasztikusan csökkentek. 2008-ban egy sürgős keresés során mindössze 12 egyedet találtak Nyugat-Bengál erdeiben. Ezek a teknősök alkotják az alapját egy fogságban szaporított populációnak, amely sikeresen visszaengedte az első egyedeket a vadonba, és további populációk létrehozását tervezik.
4. Dinagat holdsün
A Fülöp-szigetek déli részén található Dinagat-sziget két különösen ritka állat otthona: a Dinagat holdsüné és a Dinagat szőrös farkú patkányé. Ezek az apró emlősök annyira ritkák, hogy nem tudjuk, hányan maradtak életben a kis szigeten – sőt, még fényképet sem sikerült készíteni róluk. A sziget felét a bányászat fenyegeti, ezért sürgős kutatások folynak annak érdekében, hogy megtalálják a fennmaradó populációkat, és védelmi intézkedéseket hozzanak létre az élőhelyük megőrzésére.
5. Vadászantilop
A vadászantilop, más nevén hirola antilop, a világ legveszélyeztetettebb antilopja, mindössze néhány száz egyedet számlál a vadonban. Az 1970-es években még körülbelül 14000 antilop barangolt Kenya és Szomália szavannáin, de különböző katasztrófák hatására számuk mindössze 600-ra csökkent. Ez a drámai csökkenés főként az élőhelyvesztésnek köszönhető – a füves területek hanyatlásának, amelyektől függenek. Az élőhely változásai az állattartás, az elefántok kipusztulása, a tűzmegelőzés és az éghajlati változások következményei, amelyeket tovább súlyosbítanak a régióban tapasztalható konfliktusok és aszályok. Folyamatban van az eredeti élőhelyeik helyreállítása és védelme.
Ez még nem a cikk vége. A következő oldalon bemutatok még 5 ritka állatfajtát. Lapozz!