Hihetetlen, de ezek a fák több ezer évesek, és még ma is épek és egészségesek. Lenyűgöző, fenséges egytől egyig, képesek voltak ellenállni az időjárásnak és az embereknek egyaránt. Ezek az ősi fák sok mindent tudnának mesélni nekünk a különböző korok felemelkedéséről vagy éppen bukásáról, hiszen nem ártott nekik sem a civilizáció, sem a klímaváltozás, senki nem tudja, meddig fognak még élni. Reméljük nagyon sokáig!
Lapozz tovább és ismerd meg ezeket a lenyűgöző fákat te is.
A Cariniana legalis fajnak ez a példánya Brazíliában él, 3.000 éves. Ez a legöregebb lombhullató az országban, a helyiek szent fának tartják. A faj veszélyeztetett a brazíliai, kolumbiai és venezuelai erdőirtások miatt.
Ez a fa a legnagyobb és legrégebbi ismert gesztenyefa a világon. Úgy vélik, hogy 2-4000 éves lehet, bekerült a Guiness-rekordok könyvébe is, mivel kerülete 57,9 méter a legutóbbi mérés szerint.
A legenda szerint, amikor régen kitört az Etna, mindenki menedéket nyert a fa alatt.
Sherman tábornok fája egy óriás mamutfenyő (Sequoiadendron giganteum) az Egyesült Államokban. A Föld legnagyobb térfogatú fája, és a világ legnagyobb élő szervezetének tartják törzsének 1487 köbméteres kiterjedése alapján (2002-es adat). A fa a Sequoia Nemzeti Parkban található, az Óriás erdőben (Giant Forest). Korát 2300-2700 évre becsülik.
William Tecumseh Sherman amerikai polgárháborús tábornokról nevezték el. Az utópista szocialista Kaweah Colony közösség azonosította először a világ legnagyobb fájaként, és Karl Marx névre keresztelte, a Nemzeti Park Szolgálat (NPS, National Park Service) azonban átnevezte.
Jomon sugi a neve a Japán Jakuhima sziget legnagyobb és legidősebb japán ciprusának. Ez a fa az egyik oka, hogy a szigetet az UNESCO a világörökség részévé választotta. Legalább 2.000 éves, de néhány szakértő szerint kora 5.000 év is lehet. Ha ezt az elméletet fogadjuk el, Jomon sugi a világ legöregebb fája, még a kaliforniai Matuzsálemnél is idősebb.
Ez az ősi tiszafa Észak-Walesben, Llangernywben található. A fa töredezett, központi része már elveszett, így számos hatalmas nyúlvány jött létre. A fa kerülete 10,75 méter.
Bár nagyon nehéz meghatározni a tiszafák életkorát, mégis úgy találták a fát vizsgáló tudósok, hogy 4-500 éves lehet. Egy másik elmélet szerint viszont "csak" 1500 éves.
A Matuzsálem-fa a világ ma ismert egyik legidősebb élőlénye, egy simatűjű szálkásfenyő (a Pinus longaeva fajból) a kelet-kaliforniai Fehér Hegységben (White Mountains).
A fából vett minták szerint 2012-ben 4843–4844 éves. Egy szálkásfenyő liget egyik fája, pontos helyét a fa védelmében a U.S. Forest Service (erdészeti szolgálat) titokban tartja.
A Matuzsálemnél is öregebb volt az ugyanabból a fajból származó Prométheusz-fa, amelyet 1964-ben kivágtak.
Görögországon találkozhatunk a világ egyik legrégebbi olajfájával. Az évgyűrűzés során korát 2000 évesre tippelték, de egyes tudósok szerint eléri a 4000 évet is a kora. Kerülete 12,5 méter.
Más néven “Zarathusztra ciprusa”, egy 25 méter magas iráni ciprus. Korát 4.000 évesre becsülik. A fa átélte az emberi civilizáció tőle nem messze lezajlott hajnalát, ezért az iráni hatóságok nemzeti emlékhelyé avatták. Zarathusztra ciprusa nagy valószínűséggel Ázsia legöregebb élőlénye.
Kauri fának, az Erdő királyának hívják a helyiek (latin nevén: Agathis australis) Új-Zéland legöregebb fáját, melyet kétezer évesre becsülnek, és egy természetvédelmi területen áll. Méréskor tizenhat méteres kerület mellett 10 méteres törzsmagasságot és harminc méteres teljes magasságot állapítottak meg.
Tövénél állva a turista elveszik a fa erejétől, monumentális példánya természeti értékeinknek.
Délcegen állta az évezredek megpróbáltatásait, de a klímaváltozással járó időjárási viszontagságok 2007-ben komoly károkat okoztak benne.
Sierra Nevada hegyvidékén a Sequoia Nemzeti Parkban magasodik a gyönyörű óriás mamutfenyő, mely az “Elnök” nevet kapta. A 3200 éves, több mint 75 méter magas fa csodálatos látványt nyújt. Az Elnök törzsének térfogata 1300 m³, átmérője pedig 8,2 méter. Ez a csodálatos óriás mamutfenyő a második legterjedelmesebb a Föld máig lemért óriásfái között.