A titánbuzogány bemutatása - Ismerd meg a titánbuzogányt

Érdekes növény - A titánbuzogány

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
Bemutatom a titánbuzogányt

A hosszantartó száraz vagy hűvös időszakok súlyos kárt tehetnek a titánbuzogányban. Ügyelj rá, hogy az alábbi körülmények között növekedhessenek!

Hőmérséklet és páratartalom

A titánbuzogány felelősségtudatos nevelése valóban komoly feladat. A páratartalom 80% kell legyen, a levegő hőmérséklete pedig lehetőleg 24°C felett. A 16°C-ot még úgy ahogy megtűri, egy rövid ideig de jobb elkerülni az ilyen hűvös levegőt körülötte.

Élettér

A titánbuzogány élettere elég tágas kell legyen, hogy a hosszú évek elteltével képes legyen befogadni a teljes méretű növényt – a levélszára kár 3 méter magasra is megnőhet! A rovaroktól nem kell igazán tartanod, azonban a gyökérfertőzések könnyedén végezhetnek növényeiddel. Ügyelj rá, hogy ne öntözd túl, és hogy mindig óvatosan bánj a hagymagumóval!

Fényigény

A titánbuzogánynak sok fényre van szüksége, de a déli forró napsütést már nem igazán kedveli, így a félárnyék a legideálisabb számára. Ilyen körülmények között nőnek a trópusi erdők alacsonyabb szintjein, ahová a sűrű lombozatok nem sok közvetlen fényt engednek be. Ezek a növények természetes fény mellett nőnek a legjobban. Ha plusz világítás mellett vagy kénytelen nevelni őket, akkor a legjobb eredmények érdekében igyekezz minél több napfényt is biztosítani nekik.

hirdetes

Öntözés

Fontos, hogy megfelelően locsold titánbuzogányodat. Két öntözés között hagyd kiszáradni a talaj felszínét, de ne az egész cserép talaját. E mellett persze ügyelned kell arra is, hogy ne áraszd el növényedet. A trópusi erdők talaja laza és nyitott, tehát még a heves esőzéseket is képes jól elvezetni (de a növényeknek mindig marad elegendő belőle). Ezt a természetes egyensúlyt kell évekig fenntartanod titánbuzogányod alatt.

Átültetés

A titánbuzogány egy óriási növény, amit fokozatosan egyre nagyobb és nagyobb cserepekbe kell átültetni. A hagymagumó, a levélnyél, és a pálmafaszerű levelek minden évben egyre nagyobbra nőnek. Télen nyugalmi időszakba szenderedik – ilyenkor a levelek és a levélnyél természetes módon elhervadnak és elrohadnak. A hagymagumó egy-két hónapig pihen a talajban, majd a következő szezon kezdetével egy új, előzőnél nagyobb levélnyelet növeszt.

Az átültetést ez alatt a nyugalmi időszak alatt érdemes megkezdeni, miután a levélnyél és a levelek elhervadtak. A hagymagumóról le kell mosni a rátapadt talajt, majd áthelyezni a gumót egy új, nagyobb cserépbe, ahol tovább növekedhet a következő szezonban. Amikor a hagymagumó eléri a 18-22 kilós súlyt, egy virágot kezd el növeszteni a megszokott levélnyél helyett. Ekkortól beszélhetünk kifejlett titánbuzogányról.

Trágyázás

Méretéhez képest a titánbuzogány étvágya nem mondható éppen rendkívülinek. Mérsékelt mennyiségű trágyázást igényel, kiegyensúlyozott összetételű készítményből a növekedési időszak elejétől egészen annak végéig. Ősszel fokozatosan csökkenteni kell az egyébként sem számottevő mennyiséget. Valójában elég mindössze néhány alkalommal felvinni egy adagot a talaj felszínére valamilyen organikus trágyából. Amennyiben folyékony készítményt használsz, egy egész keveset feloldhatsz belőle az öntözővízben, hogy minden locsoláskor kapjon belőle amíg év közben növekszik.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-11-23

A földlabdás fenyőfa és kreatív, környezetbarát karácsonyfa megoldások

A földlabdás fenyőfa gyönyörű és ünnepi dísze lehet otthonodnak. Ismerj meg környezetbarát, fenntartható karácsonyfa ötleteket is, mint az alternatív fenyő.

2023-12-31

Wasabi: Tudtad, hogy a világ egyik legnehezebben termeszthető fűszernövénye?

A világ egyik legdrágább és legnehezebben termeszthető fűszernövénye, a wasabi, különleges ízével és egyedi jelenlétével hódítja meg a gasztronómia szerelmeseit.

2023-12-31

Autópálya-matrica árak 2024-ben: Holnaptól már érvényben!

2024-től az e-matrica árak emelkednek, és további útszakaszok válnak fizetőssé, ezért érdemes időben beszerezni a matricát, és tervezni az útvonalat az esetleges költségek miatt.

2023-12-31

Látványos égi jelenséggel kezdődik az Új Év – Itt a Quadrantidák Meteorraj

Készüljünk fel a természet egyik leglenyűgözőbb show-jára, és merüljünk el az égi csillagok varázslatos világában! Látványosan indul az Új Év!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

hasvízkór

a folyadékkilépés fokozódása v. a felszívódás hiányossága következményeként a... Tovább

73/2008. (VI. 14.) FVM rendelet

Az állatlétszámhoz kötött támogatási jogosultságról szóló 82/2005. (IX. 15.) FVM rendelet... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés