A világ tele van szebbnél szebb növénnyel, a legtöbbjüket ismerjük is, mostani cikkemben viszont egy olyan csodát mutatok be nektek, ami több szempontból is kitűnik a növények közül. Itt az ideje, hogy megismerkedjetek a világ egyik legszebb és legbüdösebb növényével, ami nem más, mint a titánbuzogány!
A titánbuzogánynak (Amorphophallus titanum) ugyan csak egy virága van, de ez is elég neki, hogy a világ egyik leglenyűgözőbb növényének tekinthessük. 1,8-2,7 méteres magasságával egy igazi titánról van szó, ami csupán 7-8 évente virágzik, óriási kihívást (és sikerélményt) kínálva ezzel a legelszántabb kertészeknek is. A világon évente összesen 3-5 alkalommal történnek virágzások olyan helyeken, ahol mesterséges körülmények között nevelik őket. Ha tehát készen állsz közel egy évtizedet várni arra, hogy virágozni láthasd titánbuzogányodat (és ez alatt hajlandó lennél gondoskodni róla), akkor íme minden fontos információ erről a botanikai csodáról!
Általános tudnivalók a titánbuzogányról
A kontyvirágfélék családjába tartozó titánbuzogányt először Szumátra trópusi erdeiben fedezték fel, azonban még természetes otthonában is ritkán fordul elő. Virága páratlan szépséget képvisel: óriási bordóvörös, fodros szélű szirma teljesen körbeöleli méretes buzogányát. A látszat azonban néha csal: virágzásakor kifejezetten kellemetlen szagot áraszt magából, ami leginkább a rothadó húséra hasonlít – erről kapta angol nevét is: corpse flower (dögvirág/hullavirág, stb. – nem összetévesztendő a Stapeliákkal).
A kéretlen bűznek persze evolúciós oka van, a titánbuzogány ugyanis így csalogatja magához a beporzásért felelős legyeket és más rovarokat a vadonban. Házi gondozás esetén kézi megtermékenyítést igényel, amely után egy mutatós magszárat növeszt. Ezen a száron aztán látványos piros gyümölcsök jelennek meg, amelyek akár 8 hónapig is a növényen maradhatnak.
Miért nehéz titánbuzogányt nevelni?
A titánbuzogány sokak szerint a világ egyik legnehezebben nevelhető, gondozható növénye. Ez egy igen súlyos kijelentés, azonban egyáltalán nem kell megijedni tőle. A titánbuzogányt valójában nem nehezebb házilag nevelni, mint bármely más virágzó növényt. Az igazi kihívás abban rejlik, hogy hét-nyolc évig kell ideális életkörülményeket biztosítanod neki, ha szeretnéd virágzani látni.
Ehhez Szumátra trópusi környezetét kell megteremtened egy melegházban (ami már önmagában nem egy olcsó mulatság), és ez sajátos igényeket vet fel. Például miután a növény minden évben elhal, egy új, nagyobb cserépbe kell átültetned a hagymáját. Továbbá ha a hagyma megsérül, vagy más kár keletkezik benne, akkor a növény könnyedén megfertőződhet és elpusztulhat. Most pedig nézzük, mit kell tudnunk a titánbuzogány gondozásáról, a következő oldalon mindent elmondok ezzel kapcsolatban!