Így alakíts ki egy egészséges, jól termő talajt a mélymulcsolás technikájával.

Egy igazán hatékony és környezetbarát módszer: a mélymulcsolás technikája

GI
hirdetes
Így alakíts ki egy egészséges, jól termő talajt a mélymulcsolás technikájával.

A mélymulcsolás módszerének alapja: az erdő „önmegművelő” rendszere

Az erdő fái lehulló lombozatukkal betakarják a talajfelszínt, ezáltal megvédik a fagytól, a kiszáradástól és az eróziótól. A lehullott levelek az idő múlásával humuszt képeznek, amely, mint tápanyagforrás szolgál a növények számára. Emellett rendkívül hasznos a parányi élőlényeknek és a mikroorganizmusoknak is, amelyek nélkülözhetetlenek az egészséges talaj kialakításában.

Hogyan készítsünk mélymulcsot?

Az első és legfontosabb szempont, hogy nem rothadásos, hanem korhadásos folyamatot szeretnénk elérni, amihez elengedhetetlen a megfelelő nedvességtartalom, oxigénszint és persze a humuszképző anyagok. 

hirdetes

A mélymulcs készítésére két módszer létezik. Az első módszer a nyers és rostos humuszanyagok megfelelő arányú keverése, a másik pedig a rétegezés, vagyis a rostos és a nedves humuszos építőanyagok egymásra terítése.

A második módszer alkalmazásakor először egy réteg laza szálas humuszos anyagot (pl. 20 cm-nyi szalmát), egy réteg nedves humuszos anyagot (pl. 25 cm-nyi zöldtrágyát), majd még egy réteg szálas humuszos anyagot (pl. 10 cm-nyi szalmát) tesznek rétegekben a talajfelszínre. Ügyeljünk rá, hogy a rétegek ne legyenek túl tömörek, különben a talaj nem tud megfelelően levegőzni!

A talajt ősszel, még a fagyok beállta előtt kell betakarnunk a mélymulccsal, nagyjából 60 cm vastagságban, ásás nélkül. Lényeges, hogy a takarást minden ősszel el kell végezni! A következő évben a képződött friss talaj mennyiségével arányosan csökkenthetjük a takarás mennyiségét. 
 

Forrás: greendex.hu

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

kocsik és szekerek

a kocsi és az elnevezés is magyar eredetű, nevét a Komárom megyei Kocs községtől kapta. A... Tovább

földművelési rendszer

a növ. szerkezeti felépítését, az alkalmazott termesztési és talajhasználati eljárások... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Házi kert Mezőgazdaság Növénytermesztés Növényvédelem Talajművelés