A magyar szürke szarvasmarha Magyarországon őshonos, törvényileg védett háziállat, valódi hungarikumnak számít napjainkban. Szépségével, szilajságával, megjelenésével az Alföld világszerte ismert jellegzetessége. Húsa finom rostú, ízletes, és garantáltan kergemarhakór mentes, azonban ma már elsősorban turistalátványosságként tartják.
Típusai
-Kis testű típus: alacsony marmagasságú, fejletlen, létrejöttében szerepet játszottak a rossz minőségű takarmányozás és a nem kielégítő életkörülmények. Jellemzője a nem tetszetős szarvalakulás és a hibás lábszerkezet.
-Durva igás típus: nagy marmagasságú, mély mellkasú egyedek, lábai hosszúak, mozgása élénk.
-Finom tejelő típus: kistermetű, nemes, finom szerkezetű, szarvai vékonyak, tőgye jobban fejlett.
-Nagyüzemi típus: nemes, tetszetős megjelenésű, szép, címeres szarvú, napjainkban a leggyakoribb.
Testalkata
A tenyésztők által legkedveltebb fejforma a majdnem egyenes profilvonalú fej, széles homlokkal és fejtetővel, kissé kiálló szemboltokkal. Tapasztalatok szerint nagyon fontos a széles szarvtő, előnyös fejlődési erélyről árulkodik. A szarv alakjára rengeteg kifejezés van.
Ha széles szarvtőből indul, és hosszú, harmonikus alakulású, „címeres” szarvról beszélünk. A legkedveltebb alakú a táblás, a csákó, a gallyas és a szép alakulású lant alakú szarv. A leghosszabb az ökör szarva, akár méteres is lehet. A bikáé valamivel rövidebb, 50–70 cm, de ennek is meg kell haladnia a fej hosszát. Legrövidebb, legvékonyabb szarva a tehénnek van. A szürke marha nyaka hosszú, de keskeny és izomszegény.
A tenyésztők a szívós, erős izomzatot kedvelik, de a tömeges izomkötegeket nem. A bikák tömege 700–900 kg, a teheneké 550–600 kg. A mar gyakran erősen kiemelkedik, s a mar és a szintén magas farbúb között a hát viszonylag alacsonyabb. Igen intelligens és igénytelen állat, betegségekkel szemben rendkívül ellenálló. A tehén könnyen ellik, borjához nagyon ragaszkodik, féltőn óvja. Pusztulása esetén képes napokig bolyongani és keresni. A következő oldalon folytatom!
Színe
Az állatok színe a kortól függően változik. A borjak színe két-három hónapos korban elkezd világosodni, majd szürkülni, s 4–6 hónapos korra teljesen szürkék. A kifejlett szürke marha az ezüstszürkétől a sötét daruszínig terjedő színárnyalatokban fordul elő, a következő árnyalatokat különböztetik meg: ezüstfehér, ezüstszürke, kékszőrű, darvas, daru, sötétdaru, rigószőrű.
A bika „kormos” színe általában 3-4 éves korra alakul ki teljesen: nyaka, az alkarja elülső része, válla egy része, a marja, a mellkasa és a hasa oldalt és alul fekete színű, vagy feketével színezett. A szőrzet színe évszakonként is változhat: a fedőszőr nyáron rövid, vastag, egyenes, télen tömött és hosszú. Az állatok télen sötétebb színűek és szőrzetük több rőt árnyalatú szőrszálat tartalmaz. Színük a tavaszi vedlés után a legszebb.
Forrás: Wikipédia