Ha valaki szereti a kutyákat, és rendszeresen viszi sétálni is a kedvencét, tudhatja, hogy számos jogszabály vonatkozik a sétáltatásra. Van, amelyik teljesen elfogadható, és, amelyik kicsit kellemetlenebb, de a lényeg, hogy igyekezzünk mindet betartani kutyánk és saját érdekünkben is.
Nagyon fontos, hogy tisztában legyünk minden - a kutyákra vonatkozó - országos és helyi szabályozással. Ez persze nem azt jelenti, hogy oda-vissza be kell vágni az összes rendelkezést, de azt igen, hogy nem árt többször is türelmesen átolvasni, mit szabad és mit nem.
A legalapvetőbb előírás, amit be kell tartani mindenhol, hogy a kutyát közterületen csak pórázon lehet sétálni vinni, amely azt jelenti, hogy már akkor életbe lépnek a szabályok, ha kiléptünk a kertkapunk vagy a lakásunk ajtaján. Ha a kutya nincs pórázon már ekkor, könnyen odaszaladhat bárkihez, és hiába engedelmes és barátságos amúgy, lehet, hogy máris okozott némi galibát – akaratán kívül. És itt jön a képbe egy másik fontos dolog: vannak, akik nem szeretik az állatokat (így a kutyákat sem), ezért könnyen megeshet, hogy fél is tőlük. És ilyenkor hiába van pórázon, megijed tőle.
Ha már itt tartunk, póráz és póráz közt is van különbség. A nem hagyományos (kiereszthető vagy teleszkópos) póráz használata Magyarországon megengedett, és elég elterjedt is. Nincs is ezzel semmi gond, azonban balesetveszélyes lehet, ha csak egy pillanatra nem figyelünk oda kedvencünkre, hiszen a hosszabbra engedett zsinór könnyen belegabalyodhat bármilyen tereptárgyba – legyen az egy fa, vagy akár egy ember.
Sokan úgy közelítik meg ezt a kérdést, hogy azért jó a teleszkópos póráz használata, mert így az eb nagyobb szabadságot kap – vagyis igaz ugyan, hogy meg van kötve/szabályozzuk a mozgásterét, mégis azt érezheti, hogy szaladhat, amerre csak szeretne. Azonban pontosan erre találták ki, és létesítettek országszerte kutyafuttatókat, ahol szabályszerűen szabadon engedhetjük kutyánkat. Itt akár labdázhatunk is vele, vagy hagyhatjuk, hogy a többi pajtásával együtt játsszon. Itt ők is, és a tőlük félő emberek is biztonságban érezhetik magukat.
Amennyiben a kutyánk általában barátságtalan más ebekkel, a legjobb, ha egy olyan időpontot választunk a látogatásra, amikor más még vagy már nincs a kutyafuttatónál, és akkor ilyenkor nyugodtan kiélheti magát kedvencünk.
A chipeztetés rendkívü fontos! Ha mégis elszökne kedvenced – vagy ha találsz egy meglógott négy lábút, ez könnyen segíthet az azonosításban. A legnépszerűbb kutyasétáltó helyeken – amilyen a Városliget is – sok helyütt találhatsz chip leolvasót.