Folytatjuk a bemutatást, hogy miben is rejlik még a kutyák csodatévő ereje!
Kutyák a börtönben
Az egyik legvitatottabb, ám az eredmények alapján igen sikeres program keretein belül, kutyákat küldenek a börtönbe. Na, nem azért, mert valamit elkövettek, hanem hogy a börtönben élő fegyencek társai lehessenek. Sok ellenállás övezi az ilyen és ehhez hasonló programokat, ám több esetben is bebizonyosodott, hogy fantasztikus eredményeket és fejlődést tudnak elérni vele a raboknál. A programra nagyon szigorú rostán lehet csak bekerülnie egy elítéltnek, aki így, társául kaphat egy négylábút. Elsősorban a célja az, hogy megtanuljon az illető gondoskodni és felelősséget vállalni egy másik élőlényért, amit majd kamatoztatni tud a börtön évek utáni életében is, ezzel fejlesztve és javítva magaviseletén.
A kutyust magával viheti a cellájába, együtt esznek, alszanak, játszanak és közben a kutya képzéséért, tanításáért is felelősséggel tartozik, ami abszolút pozitív irányba terelheti életét. Mivel a kutyák nem rendelkeznek előítélettel, számukra mindegy, hogy az illető mit tett addigi élete során, mindössze annyira vágyik, hogy gondoskodjanak róla és szeressék őt, amit ő tízszeresen meg is hálálni.
Kutyák az egészségügyben
A 2000-es évek elején több kutatást is végeztek abban a témában, hogy a kutyák milyen hatékonyan tudják diagnosztizálni az egyes betegségeket az embereknél. A kutatásnak fantasztikus eredménye született, hiszen átlagosan 70-90%-os biztonsággal a kutyák kiszimatolták a rákos megbetegedésben szenvedő pácienseknél a betegséget.
Mindenki tudja, hogy a kutyák szimata kifogástalan. Ez a képességük teszi őket rendkívül alkalmassá arra, hogy megérezzenek olyan dolgokat, amiket az emberi érzékszervek és technológia nem mindig tud. Egy kutya képes kiszagolni egy kapott mintából a rákos sejteket is akár. A szakemberek szerint a rákos sejtek olyan illékony vegyületet bocsátanak ki magukból, melyet a kutyák érzékeny és kifinomult szaglásukkal képesek érzékelni.
Hasonlóan jól érzékelik a kutyák a manapság elterjedt betegségnek számító cukorbetegséget is. Amikor a cukorbeteg ember inzulin szintje leesik, olyan illatanyagokat bocsát ki az illető szervezete, amiket a kutyák azonnal érzékel. Voltak olyan esetek, külföldön, ahol egy súlyosan cukorbeteg kislány mellé segítő kutyát hozott az édesanyja, hogy ha a lánynak leesik az inzulin szintje, a kutya előre tudjon jelezni és a lány be tudja venni a gyógyszert még időben. Sőt, a kutyus azt is megtanulta, hogyan kell odavinnie gazdijához az inzulin injekciós készletet, ha baj van.
Egy másik esettől is hangosak voltak a hírek, amikor egy jack russel terrier leharapta gazdája lábujját. Félreértés ne essék, a kutya nem támadásból tette. A kutyus gazdájánál 2-es típusú diabéteszt állapítottak meg, amikor kórházba vitték és közölték vele az orvosok, hogy ha a kutya nincs, valószínűleg sose diagnosztizálhatták volna időben a betegségét.
Olvass tovább, hogy még többet tudhass meg a kutyák gyógyító erejeréről!