Azok, akik kutyával élnek együtt, már nem kell bemutatni, hogy kutya gazdinak lenni, már önmagában is egy élmény. Azonban nem csak a mindennapi életünket tudják színsebbé tenni. Ezeknek a csodálatos állatoknak olyan képességük van, amivel sokszor még az orvostudomány sem tud mit kezdeni. Az élet annyi területén segítenek minket, hogy szinte nem is tudjuk nekik viszonozni ezt a szeretetet. Van, aki a boldogságát és van, aki az életét köszönheti nekik. Bemutatjuk nektek, a kutyák csodatévő erejét.
Rengeteg kutató és pszichológus mutatta már ki kutatása során, hogy a kutyáknak igenis gyógyító ereje van. Sok szakember azt mondja, elég, ha csak mellettünk vannak, máris jobb kedvünk lesz és elönt minket az életerő. A kutyák simogatásáról számtalan tanulmány értekezett már és szinte végeláthatatlan a lista, az élet hány területén nyújtanak segédmancsot az embernek.
Azoknak, akiket egy négylábú kedvenc várja oda haza, biztosan nem kell bemutatni, mennyire fel tudja dobni az ember napját, amikor hazaérkezve, megfáradtan, esetleg letargiásan borzasztó nagy lelkesedés és örömujjongás várja otthon. Statisztikailag is kimutatták már, hogy azok, akik kutyát tartanak otthon, átlagosan tovább élnek, boldogabb az életük és kevésbé hajlamosak a depresszióra is, mint „kutyátlan” társaik. Nem véletlenül ragadt a kutyusokra, hogy „az ember legjobb barátja” hiszen a kutyák természetüknél fogva talán a föld legönzetlenebb lényei.
Tiszta szívükből szeretnek és igyekeznek mindig a kedvünkben járni – annak ellenére, hogy ha ez olykor nem is látszik. Számukra teljesen mindegy, hogy a gazdijuk 5 órára vagy csak 5 percre teszi ki a lábát otthonról, bármikor visszatérünk hozzájuk ők úgy üdvözölnek minket, mintha egy hete nem láttak volna minket.
A gyerekek és a kutyák
Tudni kell, hogy a terápiás kutyákat kifejezetten erre a munkára képezik ki. Vannak tipikus fajták, akik nagyobb számban fordulnak elő ebben a ’munkakörben’ de nem egyszer hallottam már arról is ismerősöktől, hogy egy olyan fajtával dolgoznak, amelyekről nem is gondolnánk, hogy gyerek mellé valóak lennének. A terápiás kutyák képzett állatok, nyugodt természetük van és a hosszú évek kiképzése alatt megtanulnak nyugodtak maradni idegen emberek között is. E hatalmas felelősség a kiképzőknek, hiszen a kutyákat borzasztó stressz érheti az ilyen, mindennapos munka során, hiszen olyan gyerekekkel, felnőttekkel foglalkoznak, akik nem feltétlenül tudják érzéseiket és gesztusaikat kontrolálni.
Egy ilyen foglalkozás során a gyerekek és felnőttek egyaránt nagy izgalommal várják, a négylábúakat, akiket mindig nagy örömmel és szeretettel üdvözölnek, majd kezdődhetnek a foglalkozások, feladatok.
A gyerekek a lábukhoz ültetik, magukhoz hívják, és különböző utasításokat adnak a kutyusoknak, akik legtöbbször szavak nélkül, akár kézjelekből is megértik az embereket. Csodálatos látvány tud lenni egy ilyen foglalkozás, hiszen a kutyák természetükből fakadóan olyan érzelmeket is elő tudnak hívni az emberekből, melyekre a hétköznapi élet egyáltalán nem lenne képes. Volt már arra is példa, hogy pont egy ilyen foglalkozás vezetett például valakinek az első szavának kimondásához.
Sokszor kétkedve fogadják az ilyen kezdeményezéseket, hiszen a kutyák olyan élettérbe kerülnek be, ahol ez eddig nem volt elfogadott és mégis, kutya és ember között olyan szavakban kifejezhetetlen kötelék alakul ki, melyre eddig nem is volt példa.
Te hallottál már a terápiás kutyák munkájáról?
Olvass tovább, hogy megtudd mi mindent tudnak még meggyógyítani a kutyák!