Rengeteg csodával találkozhatunk a kertekben, melyekre irigykedve nézhetünk. Most bemutatjuk nektek a Guinness-rekordokat a kertekből, egy-két dolog biztosan meg fog lepni, nézd meg te is.
Vízidara (Wolffia arrhiza)
Dél-Európában, Dél-Ázsiaban, Afrikában és Ausztráliában is igen elterjedt, zárvatermő, a Békalencsefélék (Lemnaceae) családjába tartozik. Vízfelszínen úszó szártagjai kerek, domború pajzsra emlékeztetnek. Leveleinek átmérője alig 1mm. Apró virágai április - május hónapokban nyílnak és igen ritkán láthatóak. Ivartalanul, vegetatívan úton szaporodik. Gyökere nincs. Speciális vízbe merülő részei veszik fel a tápanyagokat a vízből. Álló vizekben, mocsarakban rizsföldeken tömegesen, összefüggő szőnyeget alkotva élnek. A Kelet-szlovákiai alföldön 6 fajt figyeltek meg. Különösen veszélyeztetett. A vízi darát és más békalencse félét a vándormadarak terjesztik, úgy, hogy azok a lábukra tapadnak.
Ez a rekord még 70 éve született Iowában, az USA-ban. A kukoricaszár 9,45 méteres!
Amazonasi óriás-tündérrózsa
A vízfelszínen kiterülő levelei felhajló szélűek, természetes élőhelyén elérhetik akár a 2–3 méteres átmérőt, és egy 35 kilós gyermeket is elbírnak. A víz alatti szára is elérheti 7–8 m-es hosszúságot. A levelek fonákát hegyes tüskék borítják, hogy megvédjék a növényevő halak ellen. Ez a faj látható a guyanai címerben is. A virágok nyíláskor fehérek, elvirágzásig előbb rózsaszínűvé, majd sötétvörösre változnak. Virága a 40 centimétert is elérheti, és a beporzását a rovarok végzik.
Óriástökből általában jó a felhozatal, és rövid ideig élnek a világcsúcsok. A legutóbbit 2013-ban állították fel Kaliforniában.Tim Mathison termesztette ezt a 921,7 kg-os szépséget.
Ahogyan az építkezésben is van, ha nem tudsz oldalirányban terjeszkedni, vertikálisan mindig van hely. Alapvetően erre a függőleges kertre ez nem igaz, mert inkább látványosságként szerepel, semmint a helyhiány szülte kényszerűen kreatív ötlet. Az olasz Rozzano város Fiordaliso nevű bevásárlóközpontjában látható ez a vertikális kert, mely a Rekordok Könyvébe is bekerült, tekintve, hogy ez a világ legnagyobb függőleges kertje. Méreteit tekintve 1263 négyzetméter, és 44.000 növénynek ad otthont, letaszítva a trónról az eddigi uralkodót, a madridi 844 négyzetméterest. Az olasz rekordert Francesco Bollani építész tervezte és 2010-ben építették meg, és teljes költsége átszámítva a hazai fizetőeszközünkre, 283.500.000 forint.
A virág magassága elérheti a 3 métert, a föld alatti gumó súlya pedig az 50–75 kilogrammot. Maga körül erős bűzt, dögszagot áraszt, ezzel vonzza a beporzáshoz szükséges legyeket és rovarokat, el is riaszt vele sok kártevőt, az embert is. Szumátrán a föld alatti gumóját élelmiszerként használják. Számos mérsékelt égövi botanikus kertben megtalálható.
A legnagyobb méretű – 2,94 méter magas – virágot 2005-ben a stuttgarti Wilhelma botanikus kertben mérték.
Virágzás után, a gumóból kihajt egy levél, amely egy kisebb fa magasságát éri el. Később a levél elfásul és a teteje három részre oszlik, amelyből aztán több kisebb levél nő ki. Az új lomb 6 méter magas és 5 méter széles lehet. Minden évben az elfásult levél elhal, és a következő évben új levél nő a helyébe. Miután a gumó elég tartalékot gyűjtött, körülbelül 4 hónapig pihen, ezután a folyamat megismétlődik.
Al Ain Paradicsomkertje
Az Egyesült Arab Emirátusok oázisvárosában 4 focipálya méretű virágos parkban 2968 függő virágkaspó több mint 10 millió virággal tartja a világrekordot.
A 8,19 kg-os hatalmas hagyma Peter Glazebrook West Midlands-i birtokán termett 2012-ben, az Egyesült Királyságban.
Scott Robb 2012-ben, Alaszkában termesztett 62 kg-os káposztát. Ki gondolná, hogy épp az alaszkai klíma tesz jót ennek a zöldségfélének?
Több, mint 32 000 paradicsom (összesen 522 kg) termett ezen a növényen. Tehát akkor még egyszer: 32 000 szem paradicsom egyetlen tövön.
A Keukenhof (fordításban konyhakert) a világ legnagyobb virágoskertje. A hollandiai Lisse városka mellett található, Amszterdamtól délnyugatra, Haarlemtől délre. Méretei miatt gyakran Európa kertjének is nevezik. A hivatalos adatok szerint kb. 7 millió virághagymát ültetnek el évente a 32 hektáros parkban. A park minden évben március utolsó hetétől, május közepéig látogatható. A leglátványosabb a tulipánok virágzása idején, április közepén.
A parkot egy 15. századi vadászterületen alakították ki. A keukenhofi kastély grófjai itt termesztették konyhájuk számára a különböző zöldségeket és fűszereket. A kert többször is gazdát cserélt. A 19. században Van Pallandt báró és báróné Jan David Zocher kertépítészt és fiát Louis Paul Zochert bízták meg a kastély körüli kertek rendezésével.
A Keukenhof kerteket 1949 hívta életre a város akkori polgármestere, azzal a céllal, hogy a hollandiai és európai virágtermelők bemutathassák termékeiket illetve a holland export megsegítése céljából.