A tyúkhúr (Stellaria media) a legtöbb kertben megtalálható, aminek köszönhetően sokan csak gazként tekintenek rá. Ez a hasznos növény azonban messze áll a gaztól, ugyanis rendkívül tápláló, egészséges, és egész finom is.
Kicsiny, fehér, csillag alakú virágai általában tavasszal jelennek meg, és egészen az őszig kitartanak, ha a körülmények engedik. Tápanyagtartalmukat tekintve C-vitaminnal, béta-karotinnal, kalciummal, magnéziummal, niacinnal, káliummal, riboflavinnal, szelénnel, tiaminnal, cinkkel, rézzel, és gamma-linolenic savval szolgálnak.
A tyúkhúrt ránézésre könnyű összetéveszteni néhány hasonló kinézetű, mérgező növénnyel. Fontos tehát, hogy felismerd jellegzetes ismertetőjeleit. A tyúkhúrnak nincs tejszerű fehér leve, mint sok más hasonló növénynek, szárán pedig apró szőrszálak futnak, amelyek minden levélpárral a másik oldalra váltanak át.
Ha megfogod a szárát, és mindkét végét egymással ellentétesen forgatni kezded, majd a külső rétegét óvatosan lehúzod róla, akkor le kell válnia, míg a belső réteg megmarad. Természetesen, ha még így sem vagy biztos benne, hogy tyúkhúrt találtál, akkor vizsgáltasd meg azt egy szakértővel! Nézzük, milyen jótékony hatásai vannak a tyúkhúrnak!
A tyúkhúr segít a fogyásban
A mendemondák szerint a tyúkhúr elősegíti a súlyleadást, és nem egy fogyasztó termék került már a piacra, amelyek összetevő között ez a növény is megtalálható – szóval mi a szerepe a fogyásban? Mivel tyúkhúr vízhajtó és enyhén hashajtó hatású, így segít a szervezetnek megszabadulni a méreganyagoktól.
Még az indiai hagyományos gyógyászatban is használták az elhízás megelőzésére. Mindezt kutatások is alátámasztják, ugyanis pozitív eredményeket sikerült elérni egereknél az elhízás és az táplálkozás terén. Ezen tulajdonsága valószínűleg annak tudható be, hogy emulgeálja a zsírsejteket, ami fokozott zsírégetést okoz (a méregtelenítő hatás mellett).
A tyúkhúr enyhíti a gyulladást
A tyúkhúr hatékony gyulladásgátló tulajdonságokkal is rendelkezik, amik mind megelőzni, mind enyhíteni segítik a különböző gyulladásokkal kapcsolatos betegségeket, ideértve a rákot, az ízületi gyulladást, a cukorbetegséget, a szívbetegséget és egyebeket. Kimutatták, hogy megerősíti a gyomor és a belek belső rétegét, és még a gyomorfekély gyógyulásában is segít. Ha mindez nem lenne elég, serkenti a nyálkahártya váladéktermelését, ami segít a gyulladások enyhítésében, ezzel is segítve a gyógyulást.
Ez még nem a cikk vége. A következő oldalon folytatom. Lapozz!