Tegyél te is a fehérgólyák jövőjéért a 15. hazai fehérgólya-felmérés során!

Tegyünk közösen a fehérgólyák jövőjéért - A 15. hazai országos fehérgólya-felmérés

SzT
hirdetes
A 15. fehérgólya-felmérés a fehérgólyák jövőjéért

A fehérgólya élete

A fehérgólyák (Ciconia ciconia) lenyűgöző vándormadarak, amelyek évente több ezer kilométert tesznek meg, hogy télen Afrikában, tavasszal pedig Európában éljenek. Magyarországon márciusban jelennek meg, és gyakran egészen szeptemberig maradnak, mielőtt visszaindulnának déli telelőhelyeikre. A fehérgólyák nagy méretű fészkeket építenek, amelyeket évről évre használnak és bővítenek. Ezek a fészkek sokszor épületek tetején, villanyoszlopokon vagy fákon találhatók.

A fehérgólya-felmérés jelentősége

Az idén zajló 8. nemzetközi és 15. hazai országos fehérgólya-felmérés célja, hogy pontos képet kapjunk ezeknek a madaraknak a jelenlegi állományáról. Az MME felhívása szerint bárki, aki gólyafészket lát, jelentheti a fészek helyét, az idei költés adatait, valamint a kirepült fiókák számát és a gólya gyűrűzésének tényét. Az adatokat a könnyen használható, ingyenes Turdus okostelefonos alkalmazáson keresztül lehet beküldeni. A madarak védelme szempontjából nélkülözhetetlen, hogy pontos információink legyenek az állomány változásairól és a fenyegető tényezőkről.

A fehérgólya védelme

hirdetes

A fehérgólyák védelme érdekében az MME számos lépést tett. Az első országos felmérés 1941-ben zajlott, és azóta rendszeresen, ötévente ismétlődik. Az idén ötven éves MME megalakulása óta önkéntesek és a nemzeti park igazgatóságok bevonásával dolgozik a fehérgólya-állomány felmérésén és védelmén. Az adatgyűjtés segít megérteni az állomány csökkenésének okait, és lehetővé teszi a szükséges védelmi intézkedések kidolgozását.

A fehérgólya szerepe a környezetben

A fehérgólyák fontos szerepet játszanak a természet egyensúlyának fenntartásában. Főként rovarokkal, kétéltűekkel, kisemlősökkel és halakkal táplálkoznak, így segítenek megakadályozni ezeknek az állatoknak a túlszaporodását. Emellett jelenlétük hozzájárul a biológiai sokféleség fenntartásához is, hiszen fészkeikben gyakran más madarak is megtelepednek.

A lakosság szerepe a fehérgólyák védelmében

A fehérgólyák védelme nem csak a szakemberek feladata. A lakosság bevonása elengedhetetlen a sikeres felméréshez és védelemhez. Az MME közleménye szerint mindenki, aki gólyafészket lát, hozzájárulhat az adatgyűjtéshez.

A fehérgólyák jövőjének kilátásai

A fehérgólya-állomány nyolc évtizeddel ezelőtt még 16 ezer páros volt Magyarországon, de 2019-re ez a szám alig negyedére csökkent. Ez a drámai csökkenés felhívja a figyelmet arra, hogy sürgős intézkedésekre van szükség a madarak védelme érdekében. Az MME és más természetvédelmi szervezetek fáradhatatlanul dolgoznak azon, hogy megóvják ezeket a csodálatos madarakat, de a sikerhez mindenki közreműködésére szükség van.

A fehérgólyák nemcsak a természet csodálatos részét képezik, hanem fontos szerepet is játszanak a környezetünkben. Az MME felhívása a lakosság segítségére fontos lépés a fehérgólyák védelmében. Használjuk ki az alkalmat, hogy hozzájáruljunk ehhez a nemes célhoz, és segítsünk megőrizni a fehérgólyák élőhelyét és jövőjét Magyarországon. Ha legközelebb gólyafészket látunk, ne felejtsük el jelenteni, mert ezzel mi is hozzájárulhatunk a természetvédelemhez és a madarak jövőjének biztosításához.

Forrás: MTI

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-09-23

Így védekezz az őszi kertek ellensége, a kékalga ellen

Tudd meg, hogyan védekezhetsz hatékonyan a kerted őszi ellensége, a kékalga ellen! Tippek megelőzésre és kezelésre kertészeknek és hobbi kertészeknek.

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-07-17

Horgászat a Balatonnál: Hol és Hogyan Érdemes Horgászni?

A Balaton számos halfaj otthona, így a horgászok számára ideális helyszín. Ebben a cikkben áttekintjük, hol és hogyan érdemes horgászni a Balatonnál 2024-ben!

2024-12-01

A mélymulcs készítése: magyar ökológus által kifejlesztett módszer

A mélymulcs technológia, amelyet Dr. Gyulai Iván ökológus fejlesztett ki egy innovatív megközelítés, amely a természetes ökoszisztémák működését veszi alapul.

2024-09-06

Bokashi komposztálás: konyhai hulladékból készíts tápanyagot a kertnek

Forradalmi komposztálás Bokashi-val: Erjessz és tápláld kertedet! Eltűnik a konyhai hulladék egyszerűen, szagmentesen és tápoldat,komposzt készül a növényeknek.

2024-08-26

Természetes vízforrások: Így öntözd kerted ingyen, fenntartható módon

Tudd meg, hogyan használhatod a természetes vízforrásokat, mint a fúrt kút, esővíz vagy patakvíz, a kerted fenntartható és takarékos öntözéséhez.

2024-08-01

Agrárhírek: Aktuális hírek a dinnyetermés és a takarmányozás témában

Agrárhírek: Utánajártunk milyen aktuális hírek és érdekességek vannak az agráriumban. A dinnyével, termesztésével és takarmányozással kapcsolatos hírek jönnek!

2024-08-03

Agrár rövid hírek a közelmúltból: a talaj, a kukorica, az aratás és más érdekes témák

Agrár hírek a közelmúlt néhány aktualitásával kapcsolatban. Az agrárium világában számos érdekes és izgalmas esemény történt a közelmúltban. Olvasd el most!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

94/2008. (VII. 24.) FVM-SZMM együttes rendelet

A pálinka és a törkölypálinka elõállításának és jelölésének szabályairól. Az... Tovább

Esztergomi Körzeti Földhivatal

Földhivatal Körzeti Földhivatal Cím: Esztergom Deák Ferenc utca 4., Pf. 39. 2500... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Gazdaság Környezetvédelem