A kövér porcsin további jótékony hatásai
Belsőleg használva megelőzi a szív-, és érrendszeri panaszokat, illetve a különböző szívproblémákra is megoldást nyújt. Külsőleg használhatjuk izomgörcsök fellazítására, törjük össze a friss növény szárait, leveleit, majd tegyük egy vászonruhába és helyezzük a pakolást a sérült testrészre, egy éjszakán át is rajta maradhat, másnapra enyhül a fájdalom. Használható még sebkezelésre, gyulladásokra, fekélyekre, ekcémára illetve égési sebekre is.
Ha ez még mindig nem lenne elegendő, akkor elárulom, hogy nagyszerűen alkalmazható fejfájás ellen, influenza megelőzésére, illetve kezelésére, porcsinlevél rágcsálásával a fogínyvérzést is csillapíthatjuk, illetve a fájdalmat is enyhíti.
Porcsinfőzelék
2 evőkanál zsemlemorzsát megpirítunk egy kevés vajon. 500 g porcsinlevelet ráteszünk és megpuhítjuk. Húslével felöntjük és tejföllel ízesítjük. Esetleg zabpehellyel meghinthetjük. A spenóthoz hasonló módon is készíthetünk belőle főzeléket.
Porcsin franciásan
250 g porcsinlevelet lobogó sós vízbe dobjuk, majd leszűrjük. Extra szűz olíva olajon petrezselyemzölddel, fokhagymával, sóval, borssal, szerecsendióval hirtelen átsütjük. Házi tejben vagy húslevesben beáztatott száraz kenyérrel puhára főzzük, reszelt házi sajttal, zsemlemorzsával megszórjuk és vajdarabokat rakunk a tetejére. Forró sütőben addig sütjük, amíg a teteje aranyló sárga nem lesz.
Párolt porcsin
Fiatal porcsin leveleket gyűjtünk, 200 g levelet vízben puhára párolunk, robotgéppel pépesítjük, kicsit megsózzuk, majd tejszínnel ízesítjük. Köretként esszük.
Porcsin saláta
A zsenge, megmosott, kb. 250 g porcsinlevelet az alábbi öntettel összekeverjük. Öntet: 2 evőkanál extra szűz olívaolaj, 1 evőkanál citromlé, só, bors és egy kevés apróra vágott lila hagyma. Én leginkább így, nyersen szeretem, akár más salátához keverve is, vagy saláta tetejére szórva.