Csodálatos növény, személy szerint nagyon kedvelem, mindig mosolyt csal az arcomra. Az évek alatt sikerült rengeteget kísérleteztem vele, legfőképpen a szaporításával, ezértg most megosztom veletek a 3 legjobb módszert a fokföldi ibolya szaporításához!
A fokföldi ibolya szaporítása – A fokföldi ibolya szaporítása tőosztással
Az egyik legkönnyebb és legjobb módszer a fokföldi ibolya szaporítására a tőosztás. Nincs más dolgunk, mint szétválasztani a levélrózsákat úgy, hogy mindegyik része rendelkezzen gyökérzettel. A keletkezett töveket ültessük el a számára létrehozott ültetőkeverékbe és figyeljük a fejlődésüket.
A fokföldi ibolya szaporítása – A fokföldi ibolya szaporítása dugványozással
A másik rendkívül eredményes módszer a levéldugványról történő szaporítás, amit érdemes tavasszal elvégezni. Egészséges levelet kell leválasztanunk a növényről levélszárral és levélnyéllel együtt. Használjunk éles, fertőtlenített ollót, ügyelve arra, hogy közvetlenül a tövénél vágjuk le a dugványt. Ezután a levélnyelet kurtítsuk meg 4-5 centiméteresre, majd dugjuk az ültetőközegbe fúrt lyukba és óvatosan nyomkodjuk meg a földet.
Ezután nincs más dolgunk, mint folyamatosan locsolnunk és biztosítani számára a 20-23 Celsius fokos hőmérsékletet. Nagyjából 3-4 hét szükséges ahhoz, hogy megjelenjenek a gyökérkezdemények, viszont további 3-4 hét kell ahhoz, hogy megjelenjenek az első kis levelek.
A fokföldi ibolya szaporítása – A fokföldi ibolya szaporítása magról
Igaz, hogy legeredményesebben, legkönnyebben dugványozással és gyökereztetéssel szaporíthatjuk a fokföldi ibolyát, viszont megpróbálkozhatunk a magról való szaporítással is. A magok csíráztatásához használjunk tőzeget, perlitet, zöldhomokot, illetve vermikulitot is, ezáltal kellően laza ültetőkeveréket kapunk. A magok általánosságban 10-14 nap alatt csíráznak, a hőmérsékletre fokozottan figyelnünk kell: ideális a 20 és a 23 Celsius fok közötti hőmérséklet.
A fokföldi ibolya szaporítása – Összegzés
Megállapíthatjuk, hogy a fokföldi ibolya szaporításához nincs szükségünk sok időre, összességében elmondható, hogy 2-6 hónap elteltével már rendelkezik az új növényke legalább 2-3 kifejlett levéllel. Próbáljátok ki bármelyik módszert, biztos lehettek abban, hogy beválnak!