90/2008. (VII. 18.) FVM rendelet
A talajvédelmi terv készítésének részletes szabályairól.
A termõföld védelmérõl szóló 2007. évi CXXIX. törvény 66. § (2) bekezdés b) és c) pontjában, a növényvédelemrõl szóló 2000. évi XXXV. törvény 65. § (3) bekezdés b) pontjában, a mezõgazdasági, agrár-vidékfejlesztési, valamint halászati támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kérdéseirõl szóló 2007. évi XVII. törvény 81. § (3) bekezdés a) pontjában, a szakértõi mûködéssel kapcsolatos egyes kérdések szabályozásáról szóló 24/1971. (VI. 8.) Korm. rendelet 2. § (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, valamint a földmûvelésügyi és vidékfejlesztési miniszter feladat- és hatáskörérõl szóló 162/2006. (VII. 28.) Korm. rendelet 1. § a), c) és j) pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következõket rendelem el:
1. § (1) A termõföld védelmérõl szóló 2007. évi CXXIX. törvény (a továbbiakban: Tfvt.) 49. § (3) bekezdésében és az 50. §-ában felsorolt, termõföldön folytatott mezõgazdasági tevékenységekkel, illetve beavatkozásokkal, valamint a termõföld igénybevételével járó vagy arra hatást gyakorló beruházásokkal kapcsolatos talajvédelmi követelmények meghatározásához talajvédelmi terv készítése szükséges a következõ esetekben:
a) a savanyú, a szikes és a homoktalajok javításához,
b) a mezõgazdasági célú tereprendezéshez,
c) szõlõ, gyümölcs, bogyós gyümölcs, illetve - ha jogszabály úgy rendelkezik - egyéb ültetvények telepítéséhez,
d) a termõföldön történõ, 400 m2-t meghaladó beruházások megvalósítása során a humuszos termõréteg mentéséhez,
e) a mezõgazdasági célú hasznosítást lehetõvé tevõ rekultivációhoz, újrahasznosításhoz,
f) az öntözéshez,
g) a hígtrágya termõföldön történõ felhasználásához az állattartás során keletkezõ egyéb szervestrágya kivételével,
h) a szennyvíz és szennyvíziszap mezõgazdasági felhasználásához,
i) a mezõgazdasági területek vízrendezéséhez,
j) a nem mezõgazdasági eredetû, nem veszélyes hulladékok termõföldön történõ felhasználásához,
k) az erózió elleni mûszaki talajvédelmi beavatkozások megvalósításához.
(2) A talajvédelmi terv készítésének általános tartalmi követelményeit az 1. melléklet, részletes tartalmi és szakmai követelményeit a 2. melléklet tartalmazza.
(3) A mezõgazdasági termelés során keletkezõ nem veszélyes hulladékok termõföldön történõ felhasználásának engedélyezése talajvizsgálat és a felhasználásra kerülõ hulladék beltartalmi vizsgálata (a továbbiakban: egyszerûsített talajvédelmi terv) alapján történik.
(4) Egyszerûsített talajvédelmi tervet kell készíteni a szennyvizek és szennyvíziszapok mezõgazdasági felhasználásának és kezelésének szabályairól szóló 50/2001. (IV. 3.) Korm. rendelet szerinti szennyvíziszap-komposzt termõföldön történõ felhasználásához.
(5) Az egyszerûsített talajvédelmi tervet a 3. melléklet szerint kell elkészíteni.
2. § (1) Amennyiben az 1. § (1) bekezdés d) pontja szerinti tevékenységnél a letermelt humuszos talaj terítése a 2. melléklet 2.4. pontjában meghatározott vastagságot meghaladja, abban az esetben a beavatkozás tereprendezésnek minõsül, ezért az 1. § (1) bekezdés b) pontja szerinti mezõgazdasági célú tereprendezés engedélyezéséhez elõírt talajvédelmi tervet kell elkészíteni.
(2) Az 1. § (1) bekezdés f) pontjában foglalt tevékenység engedélyezési eljárásában a vízkészletjárulék kiszámításáról szóló 43/1999. (XII. 26.) KHVM rendelet szerinti országos aszály idején a talajvédelmi tervet a 2. melléklet 2.6. pontjában elõírt öntözõvíz vizsgálat helyettesíti.
(3) A talajvédelmi tervet megalapozó vizsgálatokat a 2. és 3. melléklet Függelékében meghatározott szabványok szerinti vagy az azzal egyenértékû, akkreditált módszer alkalmazásával kell elvégezni. A talajmintavételnek a 4. mellékletben elõírt szakmai követelménynek kell megfelelnie.
(4) A (3) bekezdés szerinti vizsgálatokat csak az arra akkreditált laboratóriumok végezhetik.
(5) Az 1. § (1) és (3) bekezdésében foglalt tevékenységek engedélyezéséhez 5 évnél nem régebbi talajvédelmi tervet kell benyújtani. Amennyiben az adott területen a talajvédelmi terv elkészítése és a kérelem benyújtása között eltelt idõszakban bármely, engedélyhez kötött tevékenységet folytattak, a talajvédelmi hatóság az ott folytatott tevékenység jellege szerint a 2. vagy 3. mellékletben meghatározottak alapján indokolt paraméterekre vonatkozó ellenõrzõ vizsgálatok elvégzését írhatja elõ.
(6) Az 1. § (1) bekezdés g), h) és j) pontjaiban, valamint az 1. § (3) bekezdésében meghatározott tevékenységek ugyanazon területen történõ további folytatása céljából az ismételt engedély megalapozásához az e rendelet 5. mellékletben meghatározottak szerinti ellenõrzõ vizsgálatokat tartalmazó talajvédelmi terv készítése szükséges. Az öntözés talajra és talajvízre gyakorolt hatásának ellenõrzése 5 évenként szintén az 5. mellékletben meghatározottak szerint történik.
3. § (1) Az 1. § (1) és (3) bekezdésében meghatározott tevékenységek engedélyezéséhez szükséges talajvédelmi tervet az a természetes személy készíthet, aki a mezõ- és erdõgazdálkodási, valamint az élelmiszer-ipari tevékenységhez kapcsolódó szakértõi mûködés engedélyezésével kapcsolatos eljárásról szóló 61/1994. (XI. 8.) FM rendeletben meghatározottak szerint a talajvédelmi tervek készítésére vonatkozó érvényes szakértõi engedéllyel rendelkezik.
(2) Jogi személy és jogi személyiség nélküli szervezet talajvédelmi tervet az (1) bekezdésben foglalt feltételeknek megfelelõ alkalmazottja, tagja vagy szerzõdéses jogviszony alapján megbízott szakértõje útján készíthet.
4. § A talajvédelmi tervben szereplõ talajtani adatokat a talajvédelmi hatóság a talajtani adatbázisában rögzíti.
5. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követõ 15. napon lép hatályba.
(2) A (3) bekezdés, valamint a 6., 7. és 8. § ezen rendelet hatálybalépését követõ napon hatályukat vesztik. E bekezdés e rendelet hatálybalépését követõ 2. napon hatályát veszti.
(3) E rendelet hatálybalépésével egyidejûleg hatályát veszti a talajtani szakvélemény készítésének részletes szabályairól szóló 29/2006. (IV. 10.) FVM rendelet.
(4) A rendelet rendelkezéseit a hatálybalépést követõen indult eljárásokban kell alkalmazni.
6. § (1) A mezõ- és erdõgazdálkodási, valamint az élelmiszer-ipari tevékenységhez kapcsolódó szakértõi mûködés engedélyezésével kapcsolatos eljárásról szóló 61/1994. (XI. 8.) FM rendelet (a továbbiakban: R.) 2. § (8) bekezdése helyébe a következõ rendelkezés lép:
"(8) A talajvédelmi terv-készítés szakterületre szakértõi tevékenységre jogosító engedélyt az a személy kaphat, aki agrártudományi vagy kertészeti egyetemen szerzett talajtani, környezetgazdálkodási, tápanyag-gazdálkodási, illetve agrokémiai irányultságú szakmérnöki végzettséggel rendelkezik, és a kérelem beadását megelõzõ tíz éven belül a szakiránynak megfelelõ ötéves szakmai gyakorlatot szerzett."
(2) Az R. 1. számú mellékletében a Termõföld talajvédelme címszó alatti felsorolás helyébe a következõ rendelkezés lép:
"Termõföld talajvédelme
Talajvédelmi terv készítése talajjavításához
Talajvédelmi terv készítése mezõgazdasági célú tereprendezéshez
Talajvédelmi terv készítése ültetvények telepítéséhez
Talajvédelmi terv készítése a humuszos termõréteg mentéséhez,
Talajvédelmi terv készítése mezõgazdasági célú hasznosítást lehetõvé tevõ rekultivációhoz, újrahasznosításhoz,
Talajvédelmi terv készítése öntözéshez
Talajvédelmi terv készítése hígtrágya termõföldön történõ felhasználásához
Talajvédelmi terv készítése szennyvíz, szennyvíziszap és szennyvíziszap komposzt mezõgazdasági felhasználásához
Talajvédelmi terv készítése mezõgazdasági területek vízrendezéséhez
Talajvédelmi terv készítése erózió elleni mûszaki talajvédelmi beavatkozások megvalósításához
Talajvédelmi terv készítése nem veszélyes hulladékok mezõgazdasági felhasználásához
Talajok fizikai kémiai és biológiai terhelés elleni védelme
Talajvédõ földhasználat
Nagyméretarányú talajtérkép-készítés"
7. § (1) A termésnövelõ anyagok engedélyezésérõl, tárolásáról, forgalmazásáról és felhasználásáról szóló 36/2006. (V. 18.) FVM rendelet (a továbbiakban: FVM rendelet) 7. § (2) bekezdése helyébe a következõ rendelkezés lép:
"(2) A külön jogszabály szerinti mentett humuszos termõréteg termésnövelõ anyagként önmagában nem engedélyezhetõ, de termesztõ közeg elõállításához annak összetevõjeként felhasználható és az így elõállított anyag termésnövelõ anyagként engedélyezhetõ."
(2) Az FVM rendelet 16. § (6) bekezdése helyébe a következõ rendelkezés lép:
"(6) Zárt termesztõ berendezésekbõl a termesztési ciklus(ok) befejezése után kikerülõ, e rendelet elõírásai szerint engedélyezett termésnövelõ anyagok (gombakomposzt, termesztõközeg) mezõgazdasági területen történõ felhasználása a külön jogszabályban meghatározott egyszerûsített talajvédelmi tervre alapozott talajvédelmi hatósági engedéllyel lehetséges. Ezen anyagok tárolására, kiszerelésére használt talajidegen anyagok mezõgazdasági területre nem juttathatók ki."
8. § Az Európai Mezõgazdasági Vidékfejlesztési Alapból a szaktanácsadási szolgáltatások igénybevételéhez nyújtandó támogatások részletes feltételeirõl szóló 52/2007.
5 lenyűgöző arborétum télen Magyarországon
Az arborétumok nemcsak tavasszal vagy ősszel nyújtanak maradandó élményt. Télen különleges hangulat lengi be őket, a hóval borított tájak pedig egyedülálló látványt...
Agyaggolyók a növénygondozásban: Minden, amit tudnod kell
Az agyaggolyók – vagy más néven LECA (Lightweight Expanded Clay Aggregate) – a kertészkedés és növénygondozás világában az egyik legnépszerűbb talajhelyettesítők...
A legnépszerűbb karácsonyi cserepes virágok bemutatása és gondozása
A karácsonyi cserepes virágok nemcsak szemet gyönyörködtetőek, hanem melegséggel és életörömmel töltik meg otthonunkat az ünnepek idején. A karácsonyhoz szorosan kapcsolódnak...
Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz
A mikulásvirág (Euphorbia pulcherrima) az ünnepi időszak egyik legkedveltebb növénye, hiszen élénkpiros (vagy néha rózsaszín, fehér) fellevelei igazi karácsonyi hangulatot...
Téli borsó vetése: hasznos tippek a gazdag tavaszi szürethez
A téli borsó vetése izgalmas kertészeti projekt, amely lehetővé teszi, hogy a természet ritmusát követve már tavasszal az elsők között szüretelj friss, zsenge borsószemeket....
A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor
Az orchidea fajták nemcsak különleges szépségükkel, hanem eleganciájukkal is lenyűgöznek, így tökéletes ajándékot jelentenek bármilyen alkalomra – különösen az...
Öreg karácsonyi kaktusz? Mutatjuk, hogyan fiatalíthatod meg
A karácsonyi kaktusz (Schlumbergera) sok háztartás kedvence, különösen a téli ünnepek alatt, amikor gyönyörű virágait bontja. Az idő azonban a növényekre is hatással van, és...
Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel
A talajforgatás, más néven ásás, avagy talajművelés, a mezőgazdasági gyakorlat része, amely számos előnnyel jár, de a modern agrárkutatások és környezeti megfontolások...
Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint
A karácsony közeledtével sok család számára elengedhetetlenné válik a karácsonyfa kiválasztása. A legelterjedtebb lehetőségek közé tartozik a vágott és a földlabdás...
Ehető karácsonyi dekorációk – Szép és finom ötletek az ünnepekre
Az ehető karácsonyi dekorációk nemcsak feldobják az ünnepi hangulatot, finomak és szépek, hanem közös kreatív programként is szolgálnak a család számára. Mézeskalács...
Föld nélküli amarillisz nevelés: vízben vagy viaszosan is csodás
Az amarillisz (Hippeastrum) az egyik legkedveltebb szobanövény, különösen télen és kora tavasszal, amikor gyönyörű, nagy virágai az otthon díszei lehetnek. Bár hagyományosan...
Fenyőfa vásár kisokos: melyik karácsonyfa fajtát válaszd idén
A fenyőfa vásárok megjelenése hivatalosan is elindítja az ünnepi készülődést, és ilyenkor sokan azon gondolkodnak: idén milyen legyen a fa? Kicsi vagy nagy? Klasszikus lucfenyő,...