90/2008. (VII. 18.) FVM rendelet
A talajvédelmi terv készítésének részletes szabályairól.
A termõföld védelmérõl szóló 2007. évi CXXIX. törvény 66. § (2) bekezdés b) és c) pontjában, a növényvédelemrõl szóló 2000. évi XXXV. törvény 65. § (3) bekezdés b) pontjában, a mezõgazdasági, agrár-vidékfejlesztési, valamint halászati támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kérdéseirõl szóló 2007. évi XVII. törvény 81. § (3) bekezdés a) pontjában, a szakértõi mûködéssel kapcsolatos egyes kérdések szabályozásáról szóló 24/1971. (VI. 8.) Korm. rendelet 2. § (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, valamint a földmûvelésügyi és vidékfejlesztési miniszter feladat- és hatáskörérõl szóló 162/2006. (VII. 28.) Korm. rendelet 1. § a), c) és j) pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következõket rendelem el:
1. § (1) A termõföld védelmérõl szóló 2007. évi CXXIX. törvény (a továbbiakban: Tfvt.) 49. § (3) bekezdésében és az 50. §-ában felsorolt, termõföldön folytatott mezõgazdasági tevékenységekkel, illetve beavatkozásokkal, valamint a termõföld igénybevételével járó vagy arra hatást gyakorló beruházásokkal kapcsolatos talajvédelmi követelmények meghatározásához talajvédelmi terv készítése szükséges a következõ esetekben:
a) a savanyú, a szikes és a homoktalajok javításához,
b) a mezõgazdasági célú tereprendezéshez,
c) szõlõ, gyümölcs, bogyós gyümölcs, illetve - ha jogszabály úgy rendelkezik - egyéb ültetvények telepítéséhez,
d) a termõföldön történõ, 400 m2-t meghaladó beruházások megvalósítása során a humuszos termõréteg mentéséhez,
e) a mezõgazdasági célú hasznosítást lehetõvé tevõ rekultivációhoz, újrahasznosításhoz,
f) az öntözéshez,
g) a hígtrágya termõföldön történõ felhasználásához az állattartás során keletkezõ egyéb szervestrágya kivételével,
h) a szennyvíz és szennyvíziszap mezõgazdasági felhasználásához,
i) a mezõgazdasági területek vízrendezéséhez,
j) a nem mezõgazdasági eredetû, nem veszélyes hulladékok termõföldön történõ felhasználásához,
k) az erózió elleni mûszaki talajvédelmi beavatkozások megvalósításához.
(2) A talajvédelmi terv készítésének általános tartalmi követelményeit az 1. melléklet, részletes tartalmi és szakmai követelményeit a 2. melléklet tartalmazza.
(3) A mezõgazdasági termelés során keletkezõ nem veszélyes hulladékok termõföldön történõ felhasználásának engedélyezése talajvizsgálat és a felhasználásra kerülõ hulladék beltartalmi vizsgálata (a továbbiakban: egyszerûsített talajvédelmi terv) alapján történik.
(4) Egyszerûsített talajvédelmi tervet kell készíteni a szennyvizek és szennyvíziszapok mezõgazdasági felhasználásának és kezelésének szabályairól szóló 50/2001. (IV. 3.) Korm. rendelet szerinti szennyvíziszap-komposzt termõföldön történõ felhasználásához.
(5) Az egyszerûsített talajvédelmi tervet a 3. melléklet szerint kell elkészíteni.
2. § (1) Amennyiben az 1. § (1) bekezdés d) pontja szerinti tevékenységnél a letermelt humuszos talaj terítése a 2. melléklet 2.4. pontjában meghatározott vastagságot meghaladja, abban az esetben a beavatkozás tereprendezésnek minõsül, ezért az 1. § (1) bekezdés b) pontja szerinti mezõgazdasági célú tereprendezés engedélyezéséhez elõírt talajvédelmi tervet kell elkészíteni.
(2) Az 1. § (1) bekezdés f) pontjában foglalt tevékenység engedélyezési eljárásában a vízkészletjárulék kiszámításáról szóló 43/1999. (XII. 26.) KHVM rendelet szerinti országos aszály idején a talajvédelmi tervet a 2. melléklet 2.6. pontjában elõírt öntözõvíz vizsgálat helyettesíti.
(3) A talajvédelmi tervet megalapozó vizsgálatokat a 2. és 3. melléklet Függelékében meghatározott szabványok szerinti vagy az azzal egyenértékû, akkreditált módszer alkalmazásával kell elvégezni. A talajmintavételnek a 4. mellékletben elõírt szakmai követelménynek kell megfelelnie.
(4) A (3) bekezdés szerinti vizsgálatokat csak az arra akkreditált laboratóriumok végezhetik.
(5) Az 1. § (1) és (3) bekezdésében foglalt tevékenységek engedélyezéséhez 5 évnél nem régebbi talajvédelmi tervet kell benyújtani. Amennyiben az adott területen a talajvédelmi terv elkészítése és a kérelem benyújtása között eltelt idõszakban bármely, engedélyhez kötött tevékenységet folytattak, a talajvédelmi hatóság az ott folytatott tevékenység jellege szerint a 2. vagy 3. mellékletben meghatározottak alapján indokolt paraméterekre vonatkozó ellenõrzõ vizsgálatok elvégzését írhatja elõ.
(6) Az 1. § (1) bekezdés g), h) és j) pontjaiban, valamint az 1. § (3) bekezdésében meghatározott tevékenységek ugyanazon területen történõ további folytatása céljából az ismételt engedély megalapozásához az e rendelet 5. mellékletben meghatározottak szerinti ellenõrzõ vizsgálatokat tartalmazó talajvédelmi terv készítése szükséges. Az öntözés talajra és talajvízre gyakorolt hatásának ellenõrzése 5 évenként szintén az 5. mellékletben meghatározottak szerint történik.
3. § (1) Az 1. § (1) és (3) bekezdésében meghatározott tevékenységek engedélyezéséhez szükséges talajvédelmi tervet az a természetes személy készíthet, aki a mezõ- és erdõgazdálkodási, valamint az élelmiszer-ipari tevékenységhez kapcsolódó szakértõi mûködés engedélyezésével kapcsolatos eljárásról szóló 61/1994. (XI. 8.) FM rendeletben meghatározottak szerint a talajvédelmi tervek készítésére vonatkozó érvényes szakértõi engedéllyel rendelkezik.
(2) Jogi személy és jogi személyiség nélküli szervezet talajvédelmi tervet az (1) bekezdésben foglalt feltételeknek megfelelõ alkalmazottja, tagja vagy szerzõdéses jogviszony alapján megbízott szakértõje útján készíthet.
4. § A talajvédelmi tervben szereplõ talajtani adatokat a talajvédelmi hatóság a talajtani adatbázisában rögzíti.
5. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követõ 15. napon lép hatályba.
(2) A (3) bekezdés, valamint a 6., 7. és 8. § ezen rendelet hatálybalépését követõ napon hatályukat vesztik. E bekezdés e rendelet hatálybalépését követõ 2. napon hatályát veszti.
(3) E rendelet hatálybalépésével egyidejûleg hatályát veszti a talajtani szakvélemény készítésének részletes szabályairól szóló 29/2006. (IV. 10.) FVM rendelet.
(4) A rendelet rendelkezéseit a hatálybalépést követõen indult eljárásokban kell alkalmazni.
6. § (1) A mezõ- és erdõgazdálkodási, valamint az élelmiszer-ipari tevékenységhez kapcsolódó szakértõi mûködés engedélyezésével kapcsolatos eljárásról szóló 61/1994. (XI. 8.) FM rendelet (a továbbiakban: R.) 2. § (8) bekezdése helyébe a következõ rendelkezés lép:
"(8) A talajvédelmi terv-készítés szakterületre szakértõi tevékenységre jogosító engedélyt az a személy kaphat, aki agrártudományi vagy kertészeti egyetemen szerzett talajtani, környezetgazdálkodási, tápanyag-gazdálkodási, illetve agrokémiai irányultságú szakmérnöki végzettséggel rendelkezik, és a kérelem beadását megelõzõ tíz éven belül a szakiránynak megfelelõ ötéves szakmai gyakorlatot szerzett."
(2) Az R. 1. számú mellékletében a Termõföld talajvédelme címszó alatti felsorolás helyébe a következõ rendelkezés lép:
"Termõföld talajvédelme
Talajvédelmi terv készítése talajjavításához
Talajvédelmi terv készítése mezõgazdasági célú tereprendezéshez
Talajvédelmi terv készítése ültetvények telepítéséhez
Talajvédelmi terv készítése a humuszos termõréteg mentéséhez,
Talajvédelmi terv készítése mezõgazdasági célú hasznosítást lehetõvé tevõ rekultivációhoz, újrahasznosításhoz,
Talajvédelmi terv készítése öntözéshez
Talajvédelmi terv készítése hígtrágya termõföldön történõ felhasználásához
Talajvédelmi terv készítése szennyvíz, szennyvíziszap és szennyvíziszap komposzt mezõgazdasági felhasználásához
Talajvédelmi terv készítése mezõgazdasági területek vízrendezéséhez
Talajvédelmi terv készítése erózió elleni mûszaki talajvédelmi beavatkozások megvalósításához
Talajvédelmi terv készítése nem veszélyes hulladékok mezõgazdasági felhasználásához
Talajok fizikai kémiai és biológiai terhelés elleni védelme
Talajvédõ földhasználat
Nagyméretarányú talajtérkép-készítés"
7. § (1) A termésnövelõ anyagok engedélyezésérõl, tárolásáról, forgalmazásáról és felhasználásáról szóló 36/2006. (V. 18.) FVM rendelet (a továbbiakban: FVM rendelet) 7. § (2) bekezdése helyébe a következõ rendelkezés lép:
"(2) A külön jogszabály szerinti mentett humuszos termõréteg termésnövelõ anyagként önmagában nem engedélyezhetõ, de termesztõ közeg elõállításához annak összetevõjeként felhasználható és az így elõállított anyag termésnövelõ anyagként engedélyezhetõ."
(2) Az FVM rendelet 16. § (6) bekezdése helyébe a következõ rendelkezés lép:
"(6) Zárt termesztõ berendezésekbõl a termesztési ciklus(ok) befejezése után kikerülõ, e rendelet elõírásai szerint engedélyezett termésnövelõ anyagok (gombakomposzt, termesztõközeg) mezõgazdasági területen történõ felhasználása a külön jogszabályban meghatározott egyszerûsített talajvédelmi tervre alapozott talajvédelmi hatósági engedéllyel lehetséges. Ezen anyagok tárolására, kiszerelésére használt talajidegen anyagok mezõgazdasági területre nem juttathatók ki."
8. § Az Európai Mezõgazdasági Vidékfejlesztési Alapból a szaktanácsadási szolgáltatások igénybevételéhez nyújtandó támogatások részletes feltételeirõl szóló 52/2007.
Dália gumók teleltetése: így szedd fel és tárold a dáliákat télen
A dália gumók felszedése ilyenkor aktuális sok kertész számára, hiszen ez az egyik legkedveltebb kerti növény, amelynek színpompás virágai egész nyáron és kora ősszel...
Halloween-i hangulatban: húsevő növények, amik nem is olyan rémisztőek
A húsevő növények titokzatos világa kiválóan illik az ünnephez – és bár „vérszomjasak”, valójában nem olyan rémisztőek, mint amilyennek elsőre tűnnek....
Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele
A gyümölcsfa őszi metszése az egyik legfontosabb lépés a gyümölcsfa egészségének megőrzésében és a jövő évi termés elősegítésében. Ha megfelelően végzed, a fa...
Mutatunk 5 okot, amiért a télálló mandulafenyő tökéletes választás
A télálló mandulafenyő (Pinus pinea) nemcsak esztétikai értékei miatt népszerű, hanem praktikus előnyei is vannak, amelyek különlegessé teszik ezt a fát a kertészeti...
Dekoratív tollborzfű fajták: könnyen tartható és gondozható díszfüvek
A tollborzfű fajtái (Pennisetum) az utóbbi években egyre népszerűbbek lettek a teraszon, hiszen nemcsak lenyűgöző szépségükkel varázsolják el a kertészeket, hanem...
Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez
A gyümölcsfa ültetése ősszel bátran kivitelezhető, hiszen a talaj hőmérséklete még meleg, és a csapadékosabb idő kedvez az új hajtásoknak. De hogyan is láss hozzá? Milyen...
A leander téliesítése: így érdemes agrárszakértői tanácsok alapján
A leander télesítése aktuálissá vált, hiszen közeleg a tél, és itt az ideje gondoskodni kedvenc növényünkről, hogy a hideg hónapokat is túlélje! Ebben a cikkben...
A tűzvirágfa: egy madagaszkári csoda, ami pillanatok alatt megnő
A tűzvirágfa (Delonix regia), más néven flamboyán, a trópusi kertészek egyik leglenyűgözőbb díszfája. Ez a pompás növény Madagaszkárról származik és lángfaként is...
Fenntartható gazdálkodás: hogyan csökkentsd az energiafelhasználást a termelés során?
A fenntarthatóságra való törekvés ma már nemcsak divat, hanem elengedhetetlen lépés minden gazdaság számára. Az energiahatékonyság növelése jelentős költségcsökkenést...
Kroton gondozási tippek: Így segíts neki a legszebb színekben ragyogni
A kroton (Codiaeum variegatum) nemcsak egzotikus szépségével hódít, hanem gazdag színpalettájával is, amely a lakás igazi ékkövévé teheti. Sárga, piros, narancssárga, zöld...
Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat
A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket és a füvet. Az őszi időszak nemcsak a természet színesedését hozza...
Ízletes fekete retek receptek: így készíts egészséges finomságokat
A fekete retek receptek segítségével könnyedén készíthetünk egészséges és ízletes ételeket ebből a kissé fűszeres, ám rendkívül tápláló zöldségből. A fekete retek...